Jak sprzątać kuwetę dla kota? Pytanie może wydawać się banalne. Rozumiem jednak, że początkujący kociarz może tego nie wiedzieć. Tym bardziej, że rzecz aż tak prosta nie jest, a zależy między innymi od rodzaju ściółki do kuwety, czyli od jego właściwości.
Jak często sprzątać w kociej kuwecie?
Jak często sprzątać w kociej kuwecie? Najlepiej codziennie, zdecydowanie! Mówiąc jednak szczerze, jeśli z jakiś powodów zaniedbamy nasz obowiązek i danego dnia nie posprzątamy w kuwecie, świat się nie zawali. Szczególnie jeśli używamy naprawdę dobrego żwirku dla kotów, bardzo wydajnego, o dużej zdolności pochłaniania zapachów i wilgoci.
Jakie są techniki sprzątania w kociej kuwecie
Sposób, w jaki sprzątamy kocią kuwetę zależy od rodzaju żwirku. A dokładniej mówiąc od jego właściwości zbrylających. Jak zapewne wiecie, na rynku zoologicznym znajdziemy dwa podstawowe rodzaje ściółek do kocich kuwet: zbrylające się i niezbrylające się.
Sprzątanie kuwety ze żwirkiem zbrylającym się – stosując tego rodzaju ściółki, codziennie wybieramy z kuwety odchody oraz bryłki żwirku powstałe pod wpływem moczu. Regularnie uzupełniamy żwirek w kuwecie, by utrzymać warstwę o grubości około 5 cm. Przynajmniej raz w miesiącu warto opróżnić całkowicie kuwetę i dokładnie ją umyć.
Sprzątanie kuwety ze żwirkiem niezbrylającym się – przy stosowaniu ściółek tego typu, każdego dnia usuwamy z kuwety wyłącznie odchody. Co jakiś czas wyrzucamy całą zawartość kuwety, myjemy ją i napełniamy czystym żwirkiem. Częstotliwość wykonywania tej czynności zależy od wydajności żwirku, czyli od jego właściwości pochłaniania wilgoci i zapachu.
Czym sprzątać kuwetę dla kota?
Oczywiście do wybierania odchodów i bryłek żwirki z kuwety dla kota służą specjalne łopatki-sitka. Należy kupować takie łopatki, by oczka sitka były większe od ziaren żwirku. Umożliwi to przesiewanie ściółki, by czyste jej ziarna pozostawały w kuwecie.
Na rynku zoologicznym znajdziemy tzw. samoczyszczące się kuwety dla kotów. Są to kocie toalety, które mają wbudowany mechanizm przesiewający żwirek, umożliwiający oddzielenie odchodów i bryłek od czystej ściółki. Kuwety te różnią się budową, zależnie od modelu.
Gdzie wyrzucać żwirek dla kota?
Naturalne, ekologiczne żwirki roślinne możemy kompostować, jeśli tylko mamy taką możliwość. W przeciwnym razie, wyrzucamy je tam, gdzie wszystkie inne rodzaje ściółek: do pojemnika na odpady mieszane.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: kanel, Flickr.com