Czy kotu trzeba obcinać pazury?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Pazury u kota zbudowane są z tej samej substancji, co nasze paznokcie, mimo że wyglądają zupełnie inaczej. Dla naszych futrzaków to bardzo przydatne „narzędzie”, używane przez zwierzęta w różnych sytuacjach. Nasuwa się zatem logiczne pytania. Czy kotu można trzeba obcinać pazury? Czy trzeba to robić? A może nie powinniśmy tego robić?

Czy kotu można obcinać pazury?

Czy kotu można obcinać pazury? Pytanie teoretyczne. Oczywiście, że można. Obcinanie, a właściwie przycinanie pazurów, gdyż tak powinniśmy mówić, nie jest dla zwierzęcia bolesne. Tak samo jak my nie odczuwamy bólu przy obcinaniu paznokci. Oczywiście musimy przycinać kocie pazury umiejętnie, nie przecinając naczyń krwionośnych, które znajdują się u nasady pazura.

Czy kotu trzeba obcinać pazury?

Czy kotu trzeba obcinać pazury? To zależy. Powinniśmy to koniecznie zrobić, jeśli pazur wyrośnie zbyt duży i zacznie, na przykład, wrastać w poduszeczkę palca. Takie przypadki zdarzają się głównie u osobników starszych lub przewlekle chorych. Rzadziej mamy z nimi do czynienia u zwierząt młodych, zdrowych i silnych.

Jeśli z pazurami nie dzieje się nic złego, czyli nie są nienaturalnie długie i zniekształcone, nie istnieje potrzeba ich przycinania ze względów pielęgnacyjnych. Koty doskonale same potrafią zadbać o swoje pazury, utrzymując je w doskonałym stanie.

Przyczynami kotu pazury z powodów praktycznych. Chodzi nam o to, by chronić meble oraz własne ciało. Jak wiadomo, futrzaki bardzo chętnie drapią meble, co jest dla nich całkowicie normalnym zachowanie, ale skończyć się może zniszczeniem wyposażenia naszego domu. Kot może również nas przypadkowo zranić swoimi pazurami

Czy przycinanie pazurów nie odbija się negatywnie na zdrowi emocjonalnych kotów?

Nie znam żadnych dowodów na to, by przycinanie pazurów miało negatywny wpływ na zdrowie kotów. Trzeba jednak przyznać, że wiele futrzaków nie lubi tego zabiegu, a powodem może być między innymi to, że niezbyt sprawnie się do tego zabieramy.

Z pewnością natomiast negatywnie na zdrowiu psychicznym odbija się chirurgiczne usunięcie pazurów. To inwazyjny zabieg, który polega na obcięciu ostatnich kości palców, na których umiejscowione są pazury. Zabieg ten jest w Polsce zakazany.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *