Dlaczego szylkretowe futro u kotów jest niezwykłe?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Wielu wielbicieli kotów uważa szylkretowe umaszczenie za najpiękniejsze na świecie. Faktycznie ta barwa kocich włosów jest naprawdę wyjątkowa. I to nie tylko dlatego, że jest po prostu piękna. Dlaczego szylkretowe futro u kotów jest niezwykłe?

Jak wygląda szylkretowe futro u kotów?

Charakterystyczną cechą szylkretowego umaszczenia u kotów jest występowanie na ciele plam w dwóch kolorach, wymieszanych ze sobą. Za najbardziej pierwotne możemy chyba uznać futro czarno-rude. Istnieją jednak inne warianty, np. czekoladowo-rude, niebiesko-kremowe i liliowo-kremowe.

Nie ma dwóch takich samych szylkretowych kotów

Już samo połączenie dwóch tak różnych barw jest niezwykle. Jeszcze bardziej niezwykłe jest jednak to, że układ plam na ciele u każdego szylkretowego kota jest inny, Nie ma dwóch takich samych szylkretowych futrzaków.

Szylkretowe są tylko kotki

Szylkretowe umaszczenie jest niezwykłe także dlatego, że występuje przede wszystkim u kotek. Czasami pojawia się u kocura, ale mamy wówczas do czynienia z sytuacją anormalną. Wynika to ze sposoby dziedziczenia szylkretowego umaszczenia.

Więcej o szylkretowych kotach możecie przeczytać w tekstach: „Szylkretowe umaszczenie u kotów”, „Dziedziczenie umaszczenia szylkretowego u kotów” oraz „Czy są szylkretowe kocury?”.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *