Jak rozpoznać płeć u kota?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Zastanawiam się, dlaczego tak wielu ludzi ma problemy z odróżnieniem płci u kotów. Przecież to takie proste. No dobrze, nie wszyscy muszą się na tym znać, przyznaję. Niemniej jednak, nadal twierdzę, że to łatwe i zaraz Wam udowodnię.

Po czym poznajemy płeć u kotów?

U kotów istnieje Dymorfizm płciowy w wyglądzie zewnętrznym: kocury zazwyczaj są większe i mocniej zbudowanie, mają większe głowy itp. Rozpoznawanie płci po budowie ciała nie jest jednak pewną metodą, ponieważ wspomniane różnice mogą być bardzo subtelne i dotyczą raczej w pełni dojrzałych zwierząt.

Płeć u kota rozpoznajemy zaglądając mu pod ogon. Jeśli nasz futrzak jest kotką, odbyt i ujście układu moczowo-płciowego znajdują się bardzo blisko siebie, niemal stykając się ze sobą, a wejście do pochwy ma kształt zbliżony do pionowej kreski.

Gdy nasz zwierzak jest płci męskiej, odbyt i ujście układu moczowo-płciowego są od siebie wyraźnie oddalone. U dojrzałych i niewykastrowanych kocurów zauważymy między nimi podwójną, sporą wypukłość, czyli jądra. Ujście cewki moczowej ma natomiast kształt owalny.

jak-rozpoznac-plec-u-kota-2

Zewnętrzne narządy płciowe u kotki i kocura

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: twinkledolls, Flickr
Rysunek: David Alderton, Koty i kocięta, Wydawnictwo TENTEN Publishing House, Warszawa 1993

Blue_Bis Baner

  1. U kociąt najlepiej sprawdza się metoda „interpunkcyjna”: kocurek ma pod ogonkiem dwukropek „:”, kotka średnik „;” 🙂

  2. Moja 8-miesięczna kotka (nierodząca) ma od kilku miesięcy zwisający spory brzuch. Nie jest to otyłość, bo po sobie jest szczupła i długonoga, ale zwisający fałd skóry jak pusty worek. Poprzednio miałam kocury, żaden z nich czegoś takiego nie miał.
    Czy powinnam się tym niepokoić? Jak to będzie wyglądało po sterylizacji, która ma być za 2 m-ce?

    1. Taki zwisający fałd skóry na brzuchu między nogami jest u kotów czymś zupełnie normalnym. Wiele futrzaków tak ma. Koty mają w sumie dość sporo skóry na sobie, która jest w miarę luźno osadzona na ciele. Jeśli przy macaniu nie da się na brzuchu wyczuć żadnych stwardnień, zgrubień, guzków itp. nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak Cię to niepokoi, zapytaj się weterynarza przy najbliższej wizycie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *