Dlaczego skradając się do ptaka, kot macha ogonem?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Widzieliście to kiedyś? Kot podchodzi do ptaka na otwartej przestrzeni, np. na trawniku przed Waszym domem. Nogi ugięte tak, że niemal ciągnie brzuchem po trawie. Posuwa się ostrożnie, starając się być niewidocznym dla swej potencjalnej zdobyczy. Jednocześnie jednak rytmiczne porusza ogonem na boki – całym lub tylko jego końcem. Dlaczego skradając się do ptaka, kot macha ogonem?

Dlaczego polujący koty macha ogonem, choć może się w ten sposób zdradzić?

Zachowanie kota wydaje się dość dziwne. Przecież podczas polowania powinien robić wszystko, by się nie zdradzić, a poruszając ogonem łatwo mogą to zrobić. Problem w tym, że na otwartej przestrzeni i tak jest dobrze widoczny. Nie czuje się zatem zbyt pewnie. Zupełnie jakby miał świadomość tego, że i tak z polowania nic nie wyjdzie, bo potencjalna ofiara go widzi. Nie potrafi jednak z tego polowania zrezygnować.

Nasz futrzak przeżywa więc wewnętrzną rozterkę: kontynuować polowanie czy dać sobie spokój? Ten konflikt emocji uzewnętrznia się w ruchach ogona. Pisałem już o tym w tekście Dlaczego kot macha ogonem, że w takich sytuacjach to kotów normalne zachowanie.

Tekst: Jacek Narożniak
Zdjęcie: By Jennifer Barnard (originally posted to Flickr as Prey)
[CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *