Dlaczego koty boją się wody?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Pisałem już, że koty pływać potrafią (o tym przeczytasz tutaj). To, że pływać potrafią nie oznacza jednak, że wodę lubią. Poza nielicznymi osobnikami, większość futrzaków unika kąpieli. Dlaczego koty boją się wody?

Co jest przyczyną kociego lęku przed wodą?

Lęk przed wodą, a dokładniej przed zanurzeniem w niej, wydaje się kotom wrodzony. O tym, że tak jest może świadczyć fakt, że lęk ów możemy obserwować u osobników, które nie miały negatywnych doświadczeń z tym żywiołem. Nie mają więc racjonalnych podstaw, by wody się bać.

Całkiem możliwe, choć stuprocentowej pewności nie mam, że przyczyną lęku przed wodą u kotów jest fakt, iż pochodzą one z suchych rejonów świata. Woda jest zatem dla nich środowiskiem obcym. Nic dziwnego zatem, że wolą go unikać.

A mimo to, koty potrafią pływać! Tak, to bardzo ciekawe zjawisko. Wbrew pozorom nie jest jednak aż tak niezwykłe, jakby się mogło wydawać. I u innych gatunków możemy obserwować jednocześnie i wrodzone umiejętności pływackie i lęk przed zanurzeniem się w wodzie.

A zresztą nie wszyscy przedstawiciele gatunku kot domowy unikają wody. Niektóre lubią się w niej taplać. Sztandarowym przykładem jest rasa turecki van.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Autor: Bengt Nyman (Flickr: IMG_9771)
[CC BY 2.0], Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *