Czy koty potrafią pływać?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:
Kocia niechęć do wody jest nam wszystkim dobrze znana. Prawda, futrzaki ogólnie rzecz biorąc nie przepadają za wodą, a czasami wydają się odczuwać wręcz paniczny lęk przed zanurzeniem. Czy jest to jednak równoznaczne z tym, że koty nie potrafią pływać?

Koty potrafią pływać?

Fakt, że koty wody nie lubią i unikają kąpieli nie oznacza wcale, że nie potrafią pływać. Może się to wydawać dziwnym, że jeśli już wpadną do wody, całkiem sprawnie sobie w niej radzą. Zupełnie jakby umiejętność pływania była im wrodzona, co zresztą jest całkiem możliwe. Co oczywiście nie oznacza, że koty nie może utonąć.

Wśród krewnych kota domowego, czyli innych przedstawicieli wielkiej rodziny kotowatych, są gatunki nie stroniące od wody. Wręcz przeciwnie, lubiące kąpiele, a nawet szukające pożywienia na dnie rzek, strumieni i innych zbiorników wodnych. Wymienić tu możemy na przykład taraja – gatunku żyjącego wzdłuż brzegów rzek, w namorzynach, niedostępnych lasach tropikalnych i na trzęsawiskach Pakistanu, Indii, Sri Lanki, Indonezji.

Co ciekawe, i między przedstawicielami gatunku kot domowy istnieją futrzaki, które za wodę wydają się przepadać. Mam tu na myśli przede wszystkim tureckie vany, ale nie tylko. I wśród przedstawicieli innych kocich ras zdarzają się osobniki lubiące wodę.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Kat Goretti from Santa Rosa (RS),
Brazil (Just like NarcisoUploaded by Caspian blue)
[CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *