Dlaczego kot się oblizuje?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Dlaczego kot się oblizuje? To jasne, zobaczył jakiś smakowity kąsek lub właśnie skończył posiłek. Tak, ale w tej chwili nie o takie oblizywanie mi chodzi. Koty omiatają pyszczek językiem także z innego powodu.

Oblizywanie pyszczka może świadczyć o konflikty emocji u kota

Podobnie jak machanie ogonem (możesz o tym przeczytać tutaj), oblizywanie pyszczka możemy zaobserwować u kotów, którymi targają sprzeczne uczucia (mówiąc bardziej fachowo – popędy). Należy zatem do grupy zachowań przerzutowych, czyli takich, które nie są typowe dla żadnej z odczuwanych w danej chwili emocji.

Oblizywanie się u kota pojawia się w obliczu czegoś nowego, nieznanego, co zwierzaka jednocześnie i pociąga, i wzbudza w nim lęk. Chciałby to sprawdzić, ale nie wie, czy jest to dla niego bezpieczne – uciekać, czy nie uciekać? Tym czymś może być praktycznie wszystko: jakiś przedmiot, zwierzę, dziwnie zachowujący się człowiek, a nawet dźwięk.

Można sprowokować tę reakcję, uciekając się do nieszkodliwego podstępu. Koty nie lubią wysokich wibrujących tonów – a równocześnie są ciekawe, skąd takie odgłosy się biorą. Jeśli będziemy przesuwać monetę tam i z powrotem po zębach grzebienia – powstanie dźwięk „brrr”. Można się spodziewać, że kot, który to usłyszy, spojrzy na grzebień i po kilku sekundach zacznie oblizywać nos i wargi. Jeśli przykry dźwięk nie ustanie – kot wkrótce będzie miał go dość: wstanie i odejdzie.

Desmond Morris: Dlaczego kot mruczy – O czym mówi nam zachowanie kota. Wydawnictwo Książka i Wiedza, Warszawa 1996

Od zwykłego oblizywania się, np. po zjedzeniu sutego obiadu, zachowanie to odróżniają bardziej gwałtowne, nerwowe ruchy języka.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Samantha Millows, Flickr

Blue_Bis Baner

Jednak odpowiedź do “Dlaczego kot się oblizuje?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *