Czy każdy kot musi mieć swoją kuwetę?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Czy każdy kot w domu musi mieć swoją kuwetę? Cóż… na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od charakterów naszych futrzaków i ich wzajemnych relacji.

Koty mogą korzystać z tej samej kuwety

To wcale nie jest tak, że każdy kot musi mieć swoją kuwetę. Zaprzyjaźnione ze sobą futrzaki mogą bez problemu korzystać z tej samej kuwety, która stanowi ich wspólną własność. Nie rywalizują ze sobą, więc nie przeszkadza im to, że załatwiają swe potrzeby w tym samym miejscu. U kotów wolno żyjących też tak bywa.

Prawdę mówiąc koty, które ze sobą rywalizują także mogą używać tej samej toalety. Osobnik dominujący chętnie zresztą tak czyni, by przykryć swoim zapachem zapach osobnika uległego. U mnie często tak właśnie bywało. Problem może pojawić się, gdy rywalizacja między kotami przekracza pewną granicę.

Kiedy koty potrzebują osobnych kuwet?

Czasami zdarza się, że zwierzak uległy jest tak zastraszony przez silniejszego towarzysza, że po prostu boi się korzystać z tej samej kuwety, co on. Trudno się mu zresztą dziwić. W takiej sytuacji rzeczywiście przydałoby się ustawić w domu dodatkową kuwetę. Czasami nawet kilka dodatkowych kuwet.

Dominant i tak zapewne będzie odwiedzał każdą z nich. Musi przecież podkreślić swoją władzę. Trudniej mu jednak kontrolować wszystkie toalety, więc ten słabszy też będzie miał szansę z nich korzystać. Oczywiście w skrajnych sytuacjach nie pomoże postawienie i dwudziestu kuwet – wtedy pozostaje tylko rozdzielenie zwierzaków.

Pamiętajmy także, że koty są różne. Niektóre z nich za nic na świecie nie wejdą do kuwety, z której przed chwilą skorzystał inny futrzak. W takim przypadku nie ma wątpliwości, że przydałyby się nam dodatkowe kuwety.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Andrea Janda, Flickr

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *