Czy koty są leniwe?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Nasze futrzaki znane są z tego, że mogą godzinami się wylegiwać. Czy to w dzień, czy to w nocy. I w najróżniejszych pozycjach. Ta ich, jakby się wydawało, ulubiona czynność sprawiła, że niektórzy ludzie uważają je za leniuchy. Czy naprawdę koty są leniwe?

Cóż, nie da się zaprzeczyć, że nasze sierściuchy poświęcają na sen bardzo dużo czasu. Nie świadczy to jednak wcale o przypadłości powszechnie zwanej lenistwem. Chodzi o coś zupełnie innego.

Sen pozwala kotom oszczędzać energię

Zwierzęta roślinożerne nie mają zazwyczaj problemów ze zdobyciem pokarmu – rośnie wszędzie wokół nich. No może trochę upraszczam, ale i tak ogólnie mówiąc mniej muszą się natrudzić, by znaleźć coś do jedzenia niż drapieżniki.

Koty muszą swój pokarm wpierw znaleźć, schwytać i zabić, co wiąże się z pewnym wydatkiem energetycznym. A nie każde polowanie jest skuteczne. Ulubione kocie zajęcie można zatem wytłumaczyć następująco: odpoczywając koty oszczędzają energię (która potrzebna im jest nie tylko przy polowaniu).

Koty mogą pozwolić sobie na sen

Z drugiej jednak strony mięso jest pożywieniem wysokokalorycznym. Dostarcza o wiele więcej energii niż pokarm pochodzenia roślinnego. Co to oznacza? To, że wszystkie drapieżniki mogą jeść proporcjonalne mniej niż zwierzęta roślinożerne, by zaspokoić potrzeby energetyczne swych organizmów.

Koty, jako mięsożercy, dysponują relatywnie dużą ilością wolnego czasu, gdyż mniej go muszą poświęcać na jedzenie. Nadwyżkę tę mogą wykorzystać na odpoczynek.

Koty śpią, gdy nie mają nic innego do roboty

W najbardziej komfortowej sytuacji są futrzaki otoczone troskliwą opieką ludzi. Nie muszą nawet polować, by zaspokoić potrzeby swych żołądków. A futrzaki, które nigdy nie wychodzą z domu? Te to dopiero niewiele mają do roboty.

Nasze domowe koty dużo śpią, gdy mają całą masę wolnego czasu. Cóż zresztą innego mają robić? Wyglądać przez okno? Po raz setny uganiać się za tą samą piłeczką? Ileż można? A skoro i tak w ich naturze leży skłonność do długich drzemek…

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Le bateleur (Tronville)
[GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0],
via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Jednak odpowiedź do “Czy koty są leniwe?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *