Rodzaje włosów u kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Nie mam tu na myśli rodzajów okrywy włosowej u kotów – o tym już psiałem tutaj. Tym razem chodzi mi o typy włosów, które możemy znaleźć na kocim ciele. A jest ich aż cztery! Trzy z z nich tworzą futro – ich liczba, długość czy grubość kształtuje strukturę kociej sierści. Włosy czuciowe natomiast pełnią całkowicie odrębną funkcję.

Włosy puchowe u kota

Kocie włosy puchowe są zwykle miękkie i delikatne. Gęsto porastają ciało tworząc warstwę izolacyjną, zwaną podszerstkiem, która chroni zwierzaka przed mrozem. Dlatego rasy kotów, pochodzące z zimnych rejonów świata mają dobrze rozwinięty podszerstek – na przykład koty norweskie leśne. I odwrotnie, okrywa włosowa kotów z gorących obszarów jest niemal pozbawiona włosów puchowych – przykładem mogą być koty syjamskie.

Włosy okrywowe u kota

Włosy okrywowe u kota są dłuższe od jego włosów puchowych i tworzą zewnętrzną warstwę futra. Mogą mieć różną grubość i sztywność, zależnie od rasy. Ich pierwotne zadanie to ochrona zwierzaka przed deszczem, śniegiem i… słońcem. Od włosów okrywowych też, a właściwie od występujących w nich naturalnych barwników, zależy umaszczenie kotów. U niektórych ras kotów, np. persów, selekcja hodowlana doprowadziła do tego, że ich futro przestało pełnić już swą ochroną rolę i służy wyłącznie ku ozdobie. Warstwę włosów okrywowych tworzą włosy przewodnie i włosy ościste.

Włosy czuciowe u kota

Kocie włosy czuciowe mają, jak wspomniałem na wstępie, całkowicie odmienne zadanie do wykonania. Są dłuższe (u kotów krótkowłosych) i o wiele sztywniejsze od włosów wymienionych wcześniej, a podstawy każdego z nich znajdują się liczne zakończenia nerwowe – włosy czuciowe są bowiem narządem zmysłu dotyku. Najbardziej rzucają nam się w oczy włosy czuciowe na głowie: nad oczami, na policzkach oraz wibrysy (kocie wąsy).

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Dwight Sipler from Stow, MA, USA
[CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *