Rodzaje futra u kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Jak wszyscy dobrze wiemy, koty mają różne futerka. Niektóre długie, inne krótkie. Ich włosy mogą być wełniste lub miękkie. I tak dalej. Moim zdaniem możemy jednak wyróżnić cztery głównie typy futra u kotów: krótkie i gęste, krótkie i rzadkie, długie i gęste oraz długie i rzadkie.

Główny podział okrywy włosowej pod względem długości i ilości podszerstka

Krótkie i gęste futro u kota

Ten rodzaj okrywy włosowej u kotów jest krótki, ale bardzo gęsty. Swą gęstość kocie futro zawdzięcza dużej liczbie włosów puchowych, czyli gęstemu podszerstkowi. Tworzy on warstwę izolacyjną, chroniącą zwierzęta przed mrozem. Z tego powodu taki rodzaj futra wykształcił się u kotów pochodzących z rejonów świata, w których przynajmniej przez część roku jest zimno. Przykładem kotów o futrze krótkim i gęstym są koty rosyjskie niebieskie.

Krótkie i rzadkie futro u kota

Futro krótkie ale rzadkie mają między innymi naturalne rasy kotów pochodzące z ciepłych rejonów świata. Wysokie temperatury sprawiają, że zwierzaki te nie potrzebują gęstego podszerstka. Zimno im nie zagraża – wręcz odwrotnie, mogą się przegrzewać. Dlatego ich okrywa włosowa jest rzadka. Jako przykład kocich ras o krótkim i rzadkim futrze możemy podać koty syjamskie.

Długie i gęste futro u kota

Futro długie i gęste, podobnie jak krótkie i gęste, ma za zadanie chronić kota przed mrozem i wiatrem. Dlatego i ten rodzaj kociej szaty charakteryzuje się dużą liczbą włosów puchowych, które izolują kocie ciało do zimnego powietrza. Doskonałym przykładem rasy o futrze długim i gęstym są koty norweskie leśne, u których gesty podszerstek w połączeniu z długim włosem okrywowym tworzy doskonałą ochronę w mroźnym klimacie.

Długie i rzadkie futro u kota

Futro długie i rzadkie cechuje się niewielką ilością włosów puchowych. Mimo iż długie, nie stanowi więc dobrej ochrony przed chłodem. Z pewnością więc nie mogło wykształcić się u naturalnych ras kotów żyjących w zimnych rejonach świata. Przykładem rasy o długim włosie i rzadkim podszerstku są koty orientalne długowłose.

Podział okrywy włosowej ze względu na inne cechy

W każdej z powyższych grup można wyróżnić różne struktury okrywy włosowej:

  • Proste bądź kręcone, faliste lub karbowane futro u kotów
  • Miękkie lub sztywne, jedwabiste bądź wełniste futro u kotów

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Dwight Sipler from Stow, MA, USA
(Camouflage CatUploaded by Jacopo Werther)
[CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *