Czy kota można karmić surowym mięsem?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Opinie na temat tego, czy kota można karmić surowym mięsem są bardzo sprzeczne. Wiele jest głosów za tym, że można, ale więcej chyba osób twierdzi, że nie można. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co ja na ten temat myślę, to od razu powiem wam, że można koty karmić surowym mięsem! Dlaczego?

A dlaczego kota niby nie można karmić surowym mięsem?

Ludzie, którzy są przeciwni karmieniu kota surowym mięsem, najczęściej wysuwają argumenty zdrowotne. Surowe mięso może przecież zawierać szkodliwe bakterie i pasożyty, którymi nasz pupil może się zarazić.

Owszem istnieje takie ryzyko. Jeśli jednak kupujemy mięso przeznaczone dla ludzi, dobrej jakości i z pewnego źródła, ryzyko jest raczej znikome. Mięso takie podlega bowiem kontroli pod względem pasożytów itd.

Fakt! Nie zawsze surowe mięso jest bezpieczne dla kotów, nawet przebadane. Mam tu na myśli konkretnie wieprzowinę, która może zawierać zarazki wścieklizny rzekomej, czyli choroby Aujeszkyego. Choroba groźna dla naszych domowych pupili, ale nie dla nas, dlatego nie sprawdza się mięsa pod jej kątem. Surowej wieprzowiny kotom zatem nie podajemy. Ja nie podaję jej w ogóle.

O ile lęk przed ewentualnym zarażeniem kota, jako argument przeciw podawaniu surowego mięsa jeszcze można zrozumieć, o tyle innych obaw już nie. Szczytem absurdu jest dla przekonanie, że jedząc surowe mięso, kot stanie się agresywny. To nie żart, naprawdę są tacy, którzy w to wierzą.

Nie ma obawy, surowe mięso nie zrobi z naszego pupila bestii! To jeden z licznych mitów krążących w społeczeństwie. Dieta zwierzęcia nie ma nic wspólnego z zachowaniami agresywnymi.

Dlaczego dla kota lepsze jest mięso surowe niż gotowane?

Oczywiście nie musimy w ogóle dawać kotu mięsa, jeśli dostaje dobrej jakości gotową karmę dla kota (choć może być ono miłym urozmaiceniem diety). Jeśli natomiast żywimy go tzw. kuchnią domową, bez mięsa się nie obędzie. Jest ono wtedy wręcz podstawą codziennych kocich posiłków. A jeżeli mięso, to najlepiej surowe.

Dlaczego dla kota lepsze jest mięso surowe niż gotowane? Odpowiedź jest prosta. Gotowane mięso traci na swej wartości odżywczej. Pieczone zresztą też, choć w mniejszym stopniu. Owszem obróbka termiczna sprawia, że mięso staje się łatwiej przyswajalne, ale koci układ pokarmowy doskonale przystosowany jest do trawienia tego rodzaju pokarmu. Wszak kot jest drapieżnikiem! Ewolucja przystosowała go do czerpania z ciał swych ofiar potrzebne mu do życia składniki pokarmowe.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Dwight Sipler from Stow, MA, USA
(Gillie awakenedUploaded by Jacopo Werther)
[CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

  1. Po odstawieniu od matki nasza mala kiciunia prawie zdechla z glodu…..naprawde nie chciala nic jesc ,w miedzy czasie stala sie oslabiona i zlapala przeziebienie….VET -kazal mi karmic strzykawka by nie zdechla i leki ,az tu pewnej niedzieli nastawiam na rosol i kicia podleciala a poniewaz sama czesto podjadam surowa piers z kurczaka to i dalam kotkowi….i stal sie COD , zwierzatko tak zaczelo jesc ze musialam leciec dokupic nastepne na rosol. Coz to za bzdety nawymyslali z tymi karmami zeby mi zwierzatko zdychalo z glodu !!!!!!!!!!! Doslownie !!! Tyle sie biedna naglodowala ,serce nam pekalo !!

  2. Witam ,a czy surowe mięso np.filet z kurczaka przed podaniem kociakowi trzeba najpierw zamrozić i rozmrozić?

      1. Witam. Moja kotka dostała alergii pokarmowej , niestety nie wiadomo na co. Zaczęłam karmić ją surowym indykiem i już jest lepiej ale zastanawiam się czy podaje jej odpowiednie porcje. Kotka waży 4,65 kg jest po sterylizacji i ma 11 lat . Daje jej około 100-120 gram mięsa 2 razy dziennie . Czy to odpowiednia ilość

  3. Daję kotu do jedzenia surowe mięso z indyka lub kurczaka. Dlaczego drapieżnik jakim jest kot nie mógłby jeść surowego mięsa? A jak upoluje mysz, czy ptaszka to co? gotuje ją? Wieprzowiny nie daję bo wyczytałem o jej wielkiej szkodliwości dla kotów.

  4. Witam mam 1,5 mies. Kotka. Z początku wcinał saszetki, lecz mój weterynarz poradził bym dawała mu surowe mięso. Naradzie był to tylko kurczak. Od tamtego czasu wogole nie chce jeść już saszetek. Nie wiem co robić, bo chcę tylko surowe. Żeby urozmaicić mogę dać 100%wołowiny mielonej że sklepu? Pozdrawiam

    1. Przede wszystkim trzeba spróbować podawać mu różne mięso. Poza tym, mimo wszystko nie przestawałbym próbować podawać mu saszetki. Dieta złożona z samego kurczaka może okazać się zbyt uboga. Kot jest młody, więc wbrew pozorom nie powinno być problemów z przyzwyczajeniem go do różnego pokarmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *