Mokra karma Leonardo dla kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Dawno już nie było na moim blogu nic o karmach dla kotów, które możemy z naleźć na polskim rynku zoologicznym. Sądzę więc, iż nadszedł najwyższy czas na kolejną recenzję tych produktów. Tym razem wziąłem na tapet mokrą karmę Leonardo dla kotów, którą od jakiegoś czasu podaję swoim futrzakom.

Jednocześnie testuję suchą karmę tej marki, którą zamówiłem w tym samym sklepie internetowym, co wspomniane konserwy. Oczywiście napiszę również i o tych produktach.

Nigdy wcześniej nie serwowałem swoim kotom ani mokrej, ani suchej karmy Leonardo. Tym chętniej po nie sięgam.

Mokra karma Leonardo dla Kotów – Niemiecki produkt na polskim rynku

Mokra karma Leonardo dla kotów jest produktem niemieckiej firmy BEWITAL Petfood GmbH & Co.KG, która istnieje na rynku zoologicznym już od 50 lat. Właściciele psów być może inne wyroby tej spółki: karmy Belcando, które przeznaczone są dla szczekających czworonogów.

Zgodnie z zapewnieniami wytwórcy, karmy Leonardo dla kotów produkowane są ze szczególną dbałością o jakość.

Produkty zwierzęce BEWITAL wykorzystują głównie surowce pochodzące z regionalnych firm rolniczych i są ściśle kontrolowane. Zróżnicowane składniki i specjalne surowce w żywności zwierzęcej nie są dostępne dla dużych grup korporacyjnych w wystarczających ilościach i o stabilnych właściwościach.

Sklep zoologiczny Pets4live.com

Jak to jednak wielokrotnie powtarzam, osobiście nie wierzę w zapewnienia producentów – każdy z nich twierdzi, że jego wyroby są najlepsze na świecie. Dla mnie o jakości karmy dla kota świadczy przede wszystkim jej skład.

Mokra karma Leonardo dla Kotów – Najważniejsze cechy

Wiem, że trochę się powtarzam – a nawet więcej niż trochę – ale dobra karma dla kotów powinna być przede wszystkim bogata w surowce pochodzenia zwierzęcego. Wynika to z tego, że nasze futrzaki są mięsożercami obligatoryjnymi, czyli takimi, które muszą odżywiać się ciałami innych zwierząt. Cały ich układ pokarmowy przystosowany jest do trawienia właśnie takiego pokarmu.

Nie da się zaprzeczyć, że mokre karmy Leonardo dla kotów zawierają dużą ilość składników pochodzenia zwierzęcego, które znacznie przeważają nad składnikami pochodzenia roślinnego. Tych w mokrych karmach tej marki nie ma praktycznie wcale, co również jest ważne, gdyż rośliny przedstawiają znikomą wartość odżywczą dla kotów.

Mokra karma Leonardo dla Kotów – Inne cechy

Mokre karmy Leonardo dla kotów mają formę mniej lub bardziej zwartych pasztetów/musów. Przynajmniej te warianty, które ja wybrałem dla swoich futrzaków. Wspominam o tym, ponieważ z doświadczenia wiem, że nie wszystkie futrzaki lubią taką postać kocich konserw. Niektóre preferują kawałki mięsa w sosie, inne lubią galaretki itd.

Moim kotom konsystencja konserw jest właściwie obojętna, choć lubią wylizywać sos czy galaretkę. W ich przypadku główną rolę odgrywa zapach i smak produktu. Pod tym względem mokrym karmom Leonardo dla kotów nic nie mogę zarzucić – moje koty jedzą je i to bardzo chętnie. Szczególnie Tara, która aż biega wokół miski, gdy nakładam jej porcję.

Wydaje mi się, że moim futrzakom tak samo smakują obydwa warianty mokrych karm Leonardo dla kotów: w puszkach i saszetkach. Jeśli o mnie chodzi, pod względem wyglądu i zapachu lepiej prezentują się karmy w puszkach.

Mokra karma Leonardo dla Kotów – Gdzie kupić?

Dystrybutorem mokrej karmy Leonardo dla kotów na nasz kraj jest Zoo-Hurt, który współpracuje z wieloma sklepami zoologicznymi. Firma posiada również własny internetowy sklep zoologiczny pets4live.com, w którym oczywiście możecie nabyć omawiane tu przeze mnie karmy dla kotów.

Sklep pets4live.com specjalizuje się w sprzedaży karm dla psów i kotów, ale w swojej ofercie ma kilka ciekawych gadżetów – szkoda tylko, że są to głównie produkty dla psów.

Rodzaje mokrej karmy Leonardo dla kotów

O ile mi wiadomo na dzień dzisiejszy istnieją tylko dwie linie karm Leonardo dla kotów. Są to:

  • saszetki Leonardo Finest Selection dla kotów,
  • puszki Leonardo Finest Selection dla kotów.

Obydwie linie różnią się nie tylko opakowaniem, w jakim są rozprowadzane, ale w pewnym stopniu również konsystencją. Najważniejsza jest jednak różnica jakościowa, wynikająca ze składu surowcowego tych dwóch linii mokrych karm dla kotów.

Saszetki Leonardo Finest Selection dla kotów

Saszetki Leonardo Finest Selection to zdecydowanie bardziej godna polecenia z dwóch linii karm Leonardo dla kotów, co oczywiście widać po składzie. Mamy tu do czynienia z tzw. recepturą zamkniętą, czyli producent wymienia konkretne składniki, a nie grupy składników.

Niestety, wytwórca podaje, jak sami możecie się przekonać, skład procentowy całych grup surowców, np. „mięso drobiowe, serca, wątróbki”. Wolałbym, gdyby zawartość każdego z nich była podana osobno. Dzięki temu wiedzielibyśmy, ile w rzeczywistości jest czystego mięsa drobiowego, a ile podrobów itp.

To, co mi się podoba to to, że – zgodnie ze składem tych produktów, podanym na opakowaniach – jedynym źródłem białka i tłuszczy są surowce pochodzenia zwierzęcego. Produkty pochodzenia zwierzęcego są właściwie jedynymi składnikami mokrych karm Leonardo Finest Selection dla kotów. Co jest naprawdę ogromną zaletą!

Przede wszystkim cieszę się, że nie zawierają zbóż. Ziarna zbóż są bowiem bardzo trudno strawne dla naszych futrzaków. A białko w nich zawarte, szczególnie w ziarnach pszenicy, jest jedną z głównych przyczyn alergii pokarmowej u kotów.

Mimo wspomnianego minusu (sposób podawania składu na opakowaniu), uważam saszetki Leonardo Finest Selection za dobry produkt, który warto wprowadzić do kociej diety!

Mokra karma Leonardo Finest Selection dla kotów jest karmą podstawową. Zawartość jednej saszetki to 85 gram. Konsystencja przypomina mus z niewielką ilością galaretki.

Mokra karma Leonardo Finest Selection Kitten Gelflügel

Produkt przeznaczony dla kociąt, czy kotów w wieku mniej więcej od 2 do 12 miesiąca życia.

Skład mokrej karmy Leonardo Finest Selection Kitten Gelflügel: mięso drobiowe, serca, wątróbki (70%); bulion drobiowy (29,1%); olej z łososia (0,4%); substancje mineralne (0,5%).

Mokra karma Leonardo Finest Selection Kitten Gelflügel

Mokra karma Leonardo Finest Selection Kitten Gelflügel 85g

Mokra karma Leonardo Finest Selection Kalb & Gemüse (Cielę i Warzywa)

Produkt przeznaczony dla kotów dorosłych, czyli zwierząt w wieku powyżej pierwszego roku życia.

Skład mokrej karmy Leonardo Finest Selection Kalb & Gemüse: cielęce serca, płuca, nerki (36,5%); mięso drobiowe, serca, wątroba (30%); mięsny rosół z cielęciny, drób (28,3%); marchew (4%); skorupki jaj suszone (0,5%); substancje mineralne (0,5%); olej z łososia (0,2%).

Mokra karma Leonardo Finest Selection Kalb & Gemüse

Mokra karma Leonardo Finest Selection Kalb & Gemüse 85g

Mokra karma Leonardo Finest Selection Gelflügel & Ei (Drób i Jajka)

Produkt przeznaczony dla kotów dorosłych, czyli zwierząt w wieku powyżej pierwszego roku życia.

Skład mokrej karmy Leonardo Finest Selection Gelflügel & Ei: mięso drobiowe, serca, wątróbki 60%; bulion drobiowy, wołowina (28,3%); wołowe płuca (6,5%); jajka w całości (4%); substancje mineralne (1%); olej z łososia (0,2%).

Mokra karma Leonardo Finest Selection Gelflügel & Ei

Mokra karma Leonardo Finest Selection Gelflügel & Ei 85g

Mokra karma Leonardo Finest Selection Ente & Käse (Kaczka i Ser)

Produkt przeznaczony dla kotów dorosłych, czyli zwierząt w wieku powyżej pierwszego roku życia.

Skład mokrej karmy Leonardo Finest Selection Ente & Käse: mięso z kaczki, wątróbki, serca (30%); kurze serca, wątróbki (28,5%); bulion z kaczki, kurczaka i wołowiny (28,3%); płuca wołowe (8%); kosteczki serowe (4%); substancje mineralne (1%); olej z łososia (0,2%).

Mokra karma Leonardo Finest Selection Ente & Käse

Mokra karma Leonardo Finest Selection Ente & Käse 85g

Mokra karma Leonardo Finest Selection Känguru & Catnip (Kangur i Kocimiętka)

Produkt przeznaczony dla kotów dorosłych, czyli zwierząt w wieku powyżej pierwszego roku życia.

Skład mokrej karmy Leonardo Finest Selection Känguru & Catnip: kangurze mięso z mięśni szkieletowych, serca, wątroby, płuca, nerki (30%); mięso z kurczaka, wątróbki, serca (30%); bulion kangura, kury i wołowiny (28,7%); wołowe płuca (10%); substancje mineralne (1%); olej z łososia (0,2%); kocimiętka (0,1%).

Mokra karma Leonardo Finest Selection Känguru & Catnip

Mokra karma Leonardo Finest Selection Känguru & Catnip 85g

Mokra karma Leonardo Finest Selection Kanischen & Cranberries (Królik i Żurawina)

Produkt przeznaczony dla kotów dorosłych, czyli zwierząt w wieku powyżej pierwszego roku życia.

Skład mokrej karmy Leonardo Finest Selection Kanischen & Cranberries: królicze mięso, serca, wątróbki, płuca, nerki (30%); mięso z kurczaka, wątróbki, serca (30%); bulion z królika, kurczaka i wołowiny (28,3%); wołowe płuca (6,5%); żurawina (4%); substancje mineralne (1%); olej z łososia (0,2%).

Mokra karma Leonardo Finest Selection Kanischen & Cranberries

Mokra karma Leonardo Finest Selection Kanischen & Cranberries 85g

Mokra karma Leonardo Finest Selection Pur Huhn (Czysty Kurczak)

Produkt przeznaczony dla kotów dorosłych, czyli zwierząt w wieku powyżej pierwszego roku życia.

Skład mokrej karmy Leonardo Finest Selection Pur Huhn: mięso kurczaka, serca, wątróbki, żołądki (70%); rosół z kury (29,3%); węglan wapnia (0,2%). substancje mineralne (0,5%); olej z łososia (0,2%).

Mokra karma Leonardo Finest Selection Pur Huhn

Mokra karma Leonardo Finest Selection Pur Huhn 85g

Mokra karma Leonardo Finest Selection Fleisch Menü (Mięsne Menu)

Produkt przeznaczony dla kotów dorosłych, czyli zwierząt w wieku powyżej pierwszego roku życia.

Skład mokrej karmy Leonardo Finest Selection Fleisch Menü: mięso kurczaka, wątróbki, żołądki (29%); mięso wołowe z mięśni szkieletowych, serca (29%); rosół drobiowy, wołowy, jagnięcy (29,3%); jagnięce płuca (12%); olej z łososia (0,2%); węglan wapnia (0,2%).; olej z łososia (0,4%); substancje mineralne (0,5%).

Mokra karma Leonardo Finest Selection Fleisch Menü

Mokra karma Leonardo Finest Selection Fleisch Menü 85g

Mokra karma Leonardo Finest Selection Forelle & Catnip (Pstrąg i Kocimiętka)

Produkt przeznaczony dla kotów dorosłych, czyli zwierząt w wieku powyżej pierwszego roku życia.

Skład mokrej karmy Leonardo Finest Selection Forelle & Catnip: pstrąg (30%); kurze serca, wątróbki (30%); bulion z pstrąga, kurczaka, wołowiny (28,7%); wołowe płuca (10%); substancje mineralne (1%); olej z łososia (0,2%), kocimiętka (0,3%).

Mokra karma Leonardo Finest Selection Forelle & Catnip

Mokra karma Leonardo Finest Selection Forelle & Catnip 85g

Mokra karma Leonardo Finest Selection Fisch & Shrimps (Ryba & Krewetki)

Produkt przeznaczony dla kotów dorosłych, czyli zwierząt w wieku powyżej pierwszego roku życia.

Skład mokrej karmy Leonardo Finest Selection Fisch & Shrimps: łosoś (30%); bulion ze śledzi, łososia i krewetek (29,3%); śledź (18%), krewetka (12%), wątróbki drobiowe (10%), substancje mineralne (0,5%); olej z łososia (0,2%)

Mokra karma Leonardo Finest Selection Fisch & Shrimps

Mokra karma Leonardo Finest Selection Fisch & Shrimps 85g

Mokra karma Leonardo Finest Selection Pur Rind (Czysta Wołowina)

Produkt przeznaczony dla kotów dorosłych, czyli zwierząt w wieku powyżej pierwszego roku życia.

Skład mokrej karmy Leonardo Finest Selection Pur Rind: mięso wołowe, serca, płuca, wątroby, nerki, flaki (70%); bulion wołowy (29,6%); olej z łososia (0,2%); substancje mineralne (0,2%).

Mokra karma Leonardo Finest Selection Pur Rind

Mokra karma Leonardo Finest Selection Pur Rind 85g

Puszki Leonardo Quality Selection dla kotów

Puszki Leonardo Quality Selection dla kotów to bardzo fajne produkty, jeśli weźmie się pod uwagę wygląd, zapach czy smakowitość (oczywiście to zależy też od upodobań kota).

Podobnie, jak w przypadku saszetek tej marki ich zaletą jest duża zawartość składników pochodzenia zwierzęcego. A właściwie wyłącznie zawartość składników pochodzenia zwierzęcego. Żadnych zbóż ani innych niepotrzebnych i ciężkostrawnych dla futrzaków surowców roślinnych.

Poważnym minusem karm Leonardo Quality Selection dla kotów jest tzw. receptura otwarta. Określenie to oznacza, iż producent na liście składników, podanych na opakowaniu, umieszcza nazwy całych grup produktów, np. „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego”. Owszem, podaje nam zawartość głównego mięsnego składnika (np. kaczki), ale nie wiemy, co prócz niej się w karmie znajduje. To pod względem jakości kwalifikuje puszki Leonardo Quality Selection niżej od saszetek Leonardo Finest Selection.

Tak na marginesie, muszę też powiedzieć, że nie podoba mi się szata graficzna etykiet tych karm. Owszem na zdjęciach prezentują się całkiem nieźle, w rzeczywistości dużo gorzej. Oczywiście nie wpływa ona w żaden sposób na jakość produktu, ale  na decyzje zakupu przez klienta na pewno. Pod tym względem saszetki Leonardo prezentują się o wiele bardziej interesująco.

Puszki Leonardo Quality Selection zaliczamy do karm podstawowych. Dostępne są trzy rodzaje tych konserw: o gramaturze 400g, o gramaturze 200g oraz o gramaturze 100g w przypadku Leonardo Quality Selection Menu. Mają konsystencję pasztetów.

Mokra karma Leonardo Quality Selection Reich in Ente (Bogata w kaczkę)

Produkt przeznaczony dla kotów dorosłych, czyli zwierząt w wieku powyżej pierwszego roku życia. Puszki 200g i 400g.

Skład mokrej karmy Leonardo Quality Selection Reich in Ente: mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (65%, z czego 25% kaczki); bulion mięsny (34%); minerały (0,5%); muszle jajeczne, suszone (0,5%).

Mokra karma Leonardo Quality Selection Reich in Ente

Mokra karma Leonardo Quality Selection Reich in Ente 200g

Mokra karma Leonardo Quality Selection Reich in Kaninschen (Bogata w królika)

Produkt przeznaczony dla kotów dorosłych, czyli zwierząt w wieku powyżej pierwszego roku życia. Puszki 200g i 400g.

Skład mokrej karmy Leonardo Quality Selection Reich in Kaninschen: mięso i podroby zwierzęce (min. 65%, co najmniej 25% królika); bulion mięsny (34%); minerały (1%).

Mokra karma Leonardo Quality Selection Reich in Kaninschen

Mokra karma Leonardo Quality Selection Reich in Kaninschen 200g

Mokra karma Leonardo Quality Selection Reich in Seefisch (Bogata w ryby morskie)

Produkt przeznaczony dla kotów dorosłych, czyli zwierząt w wieku powyżej pierwszego roku życia. Puszki 200g i 400g.

Skład mokrej karmy Leonardo Quality Selection Reich in Seefisch: mięso i podroby zwierzęce (40% + wywar z mięsa 34%), ryby i rybne produkty uboczne (co najmniej 25% ryb morskich); minerały (1%).

Mokra karma Leonardo Quality Selection Reich in Seefisch

Mokra karma Leonardo Quality Selection Reich in Seefisch 200g

Mokra karma Leonardo Quality Selection Reich in Leber (Bogata w wątróbkę)

Produkt przeznaczony dla kotów dorosłych, czyli zwierząt w wieku powyżej pierwszego roku życia. Puszki 200g i 400g.

Skład mokrej karmy Leonardo Quality Selection Reich in Leber: mięso i podroby zwierzęce (co najmniej 65%, co najmniej 25% wątroby); bulion mięsny 34%, minerały (1%).

Mokra karma Leonardo Quality Selection Reich in Leber

Mokra karma Leonardo Quality Selection Reich in Leber 200g

Mokra karma Leonardo Quality Selection Reich in Rind (Bogata w wołowinę)

Produkt przeznaczony dla kotów dorosłych, czyli zwierząt w wieku powyżej pierwszego roku życia. Puszki 200g i 400g.

Skład mokrej karmy Leonardo Quality Selection Reich in Rind: mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (65%, z czego 25% wołowina); bulion mięsny (34%); minerały (0,5%); muszle jajeczne, suszone (0,5%).

Mokra karma Leonardo Quality Selection Reich in Rind

Mokra karma Leonardo Quality Selection Reich in Rind 200g

Mokra karma Leonardo Quality Selection Pur Gelflügel (Czysty drób)

Produkt przeznaczony dla kotów dorosłych, czyli zwierząt w wieku powyżej pierwszego roku życia. Puszki 200g i 400g.

Skład mokrej karmy Leonardo Quality Selection Pur Gelflügel: mięso i podroby zwierzęce (min. 65% z tego 25% wątróbki), bulion mięsny 34%, minerały (1%).

Mokra karma Leonardo Quality Selection Pur Gelflügel

Mokra karma Leonardo Quality Selection Pur Gelflügel 200g

Mokra karma Leonardo Quality Selection Menü Lamm (Menu Jagnię)

Produkt przeznaczony dla kotów dorosłych, czyli zwierząt w wieku powyżej pierwszego roku życia. Puszki 100g.

Skład mokrej karmy Leonardo Quality Selection Menü Lamm: mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (65%, z czego 25% jagnięcina); bulion mięsny (34%); Minerały (0,5%); muszle jajeczne, suszone (0,5%).

Mokra karma Leonardo Quality Selection Menü Lamm

Mokra karma Leonardo Quality Selection Menü Lamm 100g

Mokra karma Leonardo Quality Selection Menü Ente (Menu Kaczka)

Produkt przeznaczony dla kotów dorosłych, czyli zwierząt w wieku powyżej pierwszego roku życia. Puszki 100g.

Skład mokrej karmy Leonardo Quality Selection Menü Ente: mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (65%, z czego 25% kaczki); Bulion mięsny (34%); minerały (0,5%); muszle jajeczne, suszone (0,5%).

Mokra karma Leonardo Quality Selection Menü Ente

Mokra karma Leonardo Quality Selection Menü Ente 100g

Mokra karma Leonardo Quality Selection Menü Rind (Menu Wołowina)

Produkt przeznaczony dla kotów dorosłych, czyli zwierząt w wieku powyżej pierwszego roku życia. Puszki 100g.

Skład mokrej karmy Leonardo Quality Selection Menü Rind: mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (65%, z czego 25% wołowina); bulion mięsny (34%); minerały (0,5%); muszle jajeczne, suszone (0,5%).

Mokra karma Leonardo Quality Selection Menü Rind

Mokra karma Leonardo Quality Selection Menü Rind 100g

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie głównie: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia produktów: pets4live.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *