Podobno ludzkość podzielona jest na miłośników kotów i wielbicieli psów. Ja lubię przedstawicieli obydwu gatunków tych zwierzaków, choć od wielu lat towarzyszą mi wyłącznie koty. A Wy co myślicie? Czy lepiej jest mieć kota, czy może psa, a może i jedno, i drugie?
Obydwa gatunki tak bardzo różnią się od siebie, że naprawdę trudno je ze sobą porównywać. Spróbujmy jednak to zrobić. Oczywiście bez oceniania. Na początek proponuję zwrócić uwagę na najbardziej istotne różnice w opiece nad kotami i psami.
Żywienia kota i psa
W żywieniu obydwu gatunków możemy stosować zarówno gotowe karmy, jak i posiłki w całości przygotowywane przez nas (dieta BARF) – najważniejsze, by były to produkty dobrej jakości, dostosowane do potrzeb naszych zwierząt. Ilość podawanego pokarmu zależy od rasy zwierzęcia. W przypadku kotów nie są to znaczące różnice. Co innego w przypadku psów, a to ze względu na spore różnice w masie ciała przedstawicieli różnych ras tego gatunku, jak i zwierząt nierasowych.
Niezbędne akcesoria dla kota i psa
Opieka nad kotem lub psem wymaga zakupu szeregu niezbędnych przedmiotów. Niektóre z nich są takie same w przypadku obydwu gatunków – no może prawie takie same, ponieważ różnią się wielkością bądź formą, lub jednym i drugim. Ale do rzeczy!
Miski na wodę i jedzenie
Oczywiście te podstawowe akcesoria potrzebne są zarówno kotom, jak i psom. W przypadku psa wystarczą 2 miski – jedna na wodę druga na jedzenie. Liczba misek w przypadku kota zależy od rodzaju podawanej karmy. Mogą więc być albo 2 – na wodę i jedzenie – albo 3 – na wodę, na karmę suchą i na karmę mokrą.
Legowisko
Powinniśmy je kupić niezależnie od tego, czy mamy psa czy kota. W przypadku psa jest wręcz niezbędne. Kot sypiają w bardzo różnych miejscach, nierzadko ignorując legowisko przez długi okres, dobrze jest jednak by i on miał swoje miejsce do spania.
Smycz oraz obroża lub szelki
Dla psa akcesoria te są niezbędne, ponieważ wymaga on wychodzenia na spacery. Możemy nabyć szelki albo obrożę, albo jedno i drugie. Kota nie trzeba wyprowadzać na spacery, więc nie musimy nabywać tych przedmiotów. A jeśli już, to smycz i szelki. Obroże kupuje się czasem kotom wychodzącym, ale nie prowadzi się kota na obroży.
Transporter
Transporter będzie nam potrzebny dla kota – w nim zwierzak jest bezpieczny podczas podróży, czy to krótkiej, czy to długiej. Dla psa transporter nie jest konieczny, ale niektórzy właściciele go kupują. Opiekunowie psów małych rozmiarów nabywają specjalne torby do noszenia psów.
Drapak
Typowo kocie akcesorium. Nie musimy go kupować, ale z pewnością warto to zrobić, jeśli nie chcemy mieć zniszczonych mebli. Duże drapaki ponadto dostarczają kotom rozrywki. Psu drapak nie jest potrzebny.
Kuweta i żwirek
Kolejne typowo kocie akcesoria. Owszem istnieje coś takiego, jak kuweta dla psów, którą kupuje się głównie szczeniakom, by nauczyć je czystości. Słyszałem również, że niektórzy właściciele psów miniaturowych uczą swe zwierzaki korzystania z kuwety. To chyba jednak wyjątki. W przypadku kota natomiast kuweta jest niezbędna – oczywiście mam tu na myśli kota niewychodzącego.
Artykuły do pielęgnacji
Cążki do przycinania pazurów przydadzą się i dla psa, i dla kota. podobnie jest w przypadku szczotek i grzebieni. Trochę inaczej jest z szamponami i odżywkami do włosów. Kotów zwykle się nie kąpie, poza przedstawicielami niektórych ras. Możemy stosować tzw. suche szampony oraz odżywki bez spłukiwania. Psy powinny być regularnie kąpane, dlatego szampony i odżywki – szczególnie te pierwsze – z pewnością się nam przydadzą.
Zabawki
Zarówno psy, jak i koty potrzebują zabawek, szczególnie gdy są jeszcze dziećmi, choć i dorosłe zwierzaki lubią się bawić.
Akcesoria do szkolenia
Przydadzą się w przypadku psa, jeśli planujemy go szkolić, co jest wskazane – przynajmniej szkolenie podstawowe. Kota mało kto szkoli.
Ilość poświęcanego czasu
Uważa się, że kotom nie trzeba poświęcać aż tak dużo czasu jak psom. Rzeczywiście, ogólnie rzecz ujmując są one mniej absorbujące. I relatywnie więcej czasu mogą spędzać samotnie, bez nas. Nie znaczy to jednak, że nie wymagają w ogóle naszej uwagi! Pozbawienie ich towarzystwa opiekuna bywa źródłem wielu problemów behawioralnych u naszych futrzaków. Pamiętajmy również, że przedstawiciele niektórych kocich ras wymagają dużo więcej uwagi niż innych.
Uogólniając psy wymagają, by poświęcać im więcej czasu. Jako że są to zwierzęta z natury bardzo społecznie. Nie czują się dobrze, gdy są samotne, choć oczywiście przyzwyczajają się do niezbyt długiej nieobecności człowieka. Sama opieka nad psami wymaga więcej czasu, o czym będzie w dalszej części tego tekstu.
Spacery
Przede wszystkim psy trzeba wyprowadzać na spacery. No, chyba że dysponujemy dużym ogrodem, po którym mogą sobie biegać do woli. Jeśli nie, czekają nas przynajmniej 3 spacery dziennie, w tym jeden relatywnie długi. Warto jednak zaznaczyć, że wymagania pod względem spacerów i w ogóle aktywności na dworze, zależą od rasy. Spacery są ważne również dlatego, że nasz pupil ma możliwość załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych.
Kotów nie trzeba wyprowadzać na spacery. Owszem można, ale nie jest to konieczne. Koty niewychodzące mają do dyspozycji kuwetę, w której mogą załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Mówiąc szczerze wielu przedstawicieli tego gatunku gwałtownie protestuje wobec wszelkich prób prowadzenia na smyczy. Jeśli mamy taką możliwość, możemy futrzaka wypuszczać samego na dwór – nadal wiele kotów, które mają opiekunów, to koty wychodzące. Musimy mieć jednak świadomość, że włóczącemu się samotnie futrzakowi zagraża wiele niebezpieczeństw. Osobiście nie popieram takiego rozwiązania!
Szkolenie
Jak już wspomniałem, mało kto szkoli koty. Panuje bowiem powszechnie przekonanie, że zwierzaków tych nie da się niczego nauczyć. Oczywiście nie jest to zgodne z prawdą, ponieważ koty również potrafią się uczyć, tyle że nie lubią się podporządkowywać ludziom.
Opieka medyczna
Nie ma wątpliwości, że potrzeba jest zarówno w przypadku kota, jak i psa. Obejmuje ona przede wszystkim okresowe szczepienia przeciwko najgroźniejszym chorobom zakaźnym. Psy, które wychodzą na spacery i mają kontakt z innymi zwierzętami są szczególnie narażone za zakażenie, w tym wścieklizną – istnieje obowiązek szczepienia psów przeciw tej chorobie. Koty wychodzące również są bardzo zagrożone chorobami zakaźnymi, dlatego zaleca się je szczepić, w tym przeciwko wściekliźnie, mimo że nie istnieje odgórny nakaz, by to robić.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com
Powiem krótko. Pełnia szczęścia to i to, i to, czyli i pies i kot. Mam i pieska i kotkę. Jeszcze dwa dni temu miałam dwie, ale moja ukochana Minia odeszła na zawsze, przedwczoraj. I od początku była to rodzina. Kiedy Minia była coraz słabsza, Szer opiekowała się nią, ogrzewała, lizała, jak mamusia.