Kot seszelski (seychelleis) krótkowłosy

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Kot seszelski krótkowłosy (seychelleis krótkowłosy) to rasa, która była a już jej nie ma. Niemożliwe? A jednak! Jeśli żadne stowarzyszenie nie chce jej uznać, to oficjalnie rasą nie jest, nawet jeśli wcześniej nią była. Tak właśnie się stało z seychelleis. W tej chwili można ją uznać co najwyżej za odmianę kota syjamskiego. Istnieje również długowłosa wersja tej rasy, czyli seychelleis długowłosy.

Międzynarodowa nazwa rasy kot seszelski (dodano 31 marca 2018)

Oficjalna nazwa tej rasy brzmi Seychelleis.

Organizacje, które uznają rasę kot seszelski

Na dzień dzisiejszy żadna ze znanych mi organizacji felinologicznych nie uznaje kotów seszelskich krótkowłosych za rasę. Jeszcze do końca 2015 roku uznawało ją FIFe, które wpisało ją do swoich rejestrów pod nazwą seychelleis krótkowłose. Z początkiem roku 2016 zrewidowało jednak swoją systematykę i koty seszelskie krótkowłose uznała za odmianę barwną kotów syjamskich.

Zapis rasy kot seszelski w kodzie EMS (FIFe)

Krótkowłosą odmianę seychelleis w kodzie EMS zapisywano trzema dużymi litarami: SYS

Pochodzenie kota seszelskiego

Koty seszelskie uważane były za rasę siostrzaną kotów syjamskich, balijskich i orientalnych. Ich cechą charakterystyczną jest połączenie umaszczenia syjamski point z umaszczeniem łaciatym u kotów. Poza tym budowę ciała mają identyczną jak ich kuzyni z 4 kategorii FIFe, przy czym seychelleis krótkowłose ma krótkie futro jak koty syjamskie.

Bezpośrednimi przodkami kotów seszelskich są syjamy, balijczyki i orienty. Zaczęło się od tego, że u kotów orientalnych uznano łaciate umaszczenie: van, arlekin i bikolor, które nie były uznawane u kotów syjamskich i balijskich. Jednakże ponieważ wszystkie te rasy kojarzy się ze sobą, było tylko kwestią czasu, by w miotach syjamów czy kotów balijskich pojawiły się kocięta o umaszczeniu point z białym. Słyszałem dwie wersje: jedną, że stało się w planowej hodowli, której celem było otrzymanie łaciatych syjamów; drugą, iż w wyniku przypadkowych kryć.

Tak czy inaczej, istniały łaciate koty syjamskie, które nie były uznane, a które popularnie nazywano mianem kotów seszelskich. 1 stycznia 2006 FIFe postanowiło oficjalnie uznać koty seszelskie i zarejestrować je pod nazwą seychelleis. Po 10 latach jednakże zmieniła zadanie, przedstawicieli kotów seszelskich uznając za odmianę barwną kotów syjamskich (lub balijskich w przypadku odmiany długowłosej).

Charakter i zachowanie kota seszelskiego

Charakter i zachowanie kota seszelskiego jest dokładnie takie same jak kotów syjamskich i kotów balijskich.

Pielęgnacja kota seszelskiego

Patrz Kot syjamski oraz Kot balijski.

Standard rasy kot seszelski

Patrz Kot syjamski oraz Kot balijski.

Umaszczenia dopuszczalne u kota seszelskiego (wg FIFe)

Jak już wspomniałem, barwa futra seychelleis jest połączeniem umaszczenia point z umaszczeniem łaciaty, czyli można je nazwać point z białym. Charakteryzuje się obecnością oznaczeń typowych dla koloru point oraz białych łat na ciele. U kotów tej nie istniejącej oficjalnie rasy, występują wszystkie kolory podstawowego, które dopuszczalne są u kotów syjamskich. Według FIFe byłoby to osiem jednolitych plus osiem odmian szylkretowych.

Umaszczenia pointed van / arlekin / bikolor

  • Kot seszelski krótkowłosy – van / arlekin / bikolor – seal / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / seal szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret. Zapis w kodzie EMS: SYS n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 01/02/03

Umaszczenia tabby pointed van / arlekin / bikolor

  • Kot seszelski krótkowłosy – tabby – van / arlekin / bikolor – seal / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / seal szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret. Zapis w kodzie EMS: SYS n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 01/02/03 21

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Kamée (Own work)
[CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *