Kot amerykański szorstkowłosy – rasa mało znana, ale ciekawa ze względu na specyficzną strukturę włosów. Jej ojczyzną są Stany Zjednoczone Ameryki.
Międzynarodowa nazwa rasy kot amerykański szorstkowłosy (dodano 31 marca 2018)
Oficjalna nazwa rasy kot amerykański krótkowłosy brzmi American Wirehair.
Organizacje, które uznają rasę kot amerykański szorstkowłosy
- Spośród organizacji zrzeszonych w World Cat Congress (WCC) rasę kot amerykański szorstkowłosy uznają: CFA, SACC (wstępnie), TICA, WCF.
- Wśród klubów spoza WCC koty te uznają: ACFA, CCA-AFC,, FFE, LOOF.
Zapis rasy kot amerykański szorstkowłosy w kodzie EMS (WCF)
W kodzie EMS rasę kot amerykański szorstkowłosy zapisujemy trzema dużymi literami: AWH
Pochodzenie kota amerykańskiego szorstkowłosego
W 1966 roku jedno z kociąt na farmie w Vermont urodziło się z niezwykle rzadkim i sztywnym włosem. Doświadczony hodowca kupił je oraz jedno z jego rodzeństwa zwyczajnie owłosione i próbki włosów wysłał do analizy do brytyjskiego specjalisty od kociej genetyki. Futro było nie spotykane przedtem u domowego kota i wkrótce opracowano program hodowlany z myślą o rozwinięciu cechy szorstkości włosa.
Angela Rixon: Koty rasowe. Wydawnictwo Elipsa, 1996
Amerykańskie koty szorstkowłose są zatem bliskimi krewniakami kotów amerykańskich krótkowłosych, a powstały dzięki spontanicznej mutacji, która zmieniła strukturę włosa, powodując częściowe lub całkowite skręcenie włosa. Sierść jest gęsta i sztywna w dotyku.
Nasuwa się tu podobieństwo do reksów dewońskich i kornwalijskich, ale ras tych nie łączy genetyczne pokrewieństwo – mutacje warunkujące strukturę włosów u reksów i amerykańskich szorstkowłosych są całkowicie różne, a i futro w dotyku jest odmienne.
Charakter i zachowanie kota amerykańskiego szorstkowłosego
Podobnie jak jego krótkowłosy krewniak, amerykański kot szorstkowłosy jest silnym, sprawnym i samodzielnym kotem. Doskonałym łowcą myszy i szczurów, ale też wspaniałym towarzyszem człowieka.
Jak mówią jego właściciele kot szorstkowłosy rządzi domem i kotami innych ras „żelazną łapą”, lecz kocha swoje młode. Koty te są czułe, wesołe i bardzo niezależne.
Angela Rixon: Koty rasowe. Wydawnictwo Elipsa, 1996
Pielęgnacja kota amerykańskiego szorstkowłosego
Opieka nad kotem amerykańskim szorstkowłosym nie jest trudna. Jego futro wymaga minimalnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Standard rasy kot amerykański szorstkowłosy (WCF)
Kot amerykański szorstkowłosy nie jest uznany przez FIFe, dlatego podaję wzorzec WCF. Według WCF wzorzec amerykańskiego kota szorstkowłosego jest dokładnie taki sam jak amerykańskiego kota krótkowłosego – poza okrywą włosową oczywiście.
- Wielkość kota amerykańskiego szorstkowłosego – Od średniej do dużej.
- Głowa kota amerykańskiego szorstkowłosego – Głowa kota szorstkowłosego jest szeroka oraz nieco dłuższa niż szersza. Nos średniej długości i szeroki. Profil jest wyraźnie zaokrąglony, ze zmodyfikowanym stopem. Kufa masywna, kanciasta i jasno zdefiniowana.
- Uszy kota amerykańskiego szorstkowłosego – Średniej wielkości o lekko zaokrąglonych końcach, na których mogą znajdować się pęczki włosów. Ustawione niemal pionowo, niezbyt oddalone do siebie.
- Oczy kota amerykańskiego szorstkowłosego – Zaokrąglone, otwarte, szeroko pod lekkim rozstawione. Barwa oczu powinna być jednolita i współgrać z umaszczeniem. U osobników o srebrnych umaszczeniach wyłącznie zielona, a osobników o umaszczeniach czarnych tabby wyłącznie złota.
- Ciało kota amerykańskiego szorstkowłosego – Amerykański kot szorstkowłosy ma ciało silne i muskularne, ale niezbyt zwarte. Dobrze rozwinięta klatka piersiowa zaokrąglona.
- Nogi kota amerykańskiego szorstkowłosego – Mocne, masywne, średniej długości, zakończone zaokrąglonymi łapami.
- Ogon kota amerykańskiego szorstkowłosego – Średniej długości, szeroki u nasady, zwężający się ku lekko zaokrąglonemu czubkowi.
- Futro kota amerykańskiego szorstkowłosego – Krótkie i odstające od ciała. Elastyczne, grube i bardzo gęste. Każdy włos jest karbowany.
- Umaszczenie kota amerykańskiego szorstkowłosego – Dopuszczalne są wszystkie umaszczenia, poza tymi, w których występują kolory czekoladowy, liliowy, cynamonowy i płowy oraz umaszczeniami typu point. W umaszczeniach łaciatych dopuszczalna jest każda ilość bieli.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Heikki Siltala [CC BY 3.0],
via Wikimedia Commons