Klasy wystawowe na wystawach kotów rasowych FIFe

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Ostatnio pisałem o podziale kotów rasowych na różne grupy. Klasyfikacja ta jest wykorzystywana na wystawach kotów rasowych podczas wyboru najpiękniejszych futrzaków. Niezależnie jednak od podziału na kategorie ras, koty tej samej rasy wystawiane są w kilku klasach wystawowych.

Klasy na wystawach kotów rasowych organizowanych przez FIFe

Kryteriami podziału kotów rasowych na klasy wystawowe są przede wszystkim wiek zwierzaków i zdobyte przez nie tytuły. FIFe stworzyło też kilka dodatkowych klas, np. dla kotów nierasowych (które też mogą brać udział w wystawie).

Klasa 1: Supreme Champion

Najwyższa klasa wystawowa kotów, przeznaczona dla osobników niekastrowanych, które szczycą się tytułem Supreme Champion. Od 2008 roku tytuł ten zastąpił tytuły Europan Champion i FIFe American Champion. Jako że jest to najwyższy tytuł z tzw. grupy championów, koty podczas oceny nie zdobywają już żadnego certyfikatu.

Klasa 2: Supreme Premier

Najwyższa klasa wystawowa kotów, stworzona dla dorosłych zwierząt wykastrowanych, które zdobyły tytuł Supreme Premier. Od 2008 roku tytuł ten zastąpił tytuły Europan Champion i FIFe American Champion. Koty w tej klasie nie otrzymują już kolejnych certyfikatów.

Klasa 3: Grand International Champion

Klasa wystawowa kotów, w której znajdują się dorosłe, niekastrowane osobniki z tytułem Grand International Champion. Jeśli na to zasługują, mogą otrzymać certyfikat CACS (Certificat d’Aptitude au Championnat Suprême de Beauté), czyli certyfikat na Supreme Championa.

Klasa 4: Grand International Premier

Klasa wystawowa kotów dla dorosłych kastratów, które mogą poszczycić się tytułem Grand International Premier. W klasie tej istnieje możliwość zdobycia certyfikatu CAPS (Certificat d’Aptitude au Premium Suprême de Beauté), czyli certyfikatu na Supreme Premiera.

Klasa 5: International Champion

Klasa wystawowa kotów przeznaczona dla dorosłych, niekastrowanych futrzaków, posiadających tytuł International Champion. Koty te mogą od sędziego otrzymać certyfikat CAGCIB (Certificat d’Aptitude au Grand Championnat International de Beauté), czyli certyfikatu na Grand International Championa.

Klasa 6: International Premier

Klasa wystawowa kotów stworzona dla dorosłych kastratów, które do tej pory zdobyły tytuł International Premier. Jeśli spełniają warunki, mogą otrzymać certyfikat CAGPIB (Certificat d’Aptitude au Grand Premium International de Beauté), czyli certyfikatu na Grand International Premiera

Klasa 7: Champion

Klasa wystawowa kotów przeznaczona dla dorosłych, niekastrowanych osobników z tytułem Championa. W klasie tej istnieje możliwość zdobycia certyfikatu CACIB (Certificat d’Aptitude au Championnat International de Beauté), czyli certyfikatu na International Championa.

Klasa 8: Premier

Klasa wystawowa kotów, w której starują dorosłe kastraty, posiadające tytuł Premiera. Mogą one otrzymać certyfikat CAPIB (Certificat d’Aptitude au Premium International de Beauté), czyli certyfikatu na International Premiera.

Klasa 9: Otwarta

Klasa wystawowa kotów stworzona dla niekastrowanych zwierząt dorosłych (powyżej 10 miesiąca życia). W tej klasie mogą otrzymać od sędziego certyfikat CAC (Certificat d’Aptitude au Championnat de Beauté), czyli certyfikatu na Championa.

Klasa 10: Kastraty

Klasa wystawowa kotów przeznaczona dla dorosłych kastratów (powyżej 10 miesiąca życia). Mają one możność zdobycia certyfikatu CAP (Certificat d’Aptitude au Premium de Beauté), czyli certyfikatu na Premiera.

Klasa 11: Młodzież

Klasa wystawowa kotów dla młodych osobników czyli takich, które skończyły już 7 miesięcy, ale nie przekroczyły jeszcze 10 miesięcy. Te 7 miesięcy mogą one kończyć w dniu wystawy. W klasie tej nie ma certyfikatów.

Klasa 12: Kocięta

Klasa wystawowa kotów, w której występują kocięta w wieku od 4 do 7 miesięcy. Wspomniane 4 miesiące mogą kończyć w dniu wystawy. W klasie tej nie ma certyfikatów.

Klasa 13a: Nowicjat

Klasa wystawowa kotów przeznaczona dla zwierząt, których rodzice są nieznani lub nie mają rodowodu. W klasie tej kot może być wystawiony tylko raz, na wystawie międzynarodowej w swoim własnym kraju, w wieku co najmniej 10 miesięcy. Po uzyskaniu oceny doskonałej, może być wystawiany jako rasowy, a jego dzieci mogą otrzymywać rodowody. Ważne: nowicjaty są uznawane tylko w przypadku niektórych kocich ras! W klasie tej nie ma certyfikatów.

Klasa 13b: Klasa kontrolna

Klasa wystawowa kotów kontrolna stworzona została dla ras, które są w trakcie rozwoju, lub w przypadku których zezwala się na krzyżowania między rasowe. Kot może być wystawiony w klasie kontrolnej tylko na wystawie międzynarodowej w swoim własnym kraju i po ukończeniu co najmniej 4 miesięcy. Otrzymawszy ocenę doskonałą, zwierzak może być wystawiany jako rasowy w „normalnych” klasach. W klasie tej nie ma certyfikatów.

Klasa 13c: Ustalenie kodu EMS

Klasa wystawowa kotów przeznaczona dla futrzaków, u których wystawca ma problem z określeniem koloru czy innej istotnej dla rasy cechy. W klasie tej nie ma certyfikatów.

Klasa 14: Koty domowe

Klasa wystawowa kotów, w której wystawiane są koty nierasowe, czyli popularne dachowce, zwane oficjalnie kotami domowymi. W klasie tej nie ma certyfikatów.

Klasy dodatkowe

Klasy wystawowe kotów, które organizator wystawy może dodatkowo ustanowić dodatkowo. Na przykład dla par, kocurów kryjących, grup,kotów z hodowli krajowych, kotów importowanych, hodowli, kotek hodowlanych i kocurów kryjących czy weteranów. W tych klasach nie ma certyfikatów.

Tekst i zdjęcie: Jacek P. Narożniak

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *