Jak pozbyć się zapachu kociego moczu?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Koci mocz ma niestety bardzo intensywną woń. Nie stanowi to problemu, gdy nasz zwierzak grzecznie korzysta z kuwety. Gorzej, gdy zdarzy mu się załatwić swoją potrzebę fizjologiczną poza nią. Czasami tak bywa (a w przypadku niekastrowanych kocurów i niekastrowanych kotek znacznie częściej niż czasami). Jak wówczas pozbyć się zapachu moczu kota?

Domowe sposoby na pozbycie się zapachu moczu kota

W sklepach zoologicznych znajdziemy preparaty usuwające zapach kociego moczu. Zanim jednak o nich coś sobie powiemy, zajmijmy się domowymi sposobami na pozbycie się zapachu moczu kota. A jest ich sporo. Przytoczę tu te najczęściej polecane na różnych forach i stronach internetowych.

Użytkownicy internetu często sugerują na przykład zwykłą wodę utlenioną. Sposób być może skuteczny, ale moim zdaniem nieco ryzykowny, jeśli wziąć pod uwagę utleniające właściwości tego specyfiku. Możemy odbarwić tkaninę, na której go stosujemy. Powtarzającą się propozycją jest także stosowanie soku z cytryny, octu lub sody oczyszczonej z niewielkim dodatkiem wody.

Skuteczną domową metodą na pozbycie się zapachu moczu kota jest podobno czyszczenie zabrudzonej tkaniny proszkiem do prania wymieszanym z odrobiną wody (całość ma mieć papkowatą konsystencję). Dość problematyczne wydaje się jednak stosowanie tej metody na tapicerce foteli czy kanap – jak później spłukać proszek?

Do usuwania zapachu moczu z dywanu niektórzy stosują gorące mleko. Nie szoruje się nim jednak, jak mogłoby się wydawać, ale w garnku podstawia pod dywan w miejscu, gdzie kota nasikał. Po kilku godzinach mleko ma wchłonąć zapach moczu futrzaka.

Internauci proponują także czyścić plamy moczu płynami do płukania ust, domestosem lub alkoholem (uważałbym z tym domestosem – jest raczej silnym preparatem, które silnie odbarwia). Znalazłem również poradę, by obok plamy moczu zapalić na talerzyku liście laurowe.

A Wy macie jakieś sprawdzone sposoby na pozbycie się zapachu moczu kota? Jeśli tak, to może o nich opowiecie w komentarzach?

Profesjonalne preparaty do usuwania zapachu kociego moczu

Przejdźmy teraz do nieco bardziej profesjonalnych sposobów pozbywania się zapachu kociego moczu, czyli zastosowania jednego z dostępnych w sklepach zoologicznych preparatów do usuwania zapachu moczu kota.

Wymienić możemy tu: Urine Off, Neutralizator zapachów AS, preparat Mr. Smell, spray Ecopur Fresh, Mac’s Citrus Hygiene, Vitopar Fresh, Mascol Enzym, Biodor Animal, Over Dor Dezor Fresh, Trixie Geruchs Stopp czy płyn do mycia podłóg Sanicat. Zawierają one zreguły enzymy, które rozkładają kryształki moczu.

Środki te służą do usuwania zapachu (a czasami też plam) moczu z mebli, podłóg, dywanów, zasłon itp. Istnieją wszakże też preparaty neutralizujące zapach moczu unoszący się w powietrzu. Przykładem może być specyfik o nazwie Ona Block.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Pepsy (Own work)
[Public domain],
via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

2 Odpowiedzi do “Jak pozbyć się zapachu kociego moczu?”

  1. A jak kotka zalała kanapę finkę rok temu ale tak, że przeciekło przez wszystkie warstwy…? Finka stała na werandzie a kotka tam była wypuszczana kilka miesięcy. Obok stała kuweta ale lała na kanapę.
    Po roku cuchnie jak miejski szalet za komuny. Firma piorąca takie sprawy powiedziała, że po roku to można zapomnieć. Prawda to..?
    Proszę o odpowiedź bo muszę coś postanowić a nie da się wejść na werandę od smrodu.
    Jak się nie da to wywalę na wysypisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *