Dlaczego kot sika poza kuwetą?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Dobrze wychowany futrzak grzecznie chodzi załatwiać swe potrzeby do kuwety. Braku wychowania nie musi oznaczać jednak to, gdy tego nie robi. Przyczyny oddawania moczu poza kuwetą u kota mogą mieć różną naturę. W grę wchodzą również problemy zdrowotne.

Choroby u kota

Zacznijmy zatem od problemów zdrowotnych kotów, do których należą w tym przypadku przede wszystkim choroby układu moczowo-płciowego, ale nie tylko. Oddawanie moczu w różnych dość przypadkowych miejscach dość często zdarza się futrzakom cierpiącym na przykład na kamice u układu moczowego kotów. Te i inne problemy zdrowotne mogą być na tyle poważne, że lepiej nie zwlekać zbyt długo z wizytą w gabinecie weterynaryjnym.

Stres u kota

Od problemów natury fizycznej przejdźmy do tych, które dotyczą kociej psychiki. Jednym z powodów sikania poza kuwetą u kota jest stres. Przyczyny zaś stresu u naszego pupila mogą być bardzo różne. Nawet zwykły remont mieszkania bywa dla nich zbyt dużym przeżyciem (w sumie nie ma się co dziwić, wszak koty nie przepadają za zmianami). Innymi stresującymi sytuacjami dla kotów są między innymi długa nieobecność ukochanego opiekuna, pojawienie się w domu innego zwierzaka, przyjście na świat dziecka, duże zmiany w zachowaniu opiekunów itd. Zlikwidowanie źródła kociego stresu zwykle niweluje problemy z załatwianiem się poza kuwetą.

Rywalizacja między kotami mieszkającymi pod jednym dachem

Mieszkające razem futrzaki wcale nie muszą się kochać. Bywa, że się zaledwie tolerują, ale zdarza się i tak, że ostro ze sobą rywalizują. Taka rywalizacja między kotami nie musi przybierać przy tym formy otwartej walki – czasami właściciele nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że między ich pupilami toczy się wojna. W takich sytuacjach słabszy i zdominowany osobnik może się po prostu bać korzystać z kuwety dla kota, którą całkowicie zaanektował jego silniejszy i dominujący współlokator.

Kuweta źle się kotu kojarzy

Niektóre koty nagle przestają korzystać z kuwety, ponieważ stało się coś, co sprawiło, iż źle się im ona zaczęła kojarzyć. Na przykład zostały silnie wystraszone, gdy ją używały. Niestety jest to jedna z trudniejszych do rozwiązania sytuacji, szczególnie, gdy negatywne uwarunkowanie jest bardzo silne i powstało w dzieciństwie kota. Bywa i tak, w żaden sposób nie da się już nic z tym zrobić.

Kuweta dla kota stoi w złym miejscu

Niewłaściwa lokalizacja kuwety dla kota również bywa przyczyną tego, że zwierzak nie chce z niej korzystać. Niektóre futrzaki potrzebują na przykład intymności przy załatwianiu swych potrzeb i za nic na świecie nie użyją kuwety, która stoi miejscu,w którym ktoś się ciągle kręci. W przypadku kociąt problemy z sikaniem poza kuwetą mogą wynikać z tego, że ta stoi zbyt daleko od miejsca ich zabaw.

Nieodpowiednia kuweta dla kota

Sama kuweta też może nie odpowiadać kotu. Nasz pupil może na przykład żywić niechęć do kuwet zamkniętych lub kuwet z drzwiczkami. W przypadku małych kociąt przyczyną może być zbyt wysoka krawędź kuwety.

Nieodpowiedni żwirek dla kotów

Jednemu futrzakowi jest wszystko jedno, jaki żwirek dla kotów wypełnia kuwetę, innemu nie. Naszemu pupilowi może nie odpowiadać wielkość lub kształt granulek żwirku, jego zapach czy konsystencja.

Brudna kuweta dla kota

Wśród możliwych przyczyn sikania poza kuwetą znajduje się również to, że zbyt rzadko w niej sprzątamy. Niektóre koty to wielkie czyścioszki i za nic na świecie nie skorzystają z brudnej kuwety dla kota.

Znaczenie terenu przez kocury

Jeśli nasz futrzak jest niekastrowanym kocurem to oddawanie moczu poza kuwetą należy do zachowań terytorialnych. W ten sposób samiec znaczy swój rewir. Dość łatwo odróżnić sikanie, które jest związane z zachowaniem terytorialnym od takiego, które ma inne źródło – znacząc rewir, kocur obsikuje głównie pionowe powierzchnie i zwykle zawsze te same.

Wabienie kocurów przez kotki podczas rui

Niekastrowane kotki, które znajdują się w rui także mają w zwyczaju sikać poza kuwetą. Robią tak po to, by zapach ich moczu zwabił znajdujące się w okolicy kocury.

Kocia starość

U kocich seniorów sikanie poza kuwetą może oznaczać nietrzymanie moczu związane z wiekiem.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Frankly PM, Flickr

Blue_Bis Baner

 1. Nasza 3-letnia kotka nigdy nie załatwiala się poza kuweta (a od pół roku na dworze ma klapkę w drzwiach i w ciągu dnia wychodzi kiedy chce). Ostanio nasikala nam na kołdrę tydzień po naszym powrocie z wakacji…. Potem przez miesiąc się to nie powtórzyło. Wczoraj podalismy jej preparat na odpchlanie (bardzo tego nie lubi i „obraziła się” na nas, nawet nie spała w sypialni jak zwykle. Rano znalazłam plamę na dywaniku w salonie. Co robić?

 2. I jak zaradzić sikaniu koteczki po kątach podczas rujki? Moja Ruska właśnie ma rujkę i zaczęła sikać poza kuwetą.

 3. Mam 9 miesięczną kotkę, która od 2 miesięcy zaczęła sikać poza kuwetę. Początkowo myślałam, że to jest związane z rują, bo kot korzystał z kuwety normalnie a czasami zdarzyło jej się nasikać obok kuwety. Jednak po sterylizacji problem dalej się utrzymuje. Próbowałam zmienić żwirek, ustawienie kuwety i nic to nie dało. Kotka była przebadana miesiąc temu i wyniki miała w porządku. Co może być problemem?

  1. Hej, udało Ci się rozwiązać ten problem?
   Mam identycznie z moją kotką – wszystkie wyniki w normie, kotka wysterylizowana, a od czasu do czasu i tak siusia poza kuwetą. 🙁

   1. Mam ten sam problem. Kot z przerwami posikiwał po dywanach, wchodził do wanny, do brodzika. Ostatecznie obsikał wszystkie dywany i robi to nadal. Kuweta stoi pusta. Dziś wchodzę do domu , dywan znowu obsikany a na swoim drapaku kot zrobił kupę… Ostatnio miała zapalenie pęcherza, obecnie wszystkie wyniki są super a jej coś odpierdziela…. Załamana jestem

    1. Może to być skutkiem przebytej choroby. Całkiem możliwe, że kot wpadł już w nawyk oddawania moczu poza kuwetą. I to chyba wyraźnie upodobał sobie dywany. Czy da się zauważyć jakieś inne niepokojące zmiany w zachowaniu?

 4. Mamy 2 letnią kotkę brytyjską. Tydzień temu dołączył do nas 2 miesięczny Kocurek neva mascarade
  Kotka go już chyba zaakceptowala ale on sika zamiast do kuwety na parkiet pod schodami albo w innym kącie. Starsza kotka załatwia się głównie na dworze ale korzysta też z kuwety. Kotek jest zdrowy wesoły i chętnie się bawi. Jak go zachęcić do korzystania z kuwety? Proszę o pomoc bo zaczynam tracić cierpliwość

 5. Od około 2 tygodni mam problem gdyż moja kotka znalazła sobie 1 wyznaczone miejsce na sofie na które cały czas sika, i sika mi również pod prysznicem. I tak na zmianę. W kuwecie ma czysto, i jest również wykastrowana. Nie wiem co już robić zeby kotka przestała sikać poza kuwetą.

 6. Mam trzy koty. Dorosla kotkę i dwa kociaki: jeden – znajda ma 3 miesiące i pięknie korzysta z kuwety; drugi – adoptowany ma ok 3,5 miesiaca, jest z nami od 2 tygodni i zamiast do kuwety (ma własną) sika na łóżka lub fotel… Proszę o poradę

 7. Witam moi sąsiedzi adoptowali maleńkie rodzeństwo w tym momencie kociaki mają chyba 11 tyg. Problem jest z Koteczką ponieważ zdarza się jej nasikac poza kuwete. Nie robi tak za każdym razem, sąsiadka twierdzi że mała jest złośliwa. A ja myślę że kotka ma inny problem… próbowałam wytłumaczyć sasiadce że Koty nie są złośliwe i jeśli malutka sika poza kuwete to próbuje jej coś w ten sposób przekazać. Ale bez efektu i ona chce oddać tę maleńką kulkę. Sama mam dwa kocurki w wieku 4,5 miesiąca i przyznam szczerze że zastanawiam się czy nie przygarnac kotki. Proszę o poradę. Dziękuję Bardzo Pozdrawiam.

  1. Może być też tak, że kotka po prostu nie ma jeszcze wyrobionego nawyku załatwiana się do kuwety. Zwierzak jest jednak młody, więc z pewnością może się tego nauczyć. Oczywiście w grę może wchodzić co innego, również zdrowotny. Jeśli dasz sobie radę, a kocury zaakceptują kotkę, to jej adopcja jest naprawdę do rozważenia. Trzeba będzie tylko futrzakowi poświęcić sporo uwagi.

 8. Wzięłam rocznego wykastrowanego kocura do mieszkania, napoczatku zrobiłam mu kuwete z pudełka i piasku i tam się załatwiał już. Niestety zaczął powoli sikac na kanapę. Po tym jak zmieniłam mu na otwarta kuwete i żwirek silikonowy też się z tym dobrze czuł, ale nadal skinął poza kuweta. Kupiłam mu kuwete zamknięta z klapka i nadal sika poza kuweta, teraz nawet na łóżko. Wydaje mi się albo on boi się tej zamkniętej kuwety ale być może wynika to z czego innego, nie wiem jak go nauczyć tam się załatwiać

 9. Mam kocura, ma 2 lata, był wykastrowany w wieku 5 miesięcy. Od prawie miesiąca posikuje poza kuwetą. Stałe rzeczy załatwia bez problemu w kuwecie. Kuwetę ma regularnie sprzątaną. Był u weterynarza, jest zdrowy. Żadnych zmian w mieszkaniu nie było, ani w trybie życia. Co zrobić?

 10. Witam.
  Mam kotle juz roku i od malego zalatwiala sie tylko w kuwecie od 3tyg zaczela sikac poza kuweta, jest to okropne nienwiem o co chodzi czesto sika w koncie albo na lozkoosttsnio mawet na komode zabawki dziecka..jest to bardzo juz meczace.
  Nie miala jeszcze sterylizacji, ciagle grucha jak golab i lapie swira lata po calym domu po firankach skacze.. Mozna oszalec,badania wporzadku
  Co robic…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *