Jak kot okazuje miłość człowiekowi?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Czy koty potrafią kochać? To zależy, co rozumiemy pod pojęciem „kochać”. A jeśli rzeczywiście kochają, to skąd możemy wiedzieć, że darzą nas tym uczuciem? W jaki sposób koty okazują ludziom swoją miłość?

Kocia miłość – Czy istnieje?

Jeśli zdefiniujemy miłość jako silne przywiązanie, to z pewnością koty kochają ludzi. Potrafią bowiem bardzo mocno przywiązać się do swoich opiekunów. Naprawdę mocno. Oczywiście nie wszystkie jednakowo kochają wszystkich ludzi. Ale to już materiał na inny artykuł. W tym tekście powiedzmy sobie, w jaki sposób kot okazuje miłość?

Kocia miłość – kontakt wzrokowy

Najprostszym sposobem na okazywanie przywiązania przez koty szukanie kontaktu wzrokowego. Zwierzak, który darzy nas uczuciem, często wodzi na za nami wzrokiem, jakby chciał zawsze wiedzieć, co robimy; jakby nas pilnował. Przy każdej też niemal okazji, a w każdym razie bardzo często, futrzak zagląda nam głęboko w oczy.

Oczywiście samo wodzenie wzrokiem za człowiekiem i patrzenie mu prosto w oczy nie zawsze musi towarzyszyć tak pozytywnym emocjom. Koty uważnie obserwują również swoim rywali – w takich sytuacjach zachowanie to jest przejawem biernej agresji. Jak więc prawidłowo zinterpretować to zachowanie? Obserwować zachowania mu towarzyszące!

Kocia miłość – szukanie towarzystwa człowieka

Innymi kocim sposobem na okazywanie miłości swemu człowiekowi jest szukanie jego towarzystwa. Zwierzak stara się jak najczęściej przebywać blisko nas. Możemy tu obserwować różnice zarówno między poszczególnymi osobnikami, jak i rasami. Przedstawiciele niektórych ras mają wręcz w zwyczaju chodzić niemal krok w krok po mieszkaniu za swoim opiekunem.

Kocia miłość – częste nawiązywanie kontaktu fizycznego

Nawiązywanie kontaktów fizycznych jest kolejnym sposobem na okazywanie kociego przywiązania. Podobnie jak poprzednio, istnieją różnice między futrzakami, wynikające zarówno z przynależności do konkretniej rasy, jak i indywidualnych upodobań. Dlatego obok totalnych pieszczochów istnieją futrzaki, które są bardzo powściągliwe w okazywaniu uczuć.

Koty wypracowały kilka rodzajów kontaktów fizycznych, które służą zacieśnianiu więzi między osobniczej. Stosują je nie tylko w kontaktach z przedstawicielami swojego gatunku, ale też w relacjach z człowiekiem. Wymienić należy tu między innymi szturchanie łebkiem i ocieranie się, co zwykle idzie w parze. Koty ocierają się samymi głowami lub całym ciałem, a służy to wymianie zapachów między futrzakami a ludźmi.

Fizycznym sposobem na okazywanie miłości człowiekowi przez kota jest lizanie go po rękach, twarzy oraz włosach, a czasem delikatne podgryzanie. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z elementami pielęgnacji futra, co stało się forma okazywania przywiązania. Drugi sposób również może się wywozić z zachowań pielęgnacyjnych i możemy go uznać za zmodyfikowaną formę tzw. „podania głowy”, czyli jednej z form kociego powitania.

Koty lubią też spać ze swoimi opiekunami. Z jednej strony wynika to oczywiście z tego, że jest im cieplej, ale też z drugiej strony z tego, że zwierzak może przebywać blisko ukochanego opiekuna. Futrzaki też chętnie układają się na naszych kolanach i – nierzadko – podczas takiego odpoczynku rytmicznie ugniatają nasze nogi, co świadczy o tym, że czują się w tym momencie po prostu bardzo dobrze.

Kocia miłość – nawiązywanie kontaktu głosowego

Z innych sposobów na okazywanie przywiązanie, które stosują nasze koty warto wymienić jeszcze odpowiednią wokalizację. W kontaktach z ludźmi do wyrażania swoich pozytywnych uczuć, koty używają przede wszystkim różnych wariantów miauczenia oraz mruczenia. Dźwięki te mogą mieć różne znaczenie, zależnie od kontekstu. Miauczenie chociażby często bywa wyrazem prośby, np. o kontakt.

Kocia miłość – kładzenie się na plecach przed człowiekiem

Spośród różnych sposobów na wyrażenie kociego przywiązania do człowieka warto wymienić jeszcze rozkładanie się na plecach. Uważa się powszechnie, że jest przejaw ogromnego zaufania, często bywa też zaproszeniem do zabawy.

Kocia miłość czy nie miłość

Uważam, że kocia miłość nie jest dokładnie tym samym co miłość ludzka. Nie znaczy to, że jest gorsza lub lepsza. Po prostu jest nieco inna, co wynika z dwóch faktów. Po pierwsze mózg naszych pupili jest na innym stopniu rozwoju, po drugie z tego, że inaczej wygląda ich życie społeczne.

Niemniej jednak koty potrafią mocno przywiązywać się do ludzi i mają swoje sposoby, by to okazać. Warto przy tym wiedzieć, że część z tych sposobów są wrodzone, czyli przekazywane w genach. W kontaktach z ludźmi koty wykształcają jednak również pewne indywidualne sposoby zachowań. Dlatego Wasze futrzaki mogą mieć specyficzne sposoby wyrażania uczuć, których nie posiadają inne koty.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Jednak odpowiedź do “Jak kot okazuje miłość człowiekowi?”

  1. Mam 2 młode koty(rodzeństwo).Mają około 7 miesięcy,samczyk i samiczka(jeszcze niesterylizowane).Samiczka jest bardziej wylewna w uczuciach ( chodzi za mną, przymila się).Samiec w specyficzny sposób wita się ze mną:gdy moja głowa jest na jego wysokości obejmuje mnie łapkami za głowę ,przytrzymuje i liże moje ucho,włosy.Wchodzi mi na kark,barki i głośno mruczy.Kotka natomiast wchodzi na kolana i mruczy.Staram się nie wyróżniać żadnego z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *