Gotowe karmy dla kotów – co warto o nich wiedzieć?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Gotowe karmy dla kotów zdecydowanie dominują w diecie naszych mruczących pupili. I nie trudno domyślić się, dlaczego. Mogą stanowić dodatek, podstawę kociej diety, a nawet jedyny jej składnik. Co warto o nich wiedzieć?

Wielu kocich opiekunów podaje swoim pupilom gotowe karmy dla kotów. Sam również to robię. U mnie produkty te stanowią podstawę diety, a okresowo nawet jej jedyny składnik. Mam świadomość, że tego rodzaju pokarm ma wielu przeciwników, którzy preferują samodzielne przygotowywanie posiłków dla swoich futrzaków. Uważam jednak, że dobrej jakości karma dla kota posiada wiele zalet.

Cóż nie ma wątpliwości, że większość kociarzy sięga po suche czy mokre karmy dla kotów dlatego, że są bardzo wygodne w stosowaniu. Łatwiej jest otworzyć puszkę czy torbę pokarmy niż samemu go przygotować. To dużą oszczędność czasu, a dzisiejszych czasach „czas to pieniądz”, jak głosi znane powiedzenie.

Podstawowe i uzupełniające karmy dla kotów

Jak już wspomniałem, nie widzę nic złego w podawaniu futrzakom gotowych karm. Powinniśmy jednak pamiętać, że wyroby te nie są sobie równe. I nie chodzi mi tylko o ich jakość – o tym powiem za chwilę. W tym miejscu mam na myśli to, że wszystkie suche kamy dla kotów i mokre karmy dla kotów dzielą się na podstawowe i uzupełniające. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy dieta naszego pupila składa się tylko z tych wyrobów.

Obydwa rodzaje tych produktów różnią się zawartością składników odżywczych. Podstawowe karmy dla kotów są pełnowartościowe, czyli zawierają we właściwej ilości wszystkie pierwiastki i związki, jakich futrzaki potrzebują do życia. Karmiąc nimi zwierzaka, nie musimy podawać mu żadnych innych pokarmów. W odróżnieniu od nich, uzupełniające karmy dla kotów nie zwierają wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Tym samym nie mogą być podstawą kociej diety, tylko jej uzupełnieniem (jak zresztą sama ich nazwa wskazuje).

Dlatego kupując karmę dla kota, powinniśmy zwracać uwagę na to, czy jest podstawowa czy uzupełniająca.

Jakość gotowej karmy dla kotów, czyli jej skład

Wróćmy do jakości karmy dla kota. Ta, niestety, bywa bardzo różna. Są gotowe diety bardzo wysokiej jakości i takie, których lepiej nie podawać zwierzakowi.

Mówiąc o jakości mam przede wszystkim na myśli jej skład surowcowy. Do wyrobu karm dla kotów stosuje się różnego gatunku surowców. Bardzo często są to odpady poprodukcyjne, które nie nadają się do wyrobu ludzkiej żywności, np. odpady po ubojowe, jak kości, kopyta, pióra, wnętrzności itd. Niby wszystkie te surowce zawierają białko zwierzęce, jednak jest to białko gorszej jakości i gorzej przyswajalne niż białko znajdujące się w mięsie.

Słabej jakości karmy dla kota cechują się również tym, że do ich wyrobu używa się zbóż, głównie pszenicy, oraz innych roślin. Znacznie zmniejsza to koszty produkcji – surowce roślinne są tańsze niż te pochodzenia zwierzęcego – ale negatywnie wpływa wartości żywieniowe. Koty są mięsożercami. Nie są roślinożerne, więc pokarm pochodzenia roślinnego ma dla nich niewielką wartość odżywczą. A czasami bywa przyczyną problemów zdrowotnych – zboża!

Przed zakupem karmy dla kotów warto zatem sprawdzić jej skład, który musi znajdować się na etykiecie. Co więcej, sprawdźmy nie tylko skład surowcowy, ale również tzw. skład analityczny, czyli zawartość poszczególnych związków i pierwiastków (głównym składnikiem powinno być białko pochodzenia zwierzęcego. Pamiętajmy jednak, że producenci stosują różne sztuczki, by karma wydawała się lepszej jakości niż jest w rzeczywistości dlatego warto nauczyć się czytać etykiety.

Pochodzenie karmy dla kota

A skoro o etykietach i jakości mowa. Warto wiedzieć, że w różnych krajach stosuje się różne standardy produkcji. Jeżeli chodzi o rynek polski, to głównie są to karmy produkowane w Unii Europejskiej, USA lub Kanadzie.

  • W Unii Europejskiej regulacjami dotyczącymi produkcji karm dla zwierząt zajmuje się F.E.D.I.A.F czyli Europejska Federacja Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych.
  • W USA jest to A.A.F.C.O. – Amerykański Związek Kontrolerów Żywności
  • W Kanadzie natomiast P.F.A.C. czyli Kanadyjskie Stowarzyszenie Producentów Żywności dla Zwierząt Domowych.

Każda z tych organizacji, decyduje między innymi o tym, co powinno się znaleźć na etykietach oraz jakie jest minimum danych składników pokarmowych. Mimo, że jest ustalone jakieś minimum, powinniśmy być świadomi i dobrze analizować składy karm, którymi karmimy nasze zwierzaki.

Sucha karma dla kota i mokra karma dla kota

Wspomniałem już o podstawowych i uzupełniających karmach dla kotów. Drugim ważnym podziałem jest podział na suche karmy dla kota i mokre karmy dla kota. Obydwa rodzaje tych gotowych diet mogą być pełnowartościowym pożywieniem dla naszych futrzaków, jednak istnieją między nimi zasadniczego różnice o których warto wiedzieć.

Przede wszystkim różnią się zawartością wody. Karma mokra dla kota zawiera jej około 80%, sucha karma dla kota natomiast tylko około 10%. To naprawdę duża różnica, która ma ogromne znaczenie. Niestety, niektóre koty bardzo mało piją. W ich przypadku pokarm jest bardzo ważnym źródłem wody. Prowadzi to do wniosku, że podawanie im wyłącznie suchej karmy może skutkować niedoborem wody w organizmie.

O wadach i zaletach obydwu rodzaju karm dla kotów już wcześniej pisałem. Polecam zajrzeć do tego artykułu.

W niektórych krajach można nabyć również tzw. karmy półwilgotne, które zawierają około 20 – 35% wody. W Polsce są jednak one mało popularne.

Inne rodzaje gotowych karm dla kotów

Przy wyborze gotowej karmy dla kota powinniśmy uwzględniać również wiek i kondycję fizyczną naszego podopiecznego. Większość producentów bowiem stara się dostosować swoje wyroby do potrzeb konkretnych grup kotów. Dlatego mamy karmy dla kociąt, karmy dla młodych kotów, karmy dla kotów dorosłych, karmy dla kocich seniorów, karmy dla kotów zdrowych i karmy dla kotów o różnych problemach zdrowotnych, np. cierpiących z powodu alergii pokarmowych.

W przypadku tych ostatnich, czyli karm dla kotów o konkretnych problemach zdrowotnych do dyspozycji mamy tzw. karmy weterynaryjne. Są to bardzo specjalistyczne produkty, które należy stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii i – koniecznie – zgodnie z zaleceniami producenta!

Trwałość gotowych karm dla kotów

Niewątpliwą zaletą gotowych karm dla kotów jest również ich trwałość. Przy czym sucha karma dla kota jest znaczenie trwalsza niż karma mokra dla kota. A wiąże się to oczywiście z zawartością wody. Im więcej jest jest w pożywieniu, tym szybciej się ono psuje. Dlatego mokre karmy po otwarciu puszki, saszetki czy tacki powinna być przechowywana w lodówce i być jak najszybciej zjedzona przez zwierzę.

Warto mieć również świadomość, że na trwałość karmy dla kota wpływa zawartość substancji konserwujących. Paradoksalnie więc, im karmy o krótkim terminie przydatności do spożycia (od daty produkcji) zawierają mniej substancji konserwujących niż te o długim terminie przydatności.

Pamiętajmy również o tym, że po otwarciu oryginalnego opakowania każdą gotową karmę dla kota powinniśmy przechowywać bez dostępu światła i powietrza.

Inne różnice między mokrymi a suchymi karmami dla kotów

Różnica między suchymi karmami dla kotów a karmami mokrymi dla kotów to nie tylko zawartość wody i trwałość. To również sposób żywienia tymi produktami. Suche karmy mogą znacznie dłużej leżeć w kociej misce niż mokre. Dlatego te drugie należy podawać w małych ilościach, tak by szybko została zjedzona.
/div/

Artykuł sponsorowany
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay,com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *