Dom tymczasowy dla kota

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Każdy futrzak zasługuje na godne życie. Nie wszystkie potrzebują jednak domu – koty wolno żyjące wcale nie byłyby szczęśliwe, gdyby je zabrać z ich środowiska i zamknąć w mieszkaniu – ale osobniki z ludźmi wychowane z pewnością nie powinny być bezdomne. Jedną z form pomocy takim czworonogom są schroniska dla zwierząt. Inną – o wiele lepszą – domy tymczasowe. Czym są domy tymczasowe dla kotów? Jakie warunki musimy spełnić, by stworzyć zwierzakom taki dom?

Czym jest dom tymczasowego dla kota?

Można zrobić wiele, by uratować cierpiące i bezdomne zwierzęta. W idealnym świecie, każde z nich powinno od razu znaleźć swojego opiekuna. Niestety w idealnym świecie nie żyjemy, więc znalezienie takiego bywa trudne i czasochłonne. Dlatego właśnie powstały schroniska dla zwierząt. Z założenia mają to być przejściowe miejsca pobytu dla zwierząt domowych – jak wygląda rzeczywistość, większość z nas wie.

Nie o schroniskach ma być jednak, a o domach tymczasowych. Co to takiego? Otóż domy tymczasowe dla kotów to również miejsca tymczasowego pobytu zwierząt, ale organizowane w prywatnych mieszkaniach. Opiekunami w takim domu są zwykli wielbiciele futrzaków, a nie wolontariusze w schronisku, choć dom tymczasowy dla kota może funkcjonować pod patronatem organizacji zajmującej się ratowaniem bezdomnych zwierząt.

Przebywające w domu tymczasowym koty przeznaczone są do adopcji. Każdy z nich czeka na swojego stałego człowieka, który zaoferuje mu schronienie do końca życia. Pod tym względem przypominają schroniska dla zwierząt, są jednak od nich bez porównania lepsze. Dlaczego?

Dlaczego domy tymczasowy dla kota jest lepszy do schroniska dla zwierząt?

Domy tymczasowe dla kotów mają wiele zalet, których nie posiadają schroniska dla zwierząt. Przede wszystkim futrzaki przebywają w nich w domowych warunkach, a nie w klatkach i boksach, jak to ma miejsce w schroniskach. Oczywiście nierzadko muszą być zamykane w osobnych pomieszczeniach, ale to i tak jest lepsze niż schronisko.

W domu tymczasowym zwierzętami opiekują się stale ci sami ludzie, a nie zmieniający się ciągle wolontariusze. Koty też mają dużo większy kontakt z człowiekiem, co jest ogromnie ważne ze względu na proces socjalizacji. Wynika to między innymi z tego, że w domach tymczasowych jest po prostu dużo mniej zwierząt niż w schroniskach, gdzie nie ma po prostu fizycznej możliwości, by ludzie poświęcali swoim podopiecznym dostateczną ilość czasu. W zwykłym domu jest też zwyczajnie spokojniej, ciszej.

Choć zatem każdy futrzak może być w nich bardzo szczęśliwy, domy tymczasowe są idealnym rozwiązaniem dla kotów, które bardzo źle znoszą pobyt w schroniskach. Stałe przebywanie w dużej grupie, w hałaśliwym otoczeniu, przy ciągle zmieniających ludziach nie służy zdrowiu psychicznemu zwierzaków. U bardzo delikatnych osobników wzmaga się przyczynia się do rozwoju depresji schroniskowej.

Dom tymczasowy dla kota to również doskonałe schronienie dla futrzaków z problemami zdrowotnymi, które znajdują się pod stałą opieką medyczną. Świetnie będą się tu czuć ponadto kocięta oraz osobniki starsze, które także wymagają tego, by poświęcać im dużo czasu. Dla kociąt jest o tyle ważne, ponieważ sprzyja właściwej socjalizacji.

Jakie warunki musimy spełnić, żeby stworzyć dom tymczasowy dla kota?

Jeśli chcemy zostać opiekunami domu tymczasowego dla kotów, możemy zgłosić się do wybranej fundacji i zaproponować współpracę. Oczywiście same dobre chęci nie wystarczą, musimy spełniać kilka warunków. Jakich?

  • Przede wszystkim musimy być pełnoletni. Nie znaczy to jednak, że osoba niepełnoletnia nie może nic robić dla bezdomnych futrzaków.
  • Jeżeli mamy już w domu koty – takie, które mieszkają z nami na stałe – powinny być one zdrowe oraz regularnie szczepione przeciwko najgroźniejszym i najpowszechniejszym chorobom zakaźnym. Jest to ważne ze względu na bezpieczeństwo ich oraz kotów „na tymczasie”. Gdy przez dom przewija się wiele zwierząt, zwykle nieznanego pochodzenia, o choroby zakaźne nietrudno.
  • Powinniśmy dysponować pomieszczeniem lub pomieszczeniami, w których będziemy mogli odizolować futrzaka na kwarantannie. To również ważne ze względów zdrowotnych w przypadku kotów-rezydentów i kotów-gości. Warto dysponować kilkoma zamykanymi pomieszczeniami dlatego, iż może się również zdarzyć tak, że zwierzaki przebywające u nas nie zawsze mogą się lubić. Może więc zaistnieć konieczność ich rozdzielania.
  • Wszyscy ludzcy domownicy muszą akceptować nasze „hobby”. Albowiem, nawet jeśli nie uczestniczą bezpośrednio w opiece nad kotami, to mieszkając w domu tymczasowym dla kotów, spotykają się na co dzień z pewnymi ograniczeniami. Muszą chociażby pamiętać zamykaniu drzwi do poszczególnych pomieszczeń, by futrzaki na kwarantannie nie kontaktowały się z pozostałymi.
  • Powinniśmy posiadać ponadto doświadczenie z zakresu opieki nad kotami – chyba nie trzeba tłumaczyć, dlaczego. Z pewnością przyda nam się również podstawowa wiedza weterynaryjna i behawioralna.
  • Musimy być również przygotowani na dodatkowe koszty związane z opieką nad pupilem. O ile mi wiadomo fundacje, przynajmniej niektóre, refundują opiekunom część kosztów, ale przecież nie wszystkie!
  • Trzeba ponadto mieć ponadto świadomość, że prowadzenie domu tymczasowego dla kotów wiąże się z wieloma obowiązkami i ograniczeniami. Zwierzęta trzeba karmić, sprzątać im, chodzić z nimi do weterynarza, czasami podawać im leki itd. Nie zaraz i nie dwa będziemy musieli z tego powodu zrezygnować z jakiejś imprezy towarzyskiej, że o urlopach nie wspomnę.
  • Dobrze byłoby również, gdybyśmy posiadali umiejętność rozmawiania z ludźmi. Czekają nas bowiem rozmowy z kandydatami na przyszłych opiekunów naszych „tymczasowiaków”.

Zrozumiałym jest zatem, że nie każdy z nas może stworzyć dom tymczasowy dla kotów. Nie znaczy to jednak, iż nie mamy możliwości pomagania zwierzakom w inny sposób. Możemy chociażby wspierać fundację zajmujące się bezdomniakami. Formą takiej pomocy może być na przykład:

  • wsparcie finansowe, np. w formie 1% od podatku, przelewów na wskazane konto itd.,
  • wsparcie rzeczowe, np. w postaci wysokiej jakości karm ze sklepów zoologicznych, takich jak chociażby marki Acana (https://www.naszezoo.pl/pl/c/Acana/75), artykułów pielęgnacyjnych, bądź legowisk dla kotów.

I tak na marginesie, domy tymczasowe organizuje się nie tylko dla kotów. Na adopcje oczekują w nich również inni domowi pupile: psy, różne gryzonie, króliki, ptaki, jeże i wiele innych.

Artykuł sponsorowany
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *