Dlaczego warto kupować karmy dla kotów dobrej jakości?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Na sklepowych półkach znajdziemy wiele różnego rodzaju karm dla kotów. I – powiedzmy to sobie szczerze – są bardzo różnej jakości. Obiektywnie mówiąc, wiele z nich nie jest na tyle dobra, by stanowić wartościowy posiłek dla naszych futrzaków. Na szczęście nie wszystkie! Dlaczego warto kupować karmy dla kotów dobrej jakości?

Jakie rodzaje gotowych karm dla kotów znajdziemy w sklepach?

Zanim przejdziemy do głównego tematu powiedzmy sobie może o tym, jakie karmy dla kotów można kupić w sklepach zoologicznych i hipermarketach. Co prawda pisałem już o tym wielokrotnie, ale może warto pokrótce przypomnieć.

Karmy dla kotów o różnych potrzebach

Zacznijmy może od tego, że gotowe karmy dla kotów podzielone są ze względu na potrzeby konkretnych zwierząt. Mamy więc karmy dla kociąt, karmy dla kotów dorosłych i karmy dla kocich seniorów. Istnieją też karmy dla kotów wychodzących i niewychodzących. Karmy dla kotów z alergią pokarmową, kotów z nadwagą itd.

Podział karm dla kotów na te kategorie wynika z założenia, że różne zwierzaki mają różne potrzeby pokarmowe. Najważniejszy jest tu podział ze względu na wiek. Na przykład kocięta, które szybko rosną i rozwijają się potrzebują więcej składników pokarmowych niż ich dorośli kuzyni. Podobnie jest w przypadku zwierzaków, które wychodzą na zewnątrz i prowadzą aktywny tryb życia oraz kotów, które większość dnia spędzają wylegując się na kanapie.

Karmy dla kotów, mokre i suche

Oczywiście ważny jest również podział ma suche karmy dla kotów i mokre karmy dla kotów. Te dwa rodzaje gotowych kocich diet różnią się w istotny sposób. Wynika to z różnej zawartości wody. Ta właśnie różnica wpływa na ich odmienne cechy, takie jak trwałość, wygodna w stosowaniu czy przechowywanie.

Nie chcę się tutaj wdawać w szczegóły dotyczące różnic między tymi dwoma podstawowymi rodzajami karma dla kotów. Jeśli jesteście ciekawi, zachęcam do przeczytania innych tekstów, w których o tym piszę, np. artykuł pt. „Suche karmy dla kotów kontra mokre karmy dla kotów”.

Jakość gotowych karm dla kotów

I wreszcie, jakość karm dla kotów. Nie ma wątpliwości, to najważniejsze ich cecha. Mówiąc o jakości, mam na myśli przede wszystkim ich skład. Ten zaś powinien odpowiadać potrzebom żywieniowym kotów.

Dlaczego warto kupować karmy dobrej jakości?

Koty, jak wszystkie inne zwierzęta, mają określone potrzeby żywieniowe. Jak wiemy, są to drapieżniki. I to drapieżniki bezwzględne, czyli takie, które muszą spożywać pokarmy pochodzenia zwierzęcego, by żyć i cieszyć się dobrym zdrowiem.

Najważniejszym składnikiem kociej diety jest białko zwierzęce. Nasze futrzaki nie są i nie będą wegetarianami. Czy ban to odpowiada, czy nie! Naprawdę dobrej jakości karmy dla kotów cechują się nie tylko wysoką zawartością białka zwierzęcego. W ich przypadku białko to ma odpowiednie pochodzenie.

Może się wydawać, że białko to po prostu białko. Ale to nie prawda. Białka, nawet te zwierzęce, różnią się od siebie składem. Najbardziej zdrowie i lekkostrawne jest to, które pochodzi z mięsa. Najlepsze karmy dla kotów produkowane są z mięsa, w tyn z mięsa rybiego.

Na tym jednak nie koniec. Białko zwierzęce nie jest jedynym składnikiem odżywczym, którego nasze mruczące czworonogi potrzebują. Dobrej jakości karmy dla kotów zawierają również odpowiednie dawki tłuszczy, witamin, minerałów itd. Ale nie zawierają dużej ilości węglowodanów! Warto bowiem wiedzieć, że to głównie ich nadmiar w diecie jest przyczyną nadwagi i otyłości kotów!

Najlepszej jakości karmy dla kotów najlepiej szukać w profesjonalnych, rekomendowanych sklepach, takich jak np. John Dog (znajdziemy je pod adresem https://johndog.pl/kategoria-produktu/kot/karma-dla-kota/). Te dostępne w marketach w większości nie spełniają prawdziwych potrzeb żywieniowych kotów. Owszem, zawierają odpowiednią ilość białka, ale jest to głównie białko pochodzenie roślinnego, nie zwierzęcego! Jego źródłem w tych produktach są przede wszystkim zboża, głównie pszenica. A trzeba wiedzieć, że właśnie zbożna to główne źródło alergii pokarmowej i kotów.

Artykuł sponsorowany
Tekst: Jacek P. Narożniak

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *