Czy kot potrzebuje drapaka?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Przed przyniesieniem kota do domu powinniśmy przygotować dla niego wyprawkę. Na naszej liście powinien znaleźć m.in. drapaka dla kota. Dlaczego? Czy nasz futrzak naprawdę go potrzebuje?

Kot musi w coś drapać

Odpowiedź na pytanie zadane w tytule jest bardzo prosta: kot musi mieć coś, w co będzie mógł drapać. Jeśli nie udostępnimy mu odpowiedniego drapaka będzie drapał nasze meble. I na tym właściwie mógłbym zakończyć ten tekst. Postaram się jednak nieco rozwinąć temat.

Zacznę od tego, dlaczego nasze futrzaki w ogóle drapią w różne przedmioty. Powszechnie uważa się, że robią to, by naostrzyć swoje pazury. I jest to prawdą, choć zwierzaki nie ostrzą sobie pazurów tak, jak my ostrzymy np. noże. Koci pazur ma budowę warstwową. Podczas drapania zwierzaki zdzierają zewnętrzną zniszczoną warstwę, spod której wyłania się nowa, ostra.

Ostrzenie pazurów to jednak nie jedyna przyczyna tego, że kot drapie. Drugą jest znaczenie rewiru. Pisałem już o tym kilka razy, ale przypomnę, iż nasze futrzaki mają na spodzie łapek gruczoły zapachowe. Podczas drapania zostawiają na drapanym przedmiocie ich wydzielinę. Jej woń jest niewyczuwalna dla ludzkiego nosa – i całe szczęście!

Niestety, nie oduczymy kota drapania. Jest to zachowanie wrodzone. Kot po prostu musi drapać! I właśnie dlatego potrzebny jest mu drapak.

Jak wybrać drapak dla kota?

Oferta drapaków jest naprawdę ogromna. Są drapaki dla kota małe i duże, sizalowe, kartonowe itd. Rzeczywiście można się w tym wszystkim pogubić. Zwłaszcza jeśli nie ma się doświadczenia. Czym zatem kierować się przy wyborze tego przedmiotu?

Przede wszystkim drapak musi być solidnie wykonany i stabilny. Niedopuszczalnym jest, by drapak przewrócił się, gdy kot będzie z niego korzystał. Nie mówiąc już o tym, że może stać mu się krzywda, to może się na zawsze zniechęcić do drapaków!

Taki wytrzymały drapak dla kota powinien być również odpowiednio wysoki lub zawieszony na odpowiedniej wysokości – tak, by zwierzakowi wygodnie było z niego korzystać. Najlepiej wybrać największy drapak, jaki możemy. Świetnie sprawdzają się duże i wysokie konstrukcje, zaopatrzone w półki do leżenia. Koty chętnie się po nich wspinają i lubią się na nich wylegiwać. Takie wysoki są dla nich świetnym punktem obserwacyjnym, z którego śledzą poczynania swoich opiekunów.

Więcej o wyborze drapaka dla kota możecie przeczytać TUTAJ.

Gdzie ustawić drapak dla kota?

Wysokie drapaki dla kotów można ustawić w kącie pokoju. Najlepiej salonu, ponieważ to właśnie w tym pomieszczeniu najczęściej przebywamy, a koty lubią nam towarzyszyć. Dobrym miejscem jest również przedpokój – tu można umieścić mniejszy drapak, np. taki zawieszany na ścianie.

Dlaczego przedpokój to dobre miejsce na drapak dla kota? Z powodu, o którym pisałem wcześniej. Drapanie jest formą znaczenia rewiru. Czyli drapak jest czymś w rodzaju słupka granicznego. A przecież drzwi wejściowe są jakby naturalną granicą rewiru domowego futrzaka.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie w moim tekście pt. Gdzie postawić drapak dla kota?

Artykuł sponsorowany
Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *