Dlaczego kot miauczy po nocach?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Niektóre kocie zachowania bywają dla nas naprawdę kłopotliwe. Takim jest na przykład miauczenie po nocach. Wszak to pora snu, a jak tu spać, gdy jakiś futrzak drze się niczym opętany. Dlaczego kot miauczy nocami i czy można na to coś zaradzić?

Po nocach często miauczą kotki w rui

Przyczyny nocnych koncertów u kotów bywają różną. Jedną z częstszych są ruje. Oczywiście dotyczą one wyłącznie kotek. Kocie damy, spragnione miłości, czyli po prostu gotowe do zajścia w ciąże, nawołują w ten sposób przyszłych ojców swoich dzieci.

Miauczenie kotki w rui nie jest trudno odróżnić od miauczenia z innych powodów. Dźwięki wydawane przez samicę są o wiele niższe niż normalnie i bardziej gardłowe. Nazwałby to raczej zawodzeniem niż miauczeniem.

Istnieją oczywiście pewne różnice osobnicze i związane z przynależnością do rasy. Najbardziej uciążliwe jest chyba miauczenie rujnych syjamek i innych kocic ras orientalnych.

Miauczeć mogą koty osamotnione i nudzące się

Koty, które czują się samotne i nieszczęśliwe także mogą uzewnętrzniać swoje emocje nocnym nawoływaniem. Dotyczy to głównie kociąt, które zostały zbyt wcześnie odebrane od matki i rodzeństwa, gdy nie były jeszcze na to gotowe.

Przyjmuje się, że kocięta powinny przebywać na łonie swojej kociej rodziny do 12 tygodnia życia. Dopiero wtedy stają się na tyle samodzielne, by poradzić sobie z tak silnym przeżyciem, jakim zabranie od rodzicielki.

Młode przeniesione do obcego domu mogą czuć się zagrożone i samotne. Szczególnie w porach dnia, w których nie ma ludzkich domowników i w nocy, gdy oni śpią. Nic dziwnego, że maluch płaczliwe daje wyraz swojemu nieszczęściu i nawołuje utraconą matkę.

Dorosłym kotom także zdarza się miauczeć z osamotnienia, np. gdy ich ukochany opiekun wyjechał. Nasze futrzaki wcale nie są takimi samotnikami, jak głosi stereotypowa opinia. Niektóre bardzo mocno przywiązują się do swoich ludzi i tęsknią za nimi.

Bywa, że zwierzak tak mocno jest związany emocjonalne z człowiekiem, że nie chce być w nocy odseparowany od niego. Gdy więc nie jest wpuszczany nocą do sypialni, daje wyraz swojej dezaprobacie i nawołuje w nadziei, że człowiek do niego wyjdzie albo go wpuści.

Niektóre futrzaki wydają się po prostu nudzić w nocy. Dla nich to taka sama pora aktywności, jak dzień. Nie mogą więc zrozumieć, dlaczego ludzie śpią zamiast się z nimi bawić.

Czasami miauczą koty chore

Zwierzęta zazwyczaj cierpią w milczeniu. Nie zawsze jednak. Choroba i ból z nią związany mogą uzewnętrzniać płaczem. Gdy zatem kot miauczy po nocach, a przy tym jest osowiały, nie można wykluczać problemów ze zdrowiem.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: „Cat at night 0„.
Licencja: CC BY 3.0
na podstawie Wikimedia Commons.

Blue_Bis Baner

2 Odpowiedzi do “Dlaczego kot miauczy po nocach?”

  1. Bardzo fajna strona ale ciagle na ekranie wyskakuje kot (używam tel) bardzo to utrudnia uzywanie strony, pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *