Dlaczego kot kłapie zębami na widok ptaka za oknem?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Drodzy koci opiekunowie, czy widzieliście już, jak wasz kot wpatruje się uporczywie w ptaka siedzącego za okienną szybą? A czy widzieliście, jak jednocześnie intensywnie i szybko kłapie zębami, czasem wydając przy tym śmiesznie dźwięki? To zupełnie normalne zachowanie, ale co jest jego przyczyną?

Kłapanie zębami u kotów ruchem intencjonalnym

Jak wszyscy wiemy, kot jest drapieżnikiem. Podskakujący za oknem ptaszek z pewnością musi działać na jego instynkt łowiecki. Zwłaszcza, gdy całe życie spędza w czterech ścianach i o prawdziwym polowaniu może tylko pomarzyć. Prawdę mówiąc, gdy obserwuje potencjalną zdobycz za oknem, o polowaniu również może sobie tylko pomarzyć – jak złapać ptaka, który siedzi za szybą?

Z pewnością jednak ptak za okienną szybą działa na niego bardzo mocno. Może już sobie wyobraża, jak skacze, chwyta go i wbija mu w kark swoje zęby. Koty zabijają swoją zdobycz ugryzieniem w kark. Niektórzy uważają nawet, że rozstaw kocich kłów jest idealnie dopasowany do kręgów szyjnych gryzoni i drobnych ptaków – podczas ukąszenia, wchodzą one między kręgi, przerywając rdzeń kręgowy.

W każdym razie futrzak, który patrzy na ptaszka za oknem, zachowuje się tak, jakby nie mógł się powstrzymać od wykonywania tego morderczego chwytu. Choć nie może zdobyczy dosięgnąć, chwyta ofiarę w wyobraźni – stąd kocie kłapanie zębami. Tego typu zachowania nazywamy ruchami intencjonalnymi, czyli takimi, które pokazują zamiary zwierzaka.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: marie grady palcic, Flickr.com

Blue_Bis Baner

4 Odpowiedzi do “Dlaczego kot kłapie zębami na widok ptaka za oknem?”

  1. Dziękuję za ten artykuł. Od 8 lat mam koty ale ostatnio pierwszy raz spotkałam się z takim zachowaniem u jednego z nich i myślałam, że mi serce stanie brzmiał jak karabin maszynowy. Teraz jestem spokojna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *