Czym różnią się od siebie karmy dla kotów: standardowe, premium i super premium?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Karma premium, karma super premium, karma standardowa – zapewne każdy z Was, moi mili kociarze, słyszał te terminy. Wiecie też zapewne, że odnoszą się one do jakości produktu. Czy potrafi jednak powiedzieć, czym karmy te różnią się od siebie? Czy w ogóle istnieje różnica między karmami dla kotów: standardowymi, premium i super premium?

Na jakiej podstawie wyróżniamy karmy dla kotów: standardowe, premium i super premium?

Wyróżniamy trzy kategorie jakościowo-cenowe karm dla kotów: standardowe, premium i super premium. Tylko jakie kryteria decydują o tym, do której z tych kategorii zakwalifikujemy konkretną karmę dla kotów? W tym rzecz! Z tego, co mi wiadomo, nie istnieją żadne regulacje prawne, które oficjalnie określałyby kryteria klasyfikacji karm dla kotów (i w ogóle karm dla zwierząt). Wyznaczniki są czysto umowne.

Standardowe karmy dla kotów

Dobrze, nie ma oficjalnych kryteriów wyróżniania karm standardowych, karm premium i karm super premium, a jednak podział istnieje, więc musi się na czymś opierać. Zacznijmy zatem od standardowych karm dla kotów. Spotkałem się z podziałem tej grupy na karmy ekonomiczne, wśród których znajdziemy wiele tzw. marek własnych, oraz karmy podstawowe, zwane również popularnymi lub marketowymi. Określenie „karma marketowa” stosuje się często do wszystkim standardowych karm dla kotów, ponieważ rozprowadzane są one głównie poprzez supermarkety i inne sklepy spożywcze.

Wszystkie karmy standardowe cechują się przede wszystkim niską jakością i niewygórowaną ceną (są po prostu tanie). Słaba jakość i niewielka cena związane są głównie ze składem tych produktów. Jak się domyślacie, wytwarza się je z kiepskiego gatunku surowców. Prawdę mówiąc, nierzadko są to zwykłe odpady poprodukcyjne.

W składzie podanym na opakowaniach tych karm dla kotów znajdziemy takie ogólnikowe określania, jak „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego”. Jest to tzw. receptura otwarta, w której stosuje się nazwy kategorii, a nie nazwy konkretnych komponentów. Umożliwia ona wytwórcom między innymi swobodną zmianę składu, zależnie od aktualnych cen surowców. Dodatkowo mała jakość surowców, użytych do produkcji i spora zawartość wypełniaczy, znacznie obniża strawność karmy i jej wartość odżywczą.

Produkty z grupy karm podstawowych (popularnych, marketowych) są podobno nieco lepszej jakości niż te z grupy karm ekonomicznych. Typową cechą pokarmów popularnych jest dodatek barwników, które sprawiają, że są one często bardzo kolorowe. Barwa granulek w żaden jednak sposób nie wiąże z ich składem.

Premium karmy dla kotów

Karmy premium dla kota to już wyższa półka jakościowa – są to produkty dużo lepsze od karm standardowych, zaspokajają nie tylko podstawowe potrzeby żywieniowe zwierzęcia, ale mają także działanie ukierunkowane. Rozprowadzane są przede wszystkim poprzez sklepy zoologiczne i lecznice weterynaryjne, choć niektóre z nich możemy nabyć również w hipermarketach.

Do wyrobu produktów z grupy premium używa się o wiele bardziej wartościowych surowców aniżeli w przypadku wcześniej omówionych karm standardowych. Wpływa to oczywiście na cenę – artykuły te są relatywnie drogie. Wbrew pozorom jednak dzienny koszt żywienia nimi pupila nie jest specjalnie większy niż w przypadku karm standardowych. Lepszej jakości składniki oraz mniejsza ilość wypełniaczy przekładają się na większą strawność. Oznacza to mniejszą dzienną dawkę pokarmu – kot je mniej, ale jest najedzony i otrzymują niezbędne składniki odżywcze.

Premium karmy dla kotów charakteryzują się tzw. recepturą zamkniętą. Na etykiecie widnieją nie nazwy kategorii, lecz nazwy konkretnych produktów – to nie „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego” ale na przykład „mięso drobiowe”. Oznacza to, że skład karmy jest stały – ważne dla opiekunów zwierząt z problemami zdrowotnymi związanymi z dietą. Produkty premium wzbogacane są zwykle o dodatkowe komponenty – wartościowe substancje odżywcze, jak prebiotyki, glukozamina czy L-karnityna.

Jak już wspomniałem, charakterystyczną cechą karm premium jest ukierunkowanie na indywidualne potrzeby naszych pupili. Owszem istnieją „karmy ogólne”, ale mamy też karmy dla kotów z nadwagą, karmy dla kotów starszych itd.

Karmy super premium

Super premium karmy dla kotów uchodzą za najwyższą półkę. Prawdę mówiąc, różnica między nimi a karmami premium wcale nie jest duża. Pod względem jakościowym są one ze sobą porównywalne. Niemniej jednak karmy klasy super premium uchodzą za bardziej ekskluzywne i są sprzedawane wyłącznie w sklepach zoologicznych, gabinetach weterynaryjnych i innych tym podobnych specjalistycznych punktach. Oczywiście przekłada się to na ich relatywnie wysoką cenę.

Typową dla nich cechą jest użycie w procesie produkcji wartościowych składników. Podobnie, jak w przypadku karm z grupy premium, stosuje się tu recepturę zamkniętą, czyli w składzie podanym na opakowaniu widnieją nazwy konkretnych surowców. Kamy super premium wzbogacane są o liczne substancje odżywcze. Oczywiście znajdziemy wśród nich produkty adresowane do kotów o konkretnych potrzebach: wychodzących, otyłych, długowłosych itd.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Takashi(aes256) (Cat Café on Flickr)
[CC BY-SA 2.0],
via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Jednak odpowiedź do “Czym różnią się od siebie karmy dla kotów: standardowe, premium i super premium?”

  1. Bądźmy szczerzy. Wszystkie karmy marketowe, premium, ultra, hiper itp. różnią się napisem. Karma znanej fimy kosztująca blisko 20zł/kilogram ma IDENTYCZNY skład w takich samych proporcjach co karma po niecałe 5zł/kilogram z marketu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *