Czy podawać kotu preparaty witaminowo-mineralne?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Na pytanie o to, czy podawać kotu preparaty witaminowo-mineralne, mogę odpowiedzieć tylko w jeden sposób. Suplementacja jest wskazana tylko wtedy, gdy zwierzak jej potrzebuje. W przeciwnym razie istnieje ryzyko przedawkowania witamin i związków mineralnych.

Kiedy podawać a kiedy nie podawać kotu preparatów witaminowo-mineralnych?

Podawanie preparatów witaminowo-mineralnych może być wskazane w przypadku choroby, osłabienia organizmu, rehabilitacji itd. Stosowanie tzw. kuchni domowej także może wymagać suplementacji.

Jednym słowem, potrzeba uzupełniania kociej diety o preparaty witaminowo-mineralne zachodzi wtedy, gdy mogą wystąpić niedobory witamin oraz mikro i makroelementów. Przed ich zastosowaniem warto jednak skonsultować się z lekarzem weterynarii – zapytać się, czy nasz zwierzak naprawdę tego wymaga. A jeśli już, to jaki preparat zastosować – są przecież różne.

Jeśli naszemu pupilowi nie grozi niedobór powyższych składników odżywczych, suplementacja nie jest konieczna. Tak jest w przypadku zdrowych futrzaków, które żywione są dobrej jakości gotowymi karmami dla kotów.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Toyah (Own work) [Public domain],
via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *