Czy kot może jeść wątróbkę?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Utarło się przekonanie, że koty uwielbiają jeść wątróbki. Cóż, ogólnie mówiąc faktycznie lubią, ale wcale nie wszystkie. Dużo zależy od nawyków żywieniowych nabytych we wczesnym kocim dzieciństwie. Nas interesuje jednak w tej chwili to, czy koty mogą ową wątróbkę spożywać?

Wątróbka dla kota – zdrowa czy niezdrowa?

Wątróbka, ogólnie mówiąc, uchodzi za całkiem wartościowy pokarm. To dość zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że jest „oczyszczalnią” organizmu – usuwa z niego wszelkie toksyny. A jednak wątróbka jest niezwykle bogatym źródłem wielu składników odżywczych. Znajdziemy w niej między innymi wysokiej jakości białko, duże ilości cynku, witamin A, B2, B12, C, kwas foliowy, niacynę i kwas pantotenowy – ich zawartość zależy od gatunku zwierzaka, z którego pochodzi.

Nie należy jednak przesadzać z ilością wątróbki w kociej diecie. I nie chodzi tu tylko o szkodliwe związki, które mogą się w niej znajdować. Problemem jest również bardzo duże stężenie witaminy A, której przedawkowanie jest równie, jeśli nawet nie bardziej szkodliwe, jak niedobór – a pamiętajmy, że źródłem tej witaminy są również inne pokarmy wchodzące w skład kociej diety. A zatem….

Podawać kotu wątróbkę czy nie?

Aby doszło do zatrucia witaminą A, futrzak musiałby spożywać naprawdę dużo wątróbki i przez dłuższy okres – jak niektórzy twierdzą, codziennie, przynajmniej przez dwa tygodnie. A zatem kawałek wątróbki raz na jakiś czas z pewnością naszemu kotu nie zaszkodzi. Jak ze wszystkim, należy zachować umiar. Warto też uwzględnić rodzaj stosowanej diety: gotowe karmy czy kuchnia domowa.

Większość tekstów źródłowych sugeruje, by wątróbka dla kota była lekko obgotowana lub sparzona wrzątkiem. Surowa ma ponoć słabe właściwości przeczyszczające, a zbyt długo gotowana wręcz odwrotnie.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By David Corby (User:Miskatonic, uploader) (Own work)
[GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY 2.5], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Jednak odpowiedź do “Czy kot może jeść wątróbkę?”

  1. .Cieszy mnie ta informacja.Ja nie mam kota ale często daję wątróbkę kotom
    bezdomnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *