Czy koty boją się ogórków?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Moja znajoma podesłała mi filmik, zapytawszy się, czy nie nie mógłbym coś o tym napisać w następnym poście. Cóż jest na owym filmiku? Są na nim koty, które nagłym przestrachem reagują na położone obok nich… ogórki! Znajoma zapytuje, czy koty boją się ogórków?

Dlaczego na filmie tym koty tak zareagowały na widok ogórków?

Przyznam, że sam nigdy nie widziałem u swoich kotów takiej reakcji na ogórki – może dlatego, że nie przyszło mi do głowy podkładać im te warzywa. Samo zachowanie natomiast widziałem już wiele razy, ale w innych okolicznościach.

Sfilmowane koty faktycznie reagują przestrachem, nie sądzę jednak, by bały się ogórków. Na filmie widać, że są one także wyraźnie zaskoczone widokiem warzywa i w pierwszej chwili nie bardzo wiedzą, z czym mają do czynienia. I to pierwszy powód ich zachowania – zaskoczenie!

Domyślam się, że chodzi również o kształt ogórków. Takie wydłużone, przypominają węże, a koty mają wrodzony lęk przed wężami, a przynajmniej wrodzoną wiedzę o tym, że gady te mogą być bardzo niebezpieczne. Dziki przodek kota domowego zamieszkuje rejony świata, w których węży nie brakuje, i to o wiele groźniejszych od naszych.

Prawdę mówiąc z tym lękiem przed wężami u kotów też nie do końca jest zgodne z prawdą – nie jest to bowiem lęk paniczny! Nasi pupile polują na te gady, dlatego między innymi były tak cenione przez mieszkańców Starożytnego Egiptu. Nie zmienia to jednak faktu, iż zostały ewolucyjnie wyposażone w mechanizmy obronne przed jadowitymi wężami.

Wcale mnie zatem nie dziwi, że futrzaki gwałtownie odskakują, gdy w zasięgu wzroku nagle pojawi się coś wężopodobnego. To odruchowa, wrodzona reakcja na potencjalne zagrożenie. A czy my czasami nie reagujemy tak samo w podobnych sytuacjach? Przypomnijcie sobie.

Na filmie widać również, że koty nie uciekają daleko. I  gdy minie moment zaskoczenia, badają ogórki. Nie mam wątpliwości, iż chcą się upewnić, z czym naprawdę mają do czynienia. Koty są ostrożne, ale i odważne.

PS. Filmik do wglądu na Facebooku.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: „Siam blue point” by Valerius Geng – Own work.
Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Blue_Bis Baner

Jednak odpowiedź do “Czy koty boją się ogórków?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *