Czy kota trzeba kąpać?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Czy kota trzeba kąpać? Szczerze mówiąc nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od kilku czynników. Czasami nie ma potrzeby kota kąpać, a czasami taka potrzeba zachodzi.

Kąpać kota czy nie kąpać?

Ogólnie mówiąc nie trzeba kąpać kotów krótkowłosych. Na rynku zoologicznym istnieje wiele rodzajów preparatów do czyszczenia kociego futra bez użycia wody. Pudry i lotiony do pielęgnacji – one wystarczą, by utrzymać okrywę włosową u kota w dobrym stanie.

Jednakże w przypadku przedstawicieli niektórych ras, kąpiel przed wystawą bywa wskazana (rzecz jasna wiem, że niektórzy hodowcy nie podzielają mojego zdania), czasami jednak kąpiel przed wystawą pozwala nadać okrywie włosowej kota odpowiednią strukturę. Oczywiście należy używać właściwych szamponów dla kotów.

Co do kotów długowłosych, to mamy raczej do czynienia z tendencją odwrotną. Przynajmniej jeśli chodzi o osobniki wystawowe, raczej zaleca się kąpiele. W przypadku takich ras, jak koty perskie, są niemal obowiązkowe. Co do częstotliwości kąpieli kota, z tym też bywa różnie – zależy od potrzeby.

Podsumowując zagadnienie kocich kąpieli

Kotów domowych, czyli popularnych dachowców kąpać nie trzeba – wystarczy raz na jakiś czas zastosować tzw. suchy szampon dla kotów lub puder czyszczący. W przypadku kotów rasowych – kąpiele zależą od rasy kota i od tego, czy zwierzak jest wystawiany czy nie.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By pschemp (Own work)
[GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *