Czy kot może jeść karmę dla psów?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Niektóre koty lubią podjadać psią karmę (choć zwykle bywa odwrotnie, to psy opróżniają kocie miski). Nie powinniśmy jednak naszym futrzakom na to pozwalać. Psim pokarmem koty się nie otrują, ale na zdrowie też im na nie wyjdzie.

Dlaczego koty nie powinny jeść karmy dla psów?

Kot to drapieżnik i pies to drapieżnik. Wydawać, by się mogło zatem, że obydwa gatunki mają takie same wymagania żywieniowe, ale tak nie jest. Chociaż zaliczamy je do tego samego rzędu drapieżnych, zwierzaki te łączy dość odległe pokrewieństwo. Ewoluowały w różnych kierunkach, także pod względem diety.

Psy są do pewnego stopnia wszystkożerne. Choć potrzebują mięsa, najedzą się również makaronem z warzywami, na który kot zwykle nawet nie spojrzy. Kot potrzebuje znacznie więcej białka zwierzęcego niż psy, a dodatkowo białko to powinno zawierać konkretne aminokwasy, jak np. tauryna. Obydwa gatunki mają też różne zapotrzebowanie na witaminy. I tak dalej.

Karmy dla psów nie odpowiadają kotom składem. Nic złego się nie stanie, gdy od czasu do czasu nasz kot zje niewielką ich ilość, ale długotrwałe żywienie karmą dla psów nie wyjdzie mu na zdrowie.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By *~Dawn~* from Saratoga, California, USA
(Soakin’ up the Sunshine)
[CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *