Nazwa tej rasy, ragdoll, odnosi się do specyficznego zachowania jej przedstawicieli. Brane na ręce, reagują wiotczeniem mięśni, co nasuwać może skojarzenia ze szmacianą lalką (po angielsku „ragdoll”). Ragdolle to piękne koty. Duże i puszyste.
Międzynarodowa nazwa rasy ragdoll (dodano 28 marca 2018)
Międzynarodowe organizacje felinologiczne, jak na przykład FIFe lub WCF, rejestrują tę rasę kotów pod nazwą Ragdoll.
Organizacje, które uznają rasę ragdoll
Rasa kotów ragdoll uznana przez: FIFe, ACFA, ACF, CCA-AFC, CCC of A, CFA, CFF, FFE, GCCF, LOOF, NZCF, SACC, TICA, WCF.
Zapis rasy ragdoll w kodzie EMS (FIFe)
W kodzie EMS koty rasy ragdoll zapisujemy trzema dużymi literami: RAG
Pochodzenie ragdolla
Pochodzenie ragdolli jest bardzo dobrze udokumentowanie. Jest to rasa wyhodowana przez człowieka w latach 60. XX wieku, w amerykańskim stanie Kalifornia. U jej podstaw legła najprawdopodobniej jakaś naturalna mutacja. Jaka? Tego za bardzo nie wiadomo. Ale od początku.
Przodkiem wszystkich ragdolli była biała długowłosa kotka domowa imieniem Josephine, która pewnego dnia wpadła pod samochód. Po powrocie do zdrowia, urodziła kocięta, które miały dość nietypowe cechy. Były niezwykle łagodne i przyjazne wobec człowieka, a brane na ręce, całkowicie się rozluźniały. Tymi niezwykłymi zwierzakami zainteresowała się niejaka Anne Baker, która dostrzegła możliwość stworzenia nowej, bardzo oryginalnej rasy.
Istnieją też nieco inne wersie początków rasy Ragdoll, którą powtarzam za poradnikiem encyklopedycznym Koty Larousse’a.
Rasa ta została utworzona w latach sześćdziesiątych w Kalifornii przez hodowczynię Ann Baker, ze skrzyżowania białego persa z kotem birmanskim seal point. Łut szczęścia i selekcja sprawiły, że osobniki tej rasy uzyskały bardzo niską pobudliwość nerwową, tak że potrafią całkowicie się zrelaksować, kiedy weźmie się je na ręce. (…) Cecha ta leży u podstaw bajki rozpowszechnionej w kocim światku, a opowiadającej o pochodzeniu ragdolla. Bajka głosi, że ragdoll był potomkiem zranionej w wypadku perskiej kotki. Uraz, którego doznała, spowodował mniejszą pobudliwość nerwową tej rasy oraz jej niewrażliwość na ból.
Pierre Rousselet-Blanc (Red.): Poradnik encyklopedyczny KOTY. Larousse Polska, Wrocław 2006.
Która wersja jest prawdziwa? Osobiście skłaniałbym się ku drugiej, choć pierwsza jest chyba bardziej interesująca. A to dlatego, że cechy nabyte nie są przykazywane potomstwu. Josephine mogła doznać urazu układu nerwowego, co zmieniło jej zachowanie, ale nie mogła tego uszkodzenia przekazać potomstwu. Dziedziczne są zmiany na poziomie DNA. Ponoć ktoś wysunął teorię, że podczas wypadku uszkodzeniu uległ układ rozrodczy kotki, co mogło doprowadzić do mutacji. Teorię tę jednak się, o ile mi wiadomo, odrzuca. Tak samo, jak domniemane eksperymenty genetyczne, których dopuszczała się Anne Baker i inne nieprawdopodobne historie stworzenia ragdolli.
Charakter i zachowanie ragdolla
Nie ma wątpliwości, że ragdolle są niezwykłą rasą kotów, o specyficznym charakterze i temperamencie. Trzeba tu jednak pokreślić, iż ich niewrażliwość na ból jest taką samą prawdą, jak to, że koty te stworzyli kosmici. Przedstawiciele tej rasy są po prostu wyjątkowo spokojne i łagodne. Ponoć wcale nie wykazują agresji, ani wobec innych kotów, ani wobec innych zwierząt, ani wobec ludzi.
Jak twierdzą ich opiekunowie, ragdolle bardzo mocno przywiązują się do ludzi i kochają ich towarzystwo. Są doskonałymi towarzyszami zabaw dla dzieci, ale rodzice powinni pilnować, by… ich pociechy nie zrobiły zwierzakowi krzywdy. Koty te bowiem, co często podkreśla się w tekstach źródłowych, w ogóle nie potrafią się bronić. Dlatego nie należy ich wypuszczać bez opieki na dwór.
Pielęgnacja kota ragdolla
Aby ragdoll wyglądał ładnie, w zupełności wystarczy wyczesać go dokładnie raz w tygodniu, a od czasu do czasu wykąpać, używając specjalnych szamponów dla kotów. Doskonała kondycja wystawowa wymagać będzie nieco bardziej profesjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji kotów długowłosych są co prawda dość drogie, ale jeśli chcemy mieć doskonale przygotowanego do wystawy kota, należy się w nie zaopatrzyć.
Grzegorz Cieślikowski: Ragdoll – Kot czy szmaciana lalka? Magazyn dla miłośników kotów KOT, nr 4(8) kwiecień 2006. Wydawnictwo Galaktyka, Łódź
Standard rasy ragdoll (FIFe)
FIFe od 1 stycznia 2016 roku zalicza ragdolle do 1 kategorii. Wcześniej rasa ta znajdowała się w kategorii 2.
- Wielkość ragdolla – To duży kot, o mocnym i muskularnym ciele.
- Głowa ragdolla – Średniej wielkości, w kształcie szerokiego klina z płaskim szczytem czaszki między uszami. Nos lekko wgłębiony na wysokości stopu. Policzki dobrze rozwinięte i lekko zaokrąglony. Kufa średniej wielkości z dobrze rozwiniętą i mocną brodą.
- Uszy ragdolla – Średniej wielkości, otwarte u nasady, zaokrąglone na czubkach. Usytuowane nisko na czaszce, lekko nachylone na końcach.
- Oczy ragdolla – Duże i owalne. Zewnętrzna krawędź powinna znajdować się na poziomie dolnej krawędzi uszu. Kolor niebieski – preferowany możliwe jak najciemniejszy, harmonizujący z odmianą barwną.
- Szyja ragdolla – Krótka i mocna.
- Ciało ragdolla – Długie i muskularne. Kościec średnio mocny. Klatka piersiowa obszerna i dobrze rozwinięta. Dorosłe kocury są szerokie w ramionach.
- Nogi ragdolla – Średniej długości. Średnio mocna struktura kości. Tylne nogi są nieznacznie dłuższe. Łapy duże, okrągłe i zwarte. Pędzelki między palcami.
- Ogon ragdolla – Długi, średniej grubości i nasady, nieznacznie zwężający się ku końcowi. Puszysty.
- Futro ragdolla – Średniej długości, gęste, miękkie i jedwabiste. Na szyi kryza. Portki.
- Umaszczenie ragdolla – U ragdolli występują trzy typy umaszczenia: point, point bikolor oraz point mitted. Jak wygląda umaszczenie point (w tym przypadku syjamski point), nie muszę chyba tłumaczyć (jeśli nie wiecie, piszę o nim tutaj). Łatwo też domyśleć się, że point bikolor to połączenie umaszczenia point z umaszczeniem bikolor. Kilka słów wyjaśnienia wymaga natomiast umaszczenie point mitted. To również, jak point bikolor, umaszczenie syjamskie z białym. W odróżnieniu od bikoloru, biel na przednich łapach ogranicza się do palców, a na tylnych sięga maksymalnie do połowy uda.
- Uwagi do standardu ragdolla – Kotki są zazwyczaj mniejsze od kocurów. Mocna żuchwa kocurów powinna być brana pod uwagę przy ocenie. Długi okres dojrzewania.
- Wady dyskwalifikujące ragdolla – Kolor oczu inny niż niebieski.
Umaszczenia dopuszczalne u ragdoll (FIFe)
Umaszczenia point u ragdolla
- Ragdoll jednolity point seal / niebieski / czekoladowy / liliowy / rudy / kremowy. Zapis w kodzie EMS: RAG n/a/b/c/d/e/
- Ragdoll szylkretowy point seal / niebieski / czekoladowy / liliowy. Zapis w kodzie EMS: RAG f/g/h/j
- Ragdoll jednolity tabby point seal / niebieski / czekoladowy / liliowy / rudy / kremowy. Zapis w kodzie EMS: RAG n/a/b/c/d/e/ 21
- Ragdoll szylkretowy tabby point seal / niebieski / czekoladowy / liliowy point. Zapis w kodzie EMS: RAG f/g/h/j 21
Umaszczenia bikolor u ragdolla
- Ragdoll jednolity bikolor seal / niebieski / czekoladowy / liliowy / rudy / kremowy. Zapis w kodzie EMS: RAG n/a/b/c/d/e/ 03
- Ragdoll szylkretowy bikolor seal / niebieski / czekoladowy / liliowy point. Zapis w kodzie EMS: RAG f/g/h/j 03
- Ragdoll jednolity tabby bikolor seal / niebieski / czekoladowy / liliowy / rudy / kremowy. Zapis w kodzie EMS: RAG n/a/b/c/d/e/ 03 21
- Ragdoll szylkretowy tabby bikolor seal / niebieski / czekoladowy / liliowy point. Zapis w kodzie EMS: RAG f/g/h/j 03 21
Umaszczenia mitted u ragdolla
- Ragdoll jednolity mitted seal / niebieski / czekoladowy / liliowy / rudy / kremowy. Zapis w kodzie EMS: RAG n/a/b/c/d/e/ 04
- Ragdoll szylkretowy mitted seal / niebieski / czekoladowy / liliowy point. Zapis w kodzie EMS: RAG f/g/h/j 04
- Ragdoll jednolity tabby mitted seal / niebieski / czekoladowy / liliowy / rudy / kremowy. Zapis w kodzie EMS: RAG n/a/b/c/d/e/ 04 21
- Ragdoll szylkretowy tabby mitted seal / niebieski / czekoladowy / liliowy point. Zapis w kodzie EMS: RAG f/g/h/j 04 21
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Takashi Hososhima from Tokyo, Japan
(Fluffy-fluffy catUploaded by SunOfErat)
[CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons