Balkon dla kota – Dlaczego warto udostępnić go zwierzakowi?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Gdy piszę te słowa jest środek bardzo upalnych wakacji. To doskonała chwila, by na poważnie rozważyć udostępnienie kotu balkonu – jeśli jeszcze tego nie zrobiliście. Gdy patrzę, na wylegującego się na słońcu futrzaka, nie ma wątpliwości, iż jest to jak najbardziej słuszna decyzja!

Balkon dla kota – dodatkowe bodźce

Nie da się ukryć, że życie typowo domowych kotów jest dość monotonne, zwłaszcza w porównaniu z kotami wychodzącymi i dziko żyjącymi. Te mają możliwość przemierzania dużych odległości, badania zmian pojawiających zachodzących na ich terenie, polowania, kontaktów z innymi przedstawicielami swojego gatunku, uciekania przed wrogami…

Naukowcy już dawno dowiedli, że im więcej różnorodnych bodźców w życiu zwierząt, tym lepiej się one rozwijają i funkcjonują. Mniej też z nimi problemów związanych z zaburzeniami behawioralnymi. A w czterech ścianach mieszkania liczba bodźców jest jednak ograniczona!

Nie zachęcam wcale do wypuszczania kota samego na dwór – mimo wszystko czyha tam na niego wiele niebezpieczeństw – ale do urozmaicania mu życia. Otwarty balkon dla kota to dodatkowa liczba bodźców w jego życiu – podmuchy wiatru, różnorodne dźwięki, zapachy, przechodzący ludzie, przelatujące ptaki, od czasu do czasu letni deszczyk… Nawet rośliny balkonowe są dla zwierzaka atrakcją – pamiętajmy tylko, by nie sadzić gatunków trujących.

Balkon dla kota – Promieniowanie słoneczne

Ogromną zaletą przebywania na otwartym balkonie jest dla naszego zwierzaka możliwość korzystania z kąpieli słonecznych. Może tego nie wiecie, ale promieniowanie słoneczne stymulują produkcję witaminy D, tym ma korzystny wpływ na układ kostny. Światło słońca silnie oddziałuje też na przysadkę, której hormony regulują ważne procesy życiowe.

Dlatego najlepszy balkon dla kota to taki, który przynajmniej przez część dnia wystawiony jest na działanie słońca. Wydaje mi się, iż najkorzystniejsza jest wschodnia ekspozycja, ponieważ w najgorętszych porach dnia, znajduje się on w cieniu. Balkony od południowej strony warto częściowo osłonić, by złagodzić upał – koty kochają ciepło, ale im również bywa za gorąco.

Balkon dla kota – Większa przestrzeń

Można powiedzieć, że powyższych wrażeń dostarczyć naszemu kotu mogą również otwarte okna. Owszem, ale w przypadku balkonu bodźce te są chyba jednak intensywniejsze. Dodatkowo też zwiększa on przestrzeń życiową kota. Przy odpowiedniej aranżacji można stworzyć dla pupila wspaniałe miejsce do zabawy i odpoczynku.

W uprzywilejowanej sytuacji są oczywiście posiadacze dużych balkonów, które stwarzają wiele możliwości urządzenia – jeśli w odpowiednich proporcjach uwzględnimy potrzeby naszego zwierzaka i nasze, możemy na takim balkonie spędzić wspólnie z pupilem wiele przyjemnych chwil (na parapecie okiennym raczej jest to nie możliwe).

Tekst i zdjęcie: Jacek P. Narożniak

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *