Transportery dla kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Panuje opinia, że koty nie lubią podróżować i – uogólniając – jest to prawdą. Dlatego większość opiekunów raczej nie wyjeżdża ze swoimi mruczącymi podopiecznymi. A przynajmniej nie są to długie podróże. Czy zatem każdy kot potrzebuje transportera? I w czym możemy przewozić czworonożnego pupila?(Zmodyfikowano 25.12.2020)

Czy i dlaczego kot potrzebuje transportera?

Oczywiście, że kot potrzebuje transporter! Sprzęt ten przyda się każdemu właścicielowi futrzaka, niezależnie od tego, czy zabiera swojego zwierzaka na długie wyprawy. Przyda mu się nawet wtedy, gdy jego kot nie opuszcza w ogóle domu – choćby do lekarza weterynarii, gdyż ten wzywany jest na wizyty domowe. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy trzeba będzie gdzieś zabrać zwierzaka! Lepiej więc być przygotowanym!

Jakie rodzaje transporterów dla kotów znajdziemy w sklepach zoologicznych?

Transporter dla kotów nie wydaje się rodzajem sprzętu, który może cechować się dużą różnorodnością form. A jednak trochę ich do wyboru mamy. Jakie rodzaje transporterów znajdziemy na rynku? Co jest podstawą ich klasyfikacji?

Podział transporterów dla kotów ze względu na rodzaj surowca, z którego są zrobione

Myślę, że surowiec, który służy wyrobu transporterów dla kotów, można uznać za podstawowe kryterium podziału tych akcesoriów dla kota. Do ich produkcji używa się 5 różnych materiałów. Są to:

  • metal,
  • tworzywo sztuczne,
  • tkanina,
  • wiklina,
  • karton.

Tak naprawdę, wiele (jeśli nie większość) transporterów dla kotów łączy w sobie dwa lub trzy z wyżej wymienionych surowców.

Metalowe transportery dla kotów

Całkowicie metalowych transporterów dla kotów jest bardzo mało na rynku. Po prostu metal jest ciężkim surowcem, a zatem wyprodukowane z niego przedmioty są mało wygodne w użytkowaniu. Metal bywa jednak wykorzystywany do wyrobu transporterów z innych surowców – robi się np. z niego drzwiczki w postaci kratki.

Metalowe transportery dla kotów przyjmują zwykle formę niewielkich klatek, zaopatrzonych w uchwyt na górze. Wyglądają po prostu jak małe klatki kenelowe – takie, jakich używa się np. do izolowania chorych zwierząt. Są one nie tylko relatywnie ciężkie i niewygodne w przenoszeniu, ale też bardzo przewiewne i nie chronią zwierzaka przed opadami oraz przed chłodem i przed słońcem.

Plastikowe transportery dla kotów

Plastikowe i wykonane z innych tworzyw sztucznych. Ten rodzaj transporterów dla kotów cieszy się największą popularnością. I nic dziwnego, ponieważ posiadają wiele zalet. Tworzywo jest lekkie i trwałe. Daje się też dowolnie formować, dzięki temu możliwe produkowanie transporterów o bardzo różnorodnych kształtach.

Niestety ten rodzaj transporterów dla kotów ma również poważne wady. A właściwie jedną poważną wadę, która w dzisiejszych czasach ma duże znaczenie. Otóż, plastik i inne sztuczne tworzywa są surowcami, które trudno nazwać ekologicznymi.

Tkaninowe transportery dla kotów

Tkaniny to również popularny surowiec do produkcji transporterów dla kotów. Oczywiście tkanina powinna być impregnowana, by nie przemakała podczas deszczu i śniegu. Wytwarza się z nich specjalne torby do przenoszenia kotów.

Ten rodzaj surowca jest lekki, co przekłada się na wygodę w użytkowaniu (przy odpowiednim zaprojektowaniu transportera). Jego wadą jest jednak to, że jest miękki. Oczywiście wymaga to zastosowania jakiegoś wzmocnienia ścian transportera, by zwierzak mógł wygodnie podróżować.

Wiklinowe transportery dla kotów

Wiklina jest surowcem bardzo mało popularnym materiałem do wyroby transporterów dla kotów. Można jednak znaleźć w sklepach zoologicznych wiklinowe kosze do przewozu zwierząt. Często mają postać domków, które mogą służyć również jako legowisko dla futrzaka.

Jest to surowiec średnio plastyczny, jeśli chodzi o możliwość nadawania mu różnych form. Jednakże sprawni mistrzowie w swym fachu potrafią stworzyć prawdziwe cuda sztuki rzemieślniczej. Niestety takie ręcznie wyplatane wiklinowe kosze do przewożenia kotów są relatywnie drogie.

Innymi wadami wiklinowych transporterów dla kotów są: przewiewność, brak dobrej ochrony przed deszczem czy śniegiem (bardzo przeciekają) oraz trudność czyszczenia. Zaletami zaś to, że są: całkowicie ekologiczne i koty je lubią.

Tekturowe transportery dla kotów

Tak, tekturowe transportery dla kotów również istnieją. Są jednak bardzo mało popularne. Cóż, tektura jest surowcem nietrwałym i trudno się ją czyści, a wykonane z niej transportery są raczej prostymi, mało atrakcyjnymi konstrukcjami. Oczywiście mają też pewne zalety. Są ekologiczne i lekkie.

Podział transporterów dla kotów ze względu na formę, którą posiadają

Forma transportera dla kota zależy właściwie tylko od wyobraźni projektanta oraz możliwości, jakie stwarza surowiec, użyty do jego produkcji. Możemy jednak wyróżnić pewne podstawowe rodzaje. Są to:

  • klatki dla kotów,
  • pudełka dla kotów,
  • kosze dla kotów,
  • torby dla kotów,
  • plecaki dla kotów.

Transportery-klatki dla kotów

Transportery dla kotów, w formie klatek są moim zdaniem najmniej praktyczne w użytkowaniu. Ich kształt sprawia, że nie są wygodne w noszeniu. Ponadto są bardzo przewiewne i nie zapewniają ochrony przed deszczem czy śniegiem. Oczywiście nie chronią również przed chłodem.

Transportery-pudełka dla kotów

Najbardziej popularny kształt transporterów dla kotów, jak mi się wydaje. Głównie wykonuje się je z tworzywa sztucznego, dzięki czemu są lekkie, mało przewiewne, chronią przed opadami i są łatwe w czyszczeniu. Istnieją również pudełka-transportery z wikliny i z kartonu ze wszystkimi zaletami i wadami surowców, z których są wykonane. Np. wiklina jest przewiewna, a karton nietrwały.

Zaletami wszystkich pudełek do przewozu kotów jest to, że futrzak jest dość dobrze ukryty przed wzrokiem ludzi i zwierząt (nie mam tu oczywiście pudełek o przezroczystych ścianach). Dzięki temu zwierzak czuje się dużo bardziej bezpieczny w podróży. A to jest dla niego bardzo ważne! Ze względu na prosty kształt, pudełka można też bez problemu ocieplić przy pomocy specjalnego ocieplacza.

Transportery-budki dla kotów

Pierwotnie takie klasyczne budki-transportery dla kotów były wykonywane z wikliny. Stylowe i atrakcyjne, ale przewiewne i trudne do utrzymania w czystości. Obecnie można znaleźć również modele z tworzywa lub tkanin.

Obecnie ta forma transportera dla kota jest mało popularna. Choć praktyczna, gdyż pełnią one jednocześnie funkcje legowiska. Są jednak bardzo mało wygodne do noszenia ze względu na kształty.

Transportery-kosze dla kotów

Kosze dla kotów. Mam wrażenie, że wracają do łask, choć zmienia się surowiec, z którego są wykonane. Pierwotnie była to wiklina, obecnie nie brakuje koszy z tworzyw sztucznych lub z tkanin (często impregnowanych).

Kosze do przewożenia kotów mogą być bardzo dekoracyjne, ale raczej średnio wygodne do noszenia, zwłaszcza obciążone dużym kotem. W sumie to chyba najlepiej sprawdzają się w przypadku kociąt.

Zależnie od materiału, z którego są wykonane są mniej lub bardziej przewiewne oraz różnie chronią przed opadami czy chłodem (można uszyć na nie specjalne ocieplacze, jeśli nie mają zbyt niezwykłych kształtów).

Ciekawą odmianą są specjalne kosze transportowe, które można przymocować do ramy roweru. Ten rodzaj transporterów zwykle wykorzystują właściciele małych ras psów, ale jeśli kot lubi rowerowe wycieczki, mogą i jemu służyć.

Transportery-torby dla kotów

Torby transportowe dla kotów z pewnością mają jedną dużą zaletę: są najwygodniejsze w noszeniu, gdyż zaopatrzone są w pasek na ramię oraz zazwyczaj są mniej lub bardziej miękkie. Co do wspomnianej miękkości, to oczywiście zależy ona od surowca z jakiego torba jest wykonana, a jest są nim najczęściej różne rodzaje tkanin (muszą być zatem czymś usztywniane).

Transportery-plecaki dla kotów

Transportery dla kotów, w formie plecaków pojawiły się na naszym rynku zoologicznym stosunkowo niedawno. O ile mi wiadomo wytwarza się je z tworzyw sztucznych lub z tkanin. Wszystkie modele, które widziałem miały specjalne okienko, by zwierzak mógł wyglądać. Mnie kojarzą się z okienkami w rakiecie kosmicznej lub na statku

Transportery-wózki dla kotów

Omówienie typów transporterów dla kotów byłoby niepełne, gdybym nie wspomniał o wózkach. Tak, wózki dla kotów (lub małych ras psów) również istnieją. I naprawdę niektóre modele wyglądają jak wózki dla dzieci, tyle że całkowicie zamykane.

Owszem, kółka przy transporterze dla kota to wygodna rzecz, szczególnie w przypadku dużych i ciężkich futrzaków. Wózek dla kota w kształcie wózka dla dziecka wydaje mi się jednak mało praktyczny. Jest po prostu za duży, a przez to niewygodny w transporcie.

Podział transporterów dla kotów ze względu na sposób otwierania

Jeśli chodzi o to kryterium, to wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje transporterów dla kotów:

  • otwierane z boku,
  • otwierane od góry.

Transportery dla kotów, otwierane z boku

Klapka wejściowa może być montowana każdym z boków transportera dla kota, co oznacza, że może wejście może być większe lub mniejsze. Trudno mi wskazać jakieś konkretne wady i zalety takiego rozwiązania, ale osobiście wolę taki rodzaj transporterów.

Transportery dla kotów, otwierane od góry

Bardzo praktyczne w przypadku kotów, które niechętnie wchodzą do środka. Łatwiej się takie futrzaki wkłada i wyjmuje. Uważam jednak, że drzwiczki na dachu transportera dla kota nie powinny być ażurowe, co czasami ma miejsce.

Jakie cechy posiada dobry transporter dla kota?

O tym, jak wybrać transporter dla kota pisałem szerzej w tekście: Jaki transporter dla kota wybrać? Tu ograniczę się tylko do wymienianie najważniejszych jego cech. Dobry transporter powinien:

  • być wygodny dla kota,
  • być relatywnie lekki,
  • być wygodny do noszenia,
  • nie mieć ażurowego dachu dach,
  • być szczelnie zamykany na dobry zamek,
  • posiadać dobrą wentylacje, ale nie być nazbyt przewiewnym.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By U.S. Air Force photo/Staff Sgt. Samuel Morse
[Public domain],
via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Jednak odpowiedź do “Transportery dla kotów”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *