Czy kot może być wegetarianinem?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Wegetarianizm i weganizm zyskują na świecie wielu sympatyków – z różnych powodów. Niektórzy uważają, że jest są to po prostu zdrowe diety. Dla ludzi może i zdrowe, ale czy dla naszych futrzaków również. Podejrzewam, że wielu przeciwników jedzenia mięsa chętnie uczyniłoby jaroszy ze swoich pupili. Tylko, czy kot może być wegetarianinem?

Mieliśmy przyjaciół wegan, którzy traktowali kocią karmę jak ludzie z elektrowni jądrowej traktują coś, co właśnie zaczęło tykać. W końcu udało im się opracować dietę wegetariańską z rzadkim dodatkiem ryby. Ich kot, młody syjam, rósł na niej znakomicie. To oczywiste. Często wychodził i kręcił się wokół organicznej szopy, gdzie trzymali kozy; zjadał więcej szczurów i myszy niż jego właściciele gorących posiłków, co nie było trudne. Zachowywał się jednak bardzo wyrozumiale i nigdy nie dał im tego poznać. Od czasu do czasu widzieliśmy go, jak idzie przez ogród z czymś puszystym w pyszczku. Zwykle rzucał nam wtedy porozumiewawcze i nieco zakłopotane spojrzenie, niczym pasto metodystów przyłapany z kuflem piwa.

Terry Pratchett, Gray Jolliffe: Kot w stanie czystym. Prószyński i S-ka, Warszawa

Kot musi jeść mięso!

Koty muszą jeść mięso! Nie tylko dlatego, że ewolucja uczyniła z nich mięsożerców. Drapieżników, które by przeżyć zabijają i pożerają ciała innych zwierząt.

Koty mają układ pokarmowy typowy dla mięsożerców. Relatywnie krótki w porównaniu z masą ciała, gdyż mięsne pożywienie nie wymaga długiej obróbki. Posiadają też całych zestaw enzymów dostosowanych do trawienia pokarmów pochodzenia zwierzęcego.

Nie jest to układ pokarmowy roślinożercy. Zwierzęta roślinożerne mają długi przewód pokarmowy proporcjonalnie dla swojej masy ciała. Wyspecjalizowani trawożercy, jakimi są krowy, mają nawet żołądek podzielony na komory, by lepiej radzić sobie z trawieniem celulozy.

Koty natomiast tak dalece wyspecjalizowały się w jedzeniu mięsa, że uzależnione są od niektórych związków, które występują niemal wyłącznie w ciałach zwierząt. Mam tu oczywiście na myśli między innymi taurynę To związek, który spełnia ważne role w metabolizmie. A koty mają na niego bardzo duże zapotrzebowanie.

Bez tauryny nasi mruczący pupile nie są w stanie przeżyć. Dlatego karmy dla kotów wzbogacane są o ten związek. Co ciekawe szczególny dużo znajduje się go w ciałach gryzoni, które stanowią główny składnik naturalnej diety futrzaków.

Zwierzęta roślinożerne, mięsożerne i wszystkożerne

Tak to już jest, że istnieją zwierzęta, które żywią się mięsem, jak i takie, których pokarmem są różne rośliny. Istnieją też takie, które mogą czerpać substancje pokarmowe zarówno z pokarmów roślinnych jak i mięsnych. Koty zdecydowanie należą do tych pierwszych.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *