Zęby mleczne u kota

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Koty również mają zęby mleczne jak człowiek. To ich pierwsze uzębienie, które pojawia się we wczesnym dzieciństwie. Podobnie, jak u ludzkich dzieci, w pewnym wieku zęby mleczne wypadają, a na ich miejsce wyrastają zęby stałe.

Pierwsze uzębienie kotów – zęby mleczne

Kocięta rodzą się pozbawione uzębienia. Nie mija jednak dużo czasu od porody, a kociętom zaczynają wyrastać pierwsze zęby. Dochodzi do tego tuż przed okresem, w którym młode zaczynają przestawiać się na stały pokarm, czyli około 3 tygodnia życia.

Jako pierwsze kociętom wyrastają kły i siekacze. Ma to miejsce między 3 a 4 tygodniem życia. Na końcu, w wieku 5-6 tygodni maluchom wyrzynają się zęby przedtrzonowe.

Ostatecznie mleczne uzębienie u kociąt składa się z:

  • 6 siekaczy, 2 kłów, 4 przedtrzonowców w żuchwie,
  • 6 siekaczy, 2 kłów i 6 przedtrzonowców w szczęce.

Kocięta posiadają więc 26 zębów.

Mleczne zęby są mniejsze i delikatniejsze od zębów stałych, ale doskonale spełniają swoją rolę. Młode zwierzęta potrafią się nimi świetnie posługiwać, zarówno przy pobieraniu pokarmu, jak i gryzieniu różnych rzeczy.

Wymiana zębów mlecznych u kociąt

Mleczne zęby nie służą naszym pupilom zbyt długo. Z czasem zaczyniają wypadać, a na ich miejsce pojawia się uzębienie stałe. Wymiana mleczaków zaczyna się od siekaczy – począwszy od środkowych, a na zewnętrznych skończywszy – co ma miejsce, gdy kocięta kończą 3 miesiąc życia.

Na kolejnym etapie wymianie ulegają zęby przedtrzonowe – odbywa się to między 4 a 5 miesiącem życia kociąt. Po ukończeniu 5 miesięcy zwierzakom zaczynają wyrzynać się zęby stałe trzonowe. Są one o tyle ciekawe, że – jak zapewne już się zorientowaliście – nie mają one swoich mlecznych odpowiedników. W tym samym okresie pojawiają się również nowe kły.

Kot, który ukończył 6 miesięcy powinien mieć już wszystkie zęby stałe. Powinno ich być łącznie 30 sztuk:

  • 6 siekaczy, 2 kły, 4 przedtrzonowce i 2 trzonowce w żuchwie,
  • 6 siekaczy, 2 kły i 6 przedtrzonowców i 2 trzonowce w szczęce.

Jak sprawne są mleczne zęby u kotów?

Zęby mleczne u kociaka spełniają te same funkcje, co zęby stałe. Są one co prawda delikatniejsze i mniejsze od tych drugich, ale jak na potrzeby kociaka doskonale się sprawdzają.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *