Żywienie kotów suchymi karmami dla kotów i mokrymi karmami dla kotów – Porównanie

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Suche karmy dla kotów i mokre karmy dla kotów – obydwa rodzaje gotowych diet dla naszych mruczących pupili cieszą się dużą popularnością wśród kociarzy i mają spory udział w żywieniu domowych zwierząt. Obydwa rodzaje mają też swoich zwolenników i przeciwników. Spróbujmy może zastanowić się nad różnicami i podobieństwami w stosowaniu tych dwóch podstawowych typów karm.

Zalety i wady żywienia suchymi karmami dla kotów i mokrymi karmami dla kotów

Wiem, że niekórzy całkowicie nie cenią sobie suchych karm dla kotów, wyraźnie preferując karmy mokre. Z drugiej strony są tacy, którzy podają swoim zwierzakom wyłącznie suche pokarmy. Moim zdaniem obywa typy gotowych diet dla kotów posiadają swoje wady i zalety. Dokonałem już kiedy ich porównania (czytaj Suche karmy dla kotów kontra mokre karmy dla kotów), w tym tekście chciałbym skupić się na żywieniu tymi produktami.

Wartości odżywcze suchych karm dla kotów i mokrych karm dla kotów

Wartość odżywcza gotowej diety dla kotów zależy przede wszystkim od jej składu oraz procesu produkcji, a nie od typu karmy. Wśród mokrych karm dla kotów można znaleźć wartościowe produkty oraz te słabej jakości. Tak samo jak wśród mokrych karm dla kotów.

Słyszałem opinie, że suche karmy jako produkty przetworzone i poddane obróbce nie są wartościowymi wyrobami. Oczywiście nie jest to zgodne z prawdą. Podobnie jak nie można uznać za cenne wszystkie mokre karmy. My też jemy pokarmy przetworzone, prawda?

Zawartość wody w suchych karmach dla kotów i mokrych karmach dla kotów

Największą różnicą między suchymi karmami dla kotów a mokrymi karmami dla kotów jest różnica w zawartości wody. Wilgotność suchych diet wynosi około 10%, mokrych zaś około 80%. Aż 79% różnicy! To bardzo dużo.

Niewątpliwie cecha ta ma największy wpływ ma różnice w żywieniu suchymi karmami dla kotów i mokrymi karmami dla kotów. Pod wieloma względami. Przede wszystkim mokre karmy są dla naszych podopiecznych dodatkowym źródłem wody.

Nie da się ukryć, że jest to duża zaleta mokrych karm dla kotów i jednocześnie ich wielka przewaga nad suchymi karmami dla kotów. Nasi mruczący pupile mają bowiem to do siebie, że niechętnie piją wodę. Rzecz jasna nie dotyczy to wszystkich futrzaków., ale względnie często się zdarza. W takim przypadkach mokre karmy są ważnym składnikiem kociej diety.

Przy żywieniu kotów suchymi karmami konieczne jest zatem kontrolowanie ilości wypijanej przez nie wody!

Sposób jedzenia przez zwierzę suchych karm dla kotów i mokrych karm dla kotów

Mokre dla kotów mają jednak sporą wadę. Zawierają dużo wody i mają mają one miękką konsystencję. Bardzo miękką. Oznacza to, że koty nie muszą ich gryźć. A to nie jest dobre!

Chodzi o to, że koty powinny gryźć pokarm. Po to ewolucja dała im zęby. Gryzienie pożywienia sprzyja utrzymaniu kociego uzębienia w zdrowiu. Dziąsła wtedy są masowe, osadzanie kamienia nazębnego do pewnego stopnia ograniczone, a mięśnie żuchwy poddawane dodatkowemu ćwiczeniu.

Tak właśnie dzieje się, gdy zwierzę je suchą karmę dla kota. Koty rzadko śpieszą się przy jedzeniu. Jeśli nie podajemy im zbyt drobnej suchej karmy dla kotów, zwierzęta rozgryzają jej ziarna. Z pewnością to nie to samo, co chrupanie kostek upolowanej myszy, ale jednak.

Technika karmienia suchą karmą dla kotów i mokrą karmą dla kotów

Niska wilgotność suchych karm dla kotów sprawia, że produkty nie nie psują się szybko po otwarciu oryginalnego opakowania. Oznacza to, że dobową rację pożywienia możemy całą wsypać do miski. To duża zaleta.

Koty mają w zwyczaju jadać często ale małymi porcjami. Jeśli mają taką możliwość potrafią podchodzić do miski kilkanaście razy na dobę. Stosowanie suchej karmy w żywieniu im to umożliwia. Z mokrą karmą jest inaczej.

Wysoka zawartość wody sprawia, że mokre karmy dla kotów nie są trwałe. Względnie szybko się psują. Z tego też powodu nie możemy nałożyć do miski zbyt dużej porcji. Powinna być ona takiej wielkości, by została przez zwierzę w miarę szybko zjedzona.

Oznacza to, że byłoby wskazanym, by podawać kotu pokarm kilka razy dziennie. To dość kłopotliwe, ale przynajmniej trzy razy byłoby dobrze. Rano, po południu i późnym wieczorem.

Łączenie suchych karm dla kotów z mokrymi karmami dla kotów

Biorąc pod uwagę to, co napisałem powyżej, najbardziej optymalną opcją jest łączenie suchych karm dla kotów z mokrymi karmami dla kotów. Ja stosuję taką metodę. Dodaję też surowe mięso, szczególnie kociętom. Sucha karma dla kotów zawsze jest w misce moich futrzaków, a mokrą karmę podaję dodatkowo.

Łączona dieta jest bardziej urozmaicona, co pod wieloma względami jest korzystne. Mając suchą karmę w misce, koty mogą jeść, gdy tylko chcą. Mokra karma dla kotów uzupełnia i urozmaica dietę zwierząt. Ponadto otrzymując różnorodny pokarm futrzaki przyzwyczajają się do różnej diety, więc mniej grymaszą przy jedzeniu.

Żywienie suchymi karmami dla kotów i mokrymi karmami dla kotów

Czy gotowe diety dla kotów są cennych składnikiem menu? Wiem, że nie wszyscy je uznają – szczególnie dotyczy to suchych karm, które wzbudzają najwięcej kontrowersji. Ja jednak nie mam nic przeciwko im, pod warunkiem, że cechują się odpowiednim składem.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *