Jak wybrać odpowiedni drapak dla kota?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Drapak dla kota przyda się niewątpliwie każdemu opiekunowi futrzaka. W kociej naturze bowiem leży drapanie różnych przedmiotów i raczej nie oduczymy tego pupila. Wręcz nie powinniśmy tego robić! Możemy jednak skierować jego uwagę na przedmioty, które może skrobać pazurami do woli. To oczywiście drapaki dla kotów. Ich asortyment jest tak wielki, że kociarz, zwłaszcza początkujący, może mieć problemy z wyborem odpowiedniego modelu. Jaki drapak wybrać dla kota? Co brać pod uwagę przy jego wyborze.

Jakie drapaki znajdziemy w sklepach zoologicznych?

Jak już wspomniałem, asortyment drapaków dla kotów jest w sklepach zoologicznych bardzo szeroki. Do wyboru mamy modele wykonane z różnych surowców, między innymi z kartonu – materiału ostatnio coraz bardziej popularnego wśród kociarzy.

Możemy również wybierać między wolno stojącymi a zawieszanymi drapakami dla kotów. I oczywiście między produktami o różnych rozmiarach o różnych rozmiarach i kształtach. Małych, dużych, prostych i bardzo rozbudowanych. Który drapak dla kota wybrać spośród nich?

Na co zwracać uwagę przy wyborze drapaka dla kota?

Oczywiście nie będę się tu wypowiadał na temat wyglądu idealnego drapaka dla kota – to przecież kwestia gustu, a o gustach, jak wiadomo, się nie dyskutuje. Wspomnę tylko o tych cechach zewnętrznych, które wpływają użyteczność i jakość tych przedmiotów. A zatem, na jakie cechy drapaka dla kotów powinniśmy zwracać uwagę, by wybrać najlepszy model?

Wielkość drapaka dla kota

Wielkość jest, jak sądzę, jednym z ważniejszych atrybutów drapaków dla kotów.

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że drapak nigdy nie będzie za duży. Może być co najwyżej zbyt mały – taki bowiem tylko zniechęca kota do drapania.

Pisząc o wielkości drapaka dla kota, mam na myśli zarówno rozmiar powierzchni do drapania, jak i wymiary całej konstrukcji.

Rozmiary powierzchni do drapania

W niektórych modelach obszar do drapania zajmuje niemal całą powierzchnię drapaka dla kota, w innych tylko jej część. I w jednym, i w drugim przypadku spełnia ona swoją rolę. Tak naprawdę bowiem powierzchnia do drapania nie musi być bardzo duża. Ważniejsze jest to, gdzie się znajduje (i gdzie ustawiony jest cały drapak, ale to temat na inny artykuł).

W przypadku drapaków pionowych, minimalna powierzchnia do drapania może mieć mniej więcej długość kociego ciała, ale powinna znajdować się na takiej wysokości, by drapiący kot bez problemu sięgał przednimi łapami jej środka (nasze futrzaki drapiąc w pionowe powierzchnie, stają na tylnych łapach i wyciągają przednie łapy do góry.

Minimalna szerokość powierzchni do drapania powinna być nieco większa grubość ciała zwierzęcia. Dzięki temu drapiący futrzak będzie miał dość miejsca na układania łap podczas drapania.

Rozmiary całego drapaka dla kota

Jeśli chodzi o drapaki pionowe, minimalną wysokość wyznacza nam górna granica powierzchni do drapania. Maksymalną wysokość pionowego drapaka dla kota natomiast ogranicza nam… wysokość mieszkania.

A leżące drapaki poziome? Zdecydowanie najlepsze są te, które są przynajmniej trochę większe od wyciągniętego kota. Dzięki temu futrzak może na nie wejść, a nawet ułożyć się. Dzięki temu też drapak nie będzie przesuwał się podczas drapania.

Rozmiary półek i innych powierzchni do leżenia

Jeśli zdecydujemy się na zakup dużego drapaka z półkami i/lub budkami czy hamakami, koniecznie zwróćmy uwagę na wielkość tych dodatków. Jak łatwo się domyśleć, ich rozmiary powinny być takie, by nasz kot mógł się na nich/w nich swobodnie ułożyć.

Solidność wykonania drapaka dla kota

Drapak dla kota musi być porządnie wykonany. Nie może się chwiać czy w jakikolwiek inny sposób poruszać. Kupując pionowy drapak koniecznie zwróćcie uwagę na jego podstawę – musi być odpowiednio duża i ciężka, a słupek musi być do niego dobrze przykręcony. Taka podstawa gwarantuje, że cała konstrukcja jest stabilna.

Leżący drapak dla kotów również powinien być dobrze skonstruowany. W jego przypadku duże znaczenie ma także waga i wielkość. Odpowiednio ciężar i wielkość gwarantują, że przedmiot nie będzie przesuwał się podczas drapania.

Niedbale wykonany, chwiejący się drapak pionowy lub przesuwający się drapak leżący tylko zniechęca zwierzaka do drapania w niego. A gdy się przewróci, może porządnie wystraszyć futrzaka i całkowicie obrzydzić mu drapaki.

Solidność wykonania ma szczególne znaczenie w przypadku dużych konstrukcji – gdyby się przewróciły mogłyby nie tylko zdemolować nam mieszkanie, ale też pokaleczyć lub nawet zabić kota!

Rodzaj drapaka dla kota

Drapak sizalowy, drewniany czy tekturowy? Wolno stojący czy mocowany do ściany? W postaci prostego kołka a może dużego kociego mebla? Na te i im podobne pytania musicie już odpowiedzieć sobie sami. Biorąc pod uwagę własny gust, wystrój mieszkania, dostępną przestrzeń itd.

Oczywiście warto rozważyć wszystkie wady i zalety poszczególnych rodzajów drapaków dla kotów. Piszę o nich w tekście po tytułem Drapaki dla kotów, który znajdziecie pod adresem: http://wszystkookotach.pl/drapaki-dla-kotow/.

Jaki drapak dla kota wybrać?

Spróbujmy zatem dokonać podsumowania i odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jaki drapak dla kota wybrać?

  • Dobrej jakości drapaki dla kotów znajdziemy zarówno wśród drapaków sizalowych, jak i drewnianych czy kartonowych.
  • Drapak dla kota powinien być solidny i dobrze wykonany. Taki dłużej postoi w naszym domu. Pamiętajmy jednak, że nie ma drapaków niezniszczalnych, każdy prędzej czy później się zużywa (niektórzy producenci oferują części zamienne do swoich wyrobów).
  • Stosunkowo mały drapak też spełnia swoje zadanie. Pamiętajmy jednak o minimalnych rozmiarach. Kupując zbyt małych rozmiarów drapak dla kota, tylko niepotrzebnie wydamy pieniądze.
  • Choć mały drapak również może doskonale spełniać swoje zadanie, duże konstrukcje są lepsze od małych. Powód, dla którego wysokie drapaki dla kotów są lepsze od niższych jest prosta: futrzaki lubią układać się wysoko i obserwować otoczenie. Zapewnia im to poczucie bezpieczeństwa: same są mało widoczne, ale mają oko na wszystko. Ponadto taki wysoki drapak, szczególne bardzo rozbudowany (z dużą liczna półek), zachęca kota do wspinaczki i skakania, tym samym zapewnia mu ćwiczenia fizyczne i rozrywkę.
  • Jeśli nie mamy zbyt dużo miejsca w mieszkaniu, rozważmy zakup drapaka przykręcanego do ściany. Takie konstrukcje zajmują mniej przestrzeni w domu, a również mogą być rozbudowane i oferować naszym pupilom miejsca do leżenia i skakania.
  • W sklepach zoologicznych znajdziemy specjalne drapaki dla kociąt. Moim zdaniem nie warto w nie inwestować, ponieważ maluchy bardzo szybko urosną i w krótkim czasie taki drapak staje się całkowicie bezużyteczny. „Dorosły” drapak doskonale sprawdza się również w przypadku kociaka, byle powierzchnia do drapania znajdowała się na odpowiedniej dla niego wysokości.
  • Niektóre drapaki dla kotów nasączane są kocimiętką. Nie powinno to być dla nas kryterium, które decyduje o zakupie drapaka. Kierujmy się cechami, które opisałem powyżej – wyciąg z kocimiętki do spryskania drapaka zawsze możemy zakupić osobno.
  • Istnieją drapaki z doczepionymi różnymi zabawkami. I one mają zachęcać do korzystania z urządzenia. Wygląda to ładnie, ale nie powinno decydować o zakupie. Zwracajmy uwagę na inne cechy drapaka.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *