Żywienie kocich seniorów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Pisałem już o żywieniu kociąt i żywieniu kotów dorosłych. Wypadałoby zatem poruszyć zagadnienie prawidłowego karmienia kotów w podeszłym wieku.

W jakim wieku starzeje się kot?

Na początek warto powiedzieć sobie, ile lat musi mieć kot, by uznać go za staruszka. I tu jest pewien problem, ponieważ teksty źródłowe nie są w tej kwestii zgodne.

Z tego, co wiem w medycynie weterynaryjnej za seniora uważa się już kota w wieku 10-12 lat, a jako pacjenta geriatrycznego traktuje się go, gdy skończy 14-15 lat. Z kolei niektórzy producenci gotowych diet dla kotów za seniorów uważają już futrzaki w wieku lat 7 i wypuszczają dla nich specjalne karmy.

Tak naprawdę koty starzeją się powoli, a wyraźne objawy starości często pojawiają się u nich na krótko przed śmiercią. Dla przykładu u mojej, nieżyjącej już, kotki imieniem Tara, widoczne objawy starości pojawiły się tak mniej więcej dwa lata przed śmiercią.

Wiele kotów długo cieszy się dobrym zdrowiem, co z pewnością ma nie tylko związek z predyspozycjami genetycznymi, ale też z opieką. A zwłaszcza z żywieniem. Coraz więcej wiemy na temat opieki i prawidłowego karmienia kotów, co przekłada się na ich zdrowie naszych pupili.

Jak karmić kociego seniora? Podstawowe zasady

Podstawowe zasady żywienia kocich seniorów są dokładnie takie same, jak w przypadku futrzaków w każdym innym wieku (sporo na ten temat już pisałem – szukaj w zakładce Żywienie kotów).

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że koty są typowymi mięsożercami! Wiem, że powtarzam to aż do znudzenia, ale to naprawdę ważne. Na wegetariańskiej diecie nasz mruczący pupil długo nie pociągnie. Białka czy tłuszcze roślinne znacznie różnią się od białek i tłuszczy zwierzęcych, a ewolucja przystosowała koty do czerpania składników odżywczych z tych drugich.

Dieta kociego seniora powinna być zatem bogata w pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Według obecnego stanu wiedzy można nawet całkowicie wykluczyć składniki roślinne z kociej diety, ale nie można usunąć z niej składników odzwierzęcych.

Jeśli więc podajemy naszemu pupilowi gotowe diety, koniecznie zwracajmy uwagę na ich skład. Dobra karma dla kota to taka, która zawiera przede wszystkim składniki pochodzenia zwierzęcego.

Najważniejsze jest tu białko zwierzęce (patrz: Białko w diecie kotów), którego w diecie starszych kotów powinno być nawet więcej niż w diecie kotów w sile wieku. Kłopot w tym, że wiele karm dla kocich seniorów cechuje się obniżoną zawartością białka.

Tłumaczone jest to koniecznością ochrony nerek. Jednakże na podstawie obecnego stanu wiedzy można założyć, że ograniczenie poziomu białka u zwierzęcia, u którego nie występują zaburzenia pracy nerek, nie będzie korzystne! W celu ochrony nerek należy w większym stopniu zwracać uwagę na zawartość fosforu. Tym bardziej, że u starszych kotów (po 14 roku życia) białka są gorzej trawione.

Dieta kociego seniora – suplementy diety

W przypadku kocich seniorów pokarm powinien być również bogaty w witaminy z grupy B, kwas foliowy, kwasy tłuszczowe EPA i DHA, antyoksydanty (witaminy C oraz E i polifenole), glikozaminę i chondroitynę oraz takie aminokwasy, jak tauryna, metionina i arginina.

Witaminy z grupy B, kwas foliowy oraz tauryna wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i układu nerwowego. Kwasy EPA i DHA korzystnie wpływają na pracę nerek, serca i mózgu. Antyoksydanty przeciwdziałają efektom starzenia. A glukozami i chondroityna wspomagają kości i stawy.

Jeśli w żywieniu kota stosujemy dietę BARF lub karmę, która nie zawiera dostatecznej ilości tych składników, możemy sięgnąć po odpowiedni suplement. Ale zanim to zrobimy, dobrze jest skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Dieta kociego seniora – kaloryczność

Dieta starzejącego się kota powinna być więc bogata w białko zwierzęce. A co z tłuszczami czy węglowodanami? Powszechnie uważa się, że z wiekiem nasze futrzaki stają się mniej aktywne, więc przybierają na wadze. Czy słusznie? I tak, i nie!

Rzeczywiście ich aktywność fizyczna może z wiekiem maleć. I faktycznie mogą wtedy przybierać na wadze. Musimy jednak pamiętać, że główną przyczyną tycia u kotów jest dieta bogata w węglowodany roślinne a uboga w białko zwierzęce! Jeśli jednak nasz futrzak wykazuje tendencję do tycia, lepiej sięgać po pokarmy o obniżonej kaloryczności.

Tak jednak dzieje się głównie na wcześniejszych etapach starzenia się kotów. W pewnym wieku możemy zwykle zauważyć utratę masy ciała u naszego pupila. W takiej sytuacji prócz wysokiej zawartości białek, zwiększona zawartość tłuszczy w karmie jest wręcz wskazana. Szczególnie, że u wielu kotów powyżej 12 roku życia obserwujemy zmniejszoną zdolność trawienia tłuszczów. Oczywiście powinny być to tłuszcze zwierzęce!

Dieta kociego seniora – smakowitość

Sporym problemem w żywieniu starszych wiekiem kotów jest utrata lub zmniejszony apetyt, który nierzadko się u nich pojawia. Ma to między innymi związek z pogorszeniem się zmysłu węchu związanym z wiekiem.

Nie wiem, czy wiecie, ale węch jest ściśle powiązany ze zmysłem smaku. Dlatego osłabienie węchu wiąże się zwykle ze zmniejszeniem apetytu. Karmy dla kocich seniorów powinny być więc nie tylko wyjątkowo smaczne, ale też aromatyczne. Ich silny zapach zachęca futrzaki do jedzenia.

Dieta kociego seniora – specjalne potrzeby

W żywieniu kocich seniorów koniecznie musimy uwzględnić ich stan zdrowia. Niestety, podobnie jak u ludzi, u naszych pupili występuje wiele problemów zdrowotnych związanych z wiekiem.

Problemy z nerkami, schorzenia stawów, cukrzyca – to tylko nieliczne z nich. Odpowiedni pokarm może osłabiać objawy tych chorób, a nawet pomagać w ich leczeniu. Pamiętajmy jednak o tyn, by w takich przypadkach dietę kota konsultować z lekarzem weterynarii.

Artykuł sponsorowany
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Jednak odpowiedź do “Żywienie kocich seniorów”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *