Wywinięte uszy u kota

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Wywinięte małżowiny uszne są wizytówką rasy zwanej amerykański curl, która występuje w dwóch odmianach: długowłosej i krótkowłosej. I ile mi wiadomo, hodowcy próbują stworzyć również inne rasy o tej nietypowej cesze uszu, póki co jednak nie znam żadnej z nich, która byłaby uznana przez jakąkolwiek międzynarodową organizację felinologiczną. Ale dlaczego curle mają takie zabawne uszy?

Zapis wywinięcia kocich uszu w kodzie EMS

W kodzie EMS wywinięcie uszu oznacza się liczbą 72, proste uszy zaś liczbą 71. Oznaczenia te stosuje FIFe stosuje wyłącznie u amerykańskich curli.

Skąd u curli wywinięte uszy?

Gdy odkryto pierwszego kota z wywiniętymi ku tyłowi uszami, postanowiono stworzyć nową rasę – amerykański curl. Ta niezwykła cecha okazała efektem działania dominującego allelu Cu (curled ears), który powstał zapewne w wyniku spontanicznej mutacji jednego z genów odpowiedzialnych za kształt małżowin u kota. Antagonistą allelu Cu jest recesywny allel cu, który warunkuje normalne, proste uszy.

Wywinięcie uszu u kota jest cechą dominującą. Jak w przypadku każdej dominującej cechy, uzyskanie kociąt z wywiniętymi uszami nie jest trudne – statystycznie większość potomstwa ma takie uszy. Część osobników jest nosicielami allelu cu, więc co jakiś czas na świat przychodzą osobniki z prostymi uszami.

U amerykańskich curli wyróżnia się trzy stopnie wywinięcia małżowin usznych. Najbardziej pożądany jest trzeci stopień. Uzyskanie go nie jest jednak takie proste – bywa że osobniki z trzecim stopniem wywinięcia dają kocięta o minimalnym wywinięciu. Nie wiemy, co o tym decyduje. Zapewne mamy tu do czynienia z dziedziczeniem wielogenowym.

Czy wywiniecie uszu ma skutki uboczne?

Nie stwierdzono, by gen wywinięcia uszu u kotów negatywnie wpływał ma zdrowie kota. Jego działanie nie powoduje szkodliwych zmian w organizmie zwierzaków. Jedynym problemem jest to, że wywinięte uszy szybciej ulegają zabrudzeniu a podczas deszczu do konały słuchowego łatwiej dostać może się woda.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Nickolas Titkov from Moscow, Russian Federation
(ACL Primecurl Kleopatra Shone Tsarina)
[CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *