Ostatnio prezentowałem mokrą karmę Naturea dla kotów, tym razem powiem słów kilka o suchej karmie tej marki.
Cechy karmy Naturea Lands dla kotów
O wartości karmy dla kotów świadczy jej skład. Nie zapewnienia producenta i kosztowna kampania reklamowa. I tak na pierwszym miejscu surowców użytych do jej wyprodukowania musi znajdować się produkty pochodzenia zwierzęcego, albowiem, jak to do znudzenia powtarzam, nasze futrzaki są w stu procentach mięsożercami. Jaroszy uczyć z nich się nie da.
A karma Naturea Lands dla kotów to przede wszystkim produkty zwierzęce. Świeży łosoś bez ości i odwodniony śledź, mięso oraz tłuszcz z kurczaka, mięso królika, odwodniony królik, sos z kurcząt, olej z łososia stanowią aż 75% jej objętości. Zwróćcie uwagę, że na liście składników widnieją nazwy konkretnych surowców, a nie bardzo enigmatyczne stwierdzenie „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego”.
W składzie tej karmy nie znajdziemy za to wielu roślin, które mogą jedynie stanowić nieznaczne uzupełnienie kociej diety. Przede wszystkim Naturea nie zawiera zboża – ciężkostrawnego dla naszych pupili i będącego dla nich silnym alergenem. Jest ono stosunkowo tanie, o wiele mniej kosztowne od mięsa, dlatego często wykorzystuje się je do produkcji karm niskiej jakości. Zawiera jednak węglowodany, choć pochodzą one z innych źródeł niż zboża, a warto wiedzieć, że ten składnik kociej diety jest kwestionowany – uważa się obecnie, że futrzaki nie potrzebują ich wiele, a nawet mogą się bez nich obyć.
Powinniśmy też wiedzieć, że karmy Naturea Lands dla kotów adresowane są zarówno dla zwierząt dorosłych, jak i dla kociąt. Może to trochę nas dziwić, ponieważ dużo mówi się o tym, że obie te grupy wiekowe wymagają innej diety. Dlaczego więc w tym przypadku nie ma rozgraniczenia na dwa typy produktów?
Zastanówmy się! Przecież młode wolno żyjących kotów żywią się tym samym pokarmem, co ich rodzice. Nie inaczej jest też w przypadku wszystkich innych gatunków kotowatych. Jak sądzę, wniosek z tego wypływa jeden: jeśli menu naszych pupili naprawdę odpowiada ich wrodzonym potrzebo, wszystkie mogą jeść to samo, niezależnie od wieku. Różnica dotyczy wyłącznie ilości spożywanej karmy – kocięta potrzebują jej więcej, ponieważ rosną.
Naturea Lands ma ładny, naturalny brązowy kolor, choć oczywiście dla zwierzaków nie ma to znaczenia. Dla nich liczy się smak. Pod tym względem, jak wiemy, kocie gusta bywają różne. Moim karma posmakowała. Zaniosłem też próbkę znajomej i jej kociak także z apetytem ją zjada. Cena tej karmy dla kotów także wydaje mi się adekwatna do jej jakości. Oczywiście Naturea kosztuje więcej niż przeciętny produkt z super marketu, ale w ostatecznym rozrachunku różnica nie jest aż tak duża, jakby mogło się wydawać. Mięso jest dla kota sycące, zboże przelatuje przez jego przewód pokarmowy.
Rodzaje suchej karmy Naturea Lands dla kotów
Na chwilę obecną istnieje tylko jeden rodzaj tego produktu. Można go nabyć w internetowym sklepie zoologicznym dlapsaikota.com.
Sucha karma Naturea Lands Cat & Kitten, z łososiem
Skład: świeży łosoś bez ości 30,82%, odwodniony kurczak 16,22%, słodkie ziemniaki 16%, odwodniony królik 12,17%, tłuszcz z kurczaka 7,29%, odwodniony śledź 5,68%, tapioka, siemię lniane, sos z kurczaka 2,43%, olej z łososia 0,81%, pomidory, lucerna, minerały, witaminy, tauryna, wodorosty, żurawina, mannanoligosacharydy, fruktooligosacharydy
.
Skład analityczny: surowe białko 38%, surowy tłuszcz 20%, surowe włókno 3%, surowy popiół 8,5%, węglowodany 23,5%, Wilgotność 7%, wapno 0,98%, fosfor 0,87, energia metaboliczna 385kCal/100g
.
Witaminy i inne dodatki: kwas linolowy (omega 6) 3,39%, kwas linolowy (omega 3) 1,58%, tauryna 0,2%, witamina A 31250 IU/kg, witamina D3 1730 IU/kg, witamina E (w postaci octanu alfa-tokoferowu) 47 IU/kg, witamina B1 47 mg/kg, witamina B2 5 mg/kg, witamina B6 6mg/kg, witamina B12 48 mg/kg, biotyna 192 mg/kg, kwas foliowy 1,9 mg/kg, niacyna 48 mg/kg, chlorek choliny 400 mg/kg, pantotenian 5 mg/kg, potas 1,47%, sód 0,48%, chlorek 0,98%, magnez 0,12%, cynk (jako siarczan cynku jednowodny) 267 mg/kg, miedź (jako siarczan miedzi jednowodny 19 mg/kg, mangan (jako siarczan manganu jednowodny) 90 mg/kg, żelazo (jako siarczan żelaza jednowodny) 240 mg/kg, selen (jako selenian sodu) 0,64 mg/kg
.
Tekst i zdjęcie główne: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie produktu: Naturea.com.pl