Nadmierne wypadanie sierści u kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Wypadanie sierści u kotów jest czymś zupełnie normalnym. Stare włosy obumierają i są zastępowane przez nowe. W ten sposób szata naszego pupila regeneruje się. Zdarza się jednak, że utrata włosów jest bardzo intensywna. Dlaczego kot gubi zbyt dużo sierści?

Sezonowe linienie u kotów

Sezonowe wypadanie sierści u kotów nazywamy linieniem. Proces ten wiąże się ze zmianą pór roku i jest przystosowaniem do różnic temperatur w lecie i w zimie. Dlatego wiosną przebiega intensywniej, ponieważ kot gubi gęsty podszerstek, chroniący go przed zimowymi mrozami.
W tym kontekście łatwo zrozumieć, że obficiej linieją koty o gęstym futrze. Rodzaj szaty zależy zaś od klimatu, który panuje w rejonie, skąd dana rasa pochodzi (mowa tu oczywiście o tzw. rasach naturalnych – czyt. „Co to są naturalne rasy kotów?”) oraz od zabiegów hodowlanych jej twórców.

Przyczyny nadmiernego wypadania sierści u kotów

Wypadanie włosów u kota jest więc procesem fizjologicznym i jako takie nie powinno być powodem do zmartwień. Pod warunkiem wszakże, iż zwierzę nie traci zbyt dużo włosów, zwłaszcza poza okresowym linieniem. Dobrze jest wówczas spróbować znaleźć źródło problemu i postarać się go rozwiązać.

Sztuczne oświetlenie w przypadku kotów niewychodzących

Jest to jeden z najczęstszych powodów nadmiernego gubienia włosów u kotów przebywających głównie lub wyłącznie w domu. Linienie sezonowe, o którym była mowa powyżej, stymulowane jest zmianą długości dnia oraz intensywności promieniowania słonecznego w różnych porach roku.
Sztuczne oświetlenie w naszych mieszkaniach nienaturalnie wydłuża dzień, co zaburza proces wymiany okrywy włosowej u kotów niewychodzących. Dodatkowy czynnik, który również ma w tym przypadku znaczenie, to sztuczne ogrzewanie. W domu jest ciepło, więc gęste futro nie jest potrzebne.

Nieodpowiednia dieta kota

Nadmierne wypadanie sierści u kota spowodowane sztucznym oświetleniem i ogrzewaniem, choć kłopotliwe, nie jest tak naprawdę wielkim problemem. Istnieją dużo poważniejsze przyczyny obfitego gubienia włosów u naszego pupila, takich jak nieprawidłowa dieta.
Zły stan kociego futra może być jednym z objawów niedoboru niektórych związków i pierwiastków chemicznych w pokarmie, takich jak biotyna, miedź, cynk, siarka a nawet pewne aminokwasy.
Łatwo temu zaradzić, dbając o odpowiednią dietę kota (patrz „Żywienie kotów”. W niektórych przypadkach koniecznym może być stosowanie dodatkowej suplementacji. Podawanie ich jednak dobrze jest skonsultować z lekarzem weterynarii. Pamiętajmy, że nadmiar bywa tak samo szkodliwy, jak niedosyt.

Stres u kota

Nadmierne wypadanie sierści u kotów może być także spowodowane stresem, i to zarówno krótkotrwałym, jak i długotrwałym. Gdy kot jest bardzo wystraszony stan jego futra wyraźnie się pogarsza a włosy intensywnie wypadają, szczególnie te, zlokalizowane na grzbiecie u nasady ogona. Cały proces może przebiegać bardzo szybko i być wyraźnie zauważalny.
Stres krótkotrwały, choć nieprzyjemny dla naszego pupila, nie jest wielkim problemem. Dużo większy mamy kłopot, gdy kot pozostaje w stanie długotrwałego stresu. Stan taki wiąże się bowiem z poważniejszymi zaburzeniami niż tylko wypadanie włosów, ponieważ negatywnie odbija się na zdrowiu zwierzęcia i jest źródłem problemów behawioralnych.

Pasożyty kotów

Kolejną przyczyną złego stanu futra u kotów mogą być również pasożyty. I to zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Pasożyty zewnętrze, takie jak wszoły, uszkadzają komórki skóry i włosy. Pchły, gdy jest ich dużo, osłabiają organizm i bywają źródłem alergii skórnej. Pasożyty wewnętrzne, jak tasiemce i glisty, także negatywnie wpływają na ogólne zdrowie zwierzęcia, co znajduje swoje odzwierciedlenie w złym stanie skóry i włosów.

Choroba u kota

I wreszcie ostanie źródło nadmiernego wypadania sierści u kotów, ale bardzo ważne. Choroby! Wymienić tu możemy grzybicę, alergię pokarmową, atopowe zapalenie skóry, przewlekłą niewydolność nerek, cukrzycę i zaburzenia hormonalne.

Po czym poznać, że kot nadmiernie linieje?

Jak stwierdzić, że kotu wypada zbyt dużo sierści? Dla niedoświadczonej osoby może być to trudne. Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na następujące pytania:

  • Czy zwierzę gubi więcej włosów niż dotychczas?
  • Czy kot traci sierść poza okresami intensywnego linienia?
  • Czy jego sierść jest z natury gęsta i obfitująca w podszerstek, czy nie jest?
  • Czy przedstawiciele jego rasy zwykle obficiej linieją czy też nie?

Co zrobić, gdy kot gubi dużo sierści

Ustalenie przyczyny nadmiernego wypadania sierści u kotów to główny klucz do rozwiązania problemu – często usunięcie źródła problemu, rozwiązuje go. Jednakże zidentyfikowanie go zawsze bywa łatwe.
Cennymi wskazówkami są nietypowe zachowanie zwierzęcia i wystąpienie innych niepokojących objawów, jak intensywne drapanie się, zmiany skórne, zaburzenia łaknienia, pobieranie dużej ilości wody oraz problemy z oddawaniem moczu.
Dość łatwo jest stwierdzić obecność pcheł lub innych pasożytów zewnętrznych, które widać gołym okiem. O inwazji pcheł świadczą też ich odchody w kocim futrze – przypominają ziarenka pieprzu. W takiej sytuacji wystarczy zastosować preparat lub szampon przeciwpchelny, które znajdziemy na rynku zoologicznym, np. w sklepie groomerskim Groomer.com.pl. Pamiętajmy, by stosować wyłącznie środki przeznaczone dla kotów a nie dla innych zwierząt!
W większości przypadków lepiej jednak unikać samodzielnego stawiania diagnozy. Do prawidłowego interpretowania niepokojących symptomów potrzebna jest specjalistyczna wiedza. Szczególnie, że mogą być one niespecyficzne, czyli występujące przy różnych problemach zdrowotnych.
Zaleca się więc wizytę w gabinecie weterynaryjnym. A jeśli ten wykluczy medyczne źródło problemów, konsultację z kocim behawiorystą.

Zapobieganie nadmiernemu wypadaniu włosów u kotów

Jak zawsze lepiej zapobiegać problemom niż je likwidować. Profilaktyka nadmiernego wypadania sierści u kotów to przede wszystkim właściwe żywienie zwierząt oraz pielęgnacja futra (szczotkowanie i czyszczenie). Wskazane jest ponadto regularnie odrobaczanie pupila a w przypadku kota wychodzącego stosowanie długo działających preparatów przeciw pasożytom zewnętrznym.

Artykuł sponsorowany
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

2 Odpowiedzi do “Nadmierne wypadanie sierści u kotów”

  1. Bardzo fajnie, że taki temat został poruszony, można na podstawie cennych informacji zweryfikować stan sierści swojego kota. Pozdrawiam 🙂

  2. Niestety mój kot zawsze gubi sporo sierści. Muszę chyba zmienić u niego dietę, bo szczotkuje go i tak bardzo często.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *