Myślę, że wielu ludzi uważa, że posiadanie kota jest równoznaczne z brzydkimi zapachami w domu. Oczywiście chodzi głównie o fetor kociego moczu, który jest wyjątkowo nieprzyjemny. Czy naprawdę w domu, w którym są koty musi brzydko pachnięć? Zdecydowanie nie!
Koci mocz, koci zapach
Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że wydzielina gruczołów zapachowych, które znajdują się na kocim ciele, jest dla nas niewyczuwalna. W naszym odczuciu koty są po prostu bezwonne! Niewątpliwie jest to duży plus dla tych zwierzaków.
Koci zapach, którego tak się obawiamy to woń moczu i kału kotów. Zwłaszcza zapach kociej uryny, który jest wyjątkowo intensywny. Szczególnie nieprzyjemny jest fetor moczu kocurów, które mają w zwyczaju znaczyć nim swoje rewiry.
W przypadku kotów niewychodzących smród moczu to spory problem. Zwierzęta te bowiem załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w domu. Nie jest to jednak problem nie do rozwiązania!
Kastracja to ważny sposób na pozbycie się zapachu moczu kota
Zabieg kastracji sprawia, że mocz kocurów nie pachnie już aż tak intensywnie a zwierzęta nie strzykają (albo robią to bardzo rzadko). Kastrowane kotki natomiast nie próbują wabić zapachem moczu potencjalnych partnerów.
Coraz więcej właścicieli kastruje swoje zwierzęta. Kiedyś tak nie było. Nic więc dziwnego, że w mieszkaniach kociarzy nierzadko pachniało niezbyt ładne. Oczywiście nie tylko dlatego.
Dobry żwirek dla kotów równa się brak odoru kociego moczu
Pamiętam jeszcze czasy, gdy futrzakom udostępniało się zwykły piasek, przyniesiony z piaskownicy lub z jakiejś budowy. Wtedy faktycznie można było wyczuć w mieszkaniu odór moczu i odchodów kotów.
W tamtym okresie jedynym sposobem na ograniczenie brzydkiego zapachu kociego moczu było wymienianie zawartości kuwety codziennie. Piasek bowiem w ogóle nie pochłania wilgoci i zapachów.
Na szczęście to już przeszłość. Rozwój branży zoologicznej przyniósł nam żwirki dla kotów. Te pierwsze były do prawda niewiele lepsze od piasku, obecnie jednak możemy wybierać w szerokim asortymencie wysokiej klasy ściółek do kocich kuwet, które doskonale absorbują mocz i neutralizują jego woń.
Dolatujący z kuwety przykry zapach kociego moczu oznacza więc, że albo używamy kieski żwirek, albo zbyt rzadko sprzątamy kocią toaletę.
Specjalne preparaty zwiększające zdolność żwiru do neutralizowania zapachu kociego moczu
Wydajność żwirku można jeszcze zwiększyć przy pomocy specjalnych preparatów. To zwykle proszki, które dosypuje się do ściółki w kociej kuwecie. Substancje te hamują one rozwój bakterii, które rozkładają mocz i kał, przyczyniając się do powstawania jeszcze większego odoru.
Mając do dyspozycji takie produkty, brzydki zapach moczu kotów naprawdę nie jest dla nas problemem. W kuwecie jest czysto a w mieszkaniu nie śmierdzi.
Kryte kuwety również ograniczają brzydki zapach kociego moczu
Istnieją też kryte kuwety dla kotów, zaopatrzone w filtry zapachów. To kolejny sposób na ograniczenie odoru kociego moczu w mieszkaniu.
Nowoczesne środki czystości w walce z brzydkim zapachem moczu kota
Oczywiście dobry żwirek i nowoczesna kryta toaleta to nie wszystko dla kota, co będzie potrzebne do zachowania czystości w domu. W mieszkaniu po prostu trzeba regularnie sprzątać. Zadbany, czysty dom to brak brzydkiego zapachu kociego moczu.
Nie da się zaprzeczyć, że przy kotach sprzątania jest więcej. Jakby na to nie patrzeć, zwierzęta bałaganią i brudzą. Zwykle jednak nie aż tak bardzo, jakby się mogło wydawać. Tym bardziej, że obecnie mamy do dyspozycji naprawdę dobre środki czyszczące.
Powinniśmy tylko sięgać po preparaty, które nie są toksyczne dla zwierząt, by nie zaszkodzić futrzakowi. Nasz kot nie musi nawet zlizać środek, by się nim zatruć. Nasi pupile mają bowiem względnie cienką skórę, przez którą łatwo przenikają wszelkie substancje.
Na szczęście na rynku zoologicznym znajdziemy dobrej jakości enzymatyczne środki czyszczące, które są bezpieczne dla kotów. Przy ich pomocy możemy dokładnie wyczyścić i zdezynfekować wszystkie powierzchnie w domu. W tym kocie akcesoria, a zwłaszcza kuwetę.
Specjalistyczne preparaty usuwające plamy kociego moczu i niwelujące zapachy
Wśród środków czyszczących na specjalną uwagę zasługują preparaty do usuwania plam i zapachu moczu kotów. Przy ich pomocy jeszcze łatwiej sprawić, by w domu pachniało a nie śmierdziało!
Zapach moczu kota to obecnie żadem problem!
Obecności futrzaka w domu nie musi więc towarzyszyć brzydka woń kociego moczu. Myślę, że ten stereotyp powstał w czasach, gdy tak dobrych akcesoriów dla kotów i wydajnych środków czyszczących.
Uważam, iż obecnie utrzymanie czystości w domu, w którym jest kot, naprawdę nie jest wielkim problemem. Tak naprawdę to tylko od nas zależy, czy w powietrzu unosić się będzie odór kociego moczu czy też nie.
Artykuł sponsorowany
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com