Jak pomóc kotu przetrwać upały?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Upał trochę zelżał, ale tylko patrzeć, jak znów zrobi się gorąco. Koty znane są z tego, że lubią ciepełko i tolerują wyższe temperatury niż ludzie. Niemniej jednak w wyjątkowo upalne dni im również może być za gorąco i im także zagraża udar cieplny. Jak zatem pomóc naszym kotom przetrwać upały?

Świeża woda dla kota

Przede wszystkim powinniśmy zadbać, by nasz kot miał w misce zawsze świeżą, czystą wodę. Najlepiej chłodną, ale przy upałach raczej trudno to uzyskać. Możemy zakupić tak zwaną fontannę dla kotów (mnie to bardziej przypomina wodospad). Płynąca woda dłużej zachowuje świeżość, więc koty chętniej ją piją. Polecam również miski metalowe lub ceramiczne, w nich woda również dłużej wydaje się świeża. Oczywiście miskę najlepiej ustawić w najchłodniejszym pomieszczeniu w mieszkaniu czy w domu.

Chłodny pokój dla kota

Koty lubią się wygrzewać w słońcu, ale zawsze powinny mieć możliwość schronienia się w chłodnym miejscu, gdy zrobi się im zbyt ciepło. Powinniśmy zatem udostępnić naszemu pupilowi najchłodniejsze pomieszczenie w naszym lokum. Może to być pokój, ale może być również łazienka lub kuchnia. Wszystko jedno, byle było to pomieszczenie odizolowane od bezpośrednich promieni słonecznych w najgorętsze godziny dnia.

Klimatyzacja dla kota

Jeśli mamy w domu zamontowaną klimatyzację, możemy zostawiać ją kotu włączoną, gdy wychodzimy z domu. Przydatne są również popularne wiatraki, choć osobiście miałbym pewne obawy zostawiając taki wiatrak włączony. Na szczęście nie muszę. Rozkład mojego mieszkania, jest taki, że część okien wychodzi na północny-wchód – jest więc w nich chłodno.

Mniej podróży z kotem w upał

Jeśli to możliwe, starajmy się nie podróżować z kotem w najbardziej gorące pory dnia. A jeśli już to unikajmy zbyt długiego wystawania na słońcu. A w samochodzie włączmy klimatyzację.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Emily Dye, Flickr

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *