Jak długo żyją koty?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Jak na tak stosunkowo nieduże zwierzaki, koty są dość długowieczne. Oczywiście wiele zależy też od warunków, w jakich przebywają. Futrzaki bezdomne nie przebywają na tym świecie zbyt długo – kilka lat raptem. Co innego ich otoczeni troskliwą opieką krewniacy. Co ciekawe, długość życia kota wydaje się zwiększać.

Wiekowe koty domowe

Ile lat żyją koty domowe? Różnie to podają źródła. W przypadku kotów wolno żyjących za przeciętny wiek uważa się 2, 4 czasami 8 lat, w przypadku zaś kotów cieszących się opieką człowieka – 12, 14 lub 17. Desmond Morris, autor książki Dlaczego kot mruczy, pisze, iż za średnia długość życia kota domowego wynosi 10-12 lat. Co ciekawe, ogólnie przyjęte jest, iż futrzak 7-8 letni jest już bardzo dojrzałym zwierzakiem, wkraczającym w jesień życia.

Trochę mnie dziwi, skąd bierze się ów podawany niski wiek, w którym kot zaczyna być kocim seniorem. Faktem jest bowiem, że pod czujnym okiem człowieka futrzaki dożywają nawet 20 lat. Albo i więcej.

Rekordy długowieczności kota też są różne – w zależności od źródeł. Niektóre podają niewiarygodne dane: czterdzieści trzy lata! Wiarygodne i sprawdzone źródła wymieniają kota o imieniu Puss, który żył w latach 1903-1939, a więc trzydzieści sześć lat. Oczywiście są to wyjątki. Próbowano kiedyś w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych zaewidencjonować koty żyjące powyżej dwudziestu lat. Znaleziono zaledwie pojedyncze sztuki.

Desmond Morris, Dlaczego kot mruczy. O czym mówi nam zachowanie kota, Wydawnictwo „Książka i Wiedza”, Warszawa 1996

Wikipedia podaje z kolei, iż najdłużej żyjącym kotem według Księgi rekordów Guinnessa była kotka imieniem Creme Puff (1967–2005), która przeżyła 38 lat i 3 dni.

Czynniki wpływające na długość kociego życia

Wśród czynników, które mają wpływ na długość życia naszych kotów możemy wymienić przede przede wszystkim predyspozycje genetyczne. Każdy gatunek zwierząt ma swój własny zaprogramowany cykl życiowy, obejmujący między innymi starzenie się i śmierć. Dodatkowo istnieją osobnicze różnice pod tym względem a możliwe, że i rasowe.

Same geny to jednak nie wszystko. Dużą rolę ogrywają tu takie czynniki, jak choroby czy obrażenia ciała. Mogą one osłabić organizm, znacząco skracając życie zwierzaka. I oczywiście dieta i warunki, w jakich przebywają. Nie ma wątpliwości, że odpowiedni pokarm oraz optymalne warunki przyczyniają się do długości życia.

Coraz dłuższe kocie życie

Wszystko wskazuje, również dane statystyczne, że kocie życie wydłuża się. Z pewnością przyczyn takiego stanu rzeczy upatrywać możemy w coraz lepszej opiece, jaką otaczamy nasze futrzaki. Podajemy im dobrą karmę, szczepimy, regularnie poddajemy badaniom weterynaryjnym, a w razie choroby skutecznie leczymy.

Artykuł sponsorowany
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Frank Vincentz (Own work)
[GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

 1. Mój kotek ma 18 lat niedługo 19 i żyje więc się bardzo cieszę ☺ bo to kochany kot i trzyma się bardzo dobrze na ten wiek

 2. Moja kotka w styczniu skończy 18 lat.W zeszły czwartek miała operację usunięto jej 3 guzy mleczne.Przeżyła
  jest niesamowicie dzielna.Martwię się bo nie chce jeść- dokarmiam ją strzykawką.Na szczęście pije samodzielnie.Mam nadzieję,że będzie ze mną jeszcze w dobrej kondycji.Moja decyzja o operacji wynikała z jej dobrego stanu.Weterynarz powiedział mi,że jak bym powiedziała ,że ma trzy lata uwierzył by.

 3. Mam kota, który ma 15,5 roku. Jest zdrowy. To kot który mieszka na wsi. Chodzi gdzie chce, ale śpi w domu i je w domu. Jedyne co się w jego życiu zmieniło to, to że nie skacze z dachu. Musze go stamtąd zdejmować na krześle (które udaje w tym momencie windę).

  1. Ale śmieszne Moja 8letnia kotka również wychodząca z domu, ale w większości przebywająca jednak w domu, zrobiła się dziwna, nic jej od jakiegoś czasu nie smakuje, próbuję już wszystkiego,a na dodatek nie wychodzi w ogóle od kilku dni na dwór. Bardzo mnie to niepokoi, bo przecież nie jest jeszcze taka ,,stara”. Co jej może być?

 4. Nasz Rudy ma w tej chwili 14 lat.Jest kotem wychodzącym,wysterylizowany,po wielu przejściach (ma bezwładną łapkę po wypadku) i różnych chorobach w młodości.W ogóle nie widać po nim starości,a mój mąż, który ma alergię na sierść, twierdzi że najprędzej kot go przeżyje

 5. Hej. Statystyki, które podajesz na początku mówią o kotach „wolno żyjących” i kotach „pod opieką człowieka”. Brakuje mi tu grupy kotów żyjących pod opieką człowieka, ale wychodzących w dowolny sposób z domu/mieszkania. Jestem intuicyjnie przekonany, że takie koty żyją „szczęśliwiej”, ale niestety, mimo opieki, również znacznie krócej. W związku z tym jestem za ograniczaniem wolności kotom. Czy masz może jakieś dane na ten temat? Będę wdzięczny. Pozdrawiam.

  1. Mam kotkę mojej zmarłej mamy czyli od 2016r kotka teraz w maju 2019r skończyła 17 lat i wygląda jak młody kociak tak też się zachowuje. Mam nadzieję że jeszcze długo sobą się będziemy cieszyły. Tylko raz chorowała na zapalenie ucha , pani weterynarz była zaskoczona jej formą. Nie wychodziła nigdy na dwór ale lubi przesiadywać na balkonie. Z naszymi kochanymi kociakami jest tak samo jak z ludźmi, czyli wydłuża się długość życia. I te statystyki powinny być weryfikowane ponieważ tylko straszą a nasze kociaki są tego najlepszym dowodem.

 6. Mój rudy miał 15 lat.przedwczoraj w nocy przebiegł do mnie zamialczal i na moich rękach zasnął na zawsze . Odszedł mój wierny przyjaciel . Tak jest smutno.

 7. Moja kicia dożyła 11 lat i jeden miesiąc (rosyjski niebieski, odmiana szara). Chyba zjadła gąsienice rusałki (czarne z włoskami), nie mogła jeść tylko dużo piła i powłóczyła tylnymi nogami. Już prawie wyszła, zaczęła wskakiwać do łóżka. I chyba zjadła ostatnie dwie i to już był koniec. Zjadła trochę jogurtu. I o 3 w nocy, zaczęła pomiaukiwać a rano wziąłem ją do weterynarza, nie zdążyła w drodze padła

 8. Moja kotka odeszła mając 20,5 roku pozostał Kocurek który ma 18 lat jest chory cały czas jestem w kontakcie z weterynarze chce żeby żył jak najdluzej

 9. kotek – rekordzista mojej córki skończył w sierpniu 2019 20 lat , ciągle ma niezły apetyt, tyle że stracił słuch staruszek.

 10. NASZ wspaniały kotek JECIK odszedl wczoraj na chmurke – zabrala mu cudowne zycie tarczyca……bol dla nas bardzo ciezki …….szok tesknota oj boli boli boli bardzo….

 11. Szkoda ze nie podajecie rasy kotów…
  Ja miałam nadzie ze mój rudy Pers dożyje 25…. odeszła w wieku 14 lat i 4 miesięcy … rak … ratowałem ja 3 miesiące i nie potrafiłam…

 12. Mój wspaniała kota odeszła wczoraj w nocy, brakowało jej kilku miesięcy do 15 lat. To była świadoma decyzja po zdiagnozowaniu raka płaskonabłonkowego skóry, zajęte całe ucho środkowe i przeżuty na pyszczek, a ona tak dzielnie walczyła.
  Teraz juz spoczywa w spokoju, a cała rodzina jest pogrążona w smutku i tęsknocie
  Żegnaj puma.

 13. Mój kocurek miał ponad 15 lat. Zmarł wczoraj, na niewydolnośc nerek. Próbowaliśmy go ratowac, ale kroplówki już nie pomagały…Zmarł w domu, w nocy, leżąc na wersalce obok córki- tam, gdzie zawsze lubił spac. Straszne nam smutno…:( Mamy drugiego kotka, 12 lat i martwię się o niego, bo jest otyły. Trudno było go odchudzac przy Kajtku (nie jadł nic i dawała mu smakołyki, dostęp do karmy 24 na dobę, a Filek korzystał), ale teraz się za niego wezmę. Chcę, żeby żył jak najdłużej…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *