Dlaczego kot mruczy?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Słynne kocie mruczenie. Chyba nie ma kociarza, który by go nie lubił. Ja uwielbiam, gdy moja kotka mruczy – choć wolałbym, by robiła to, leżąc grzecznie na moich kolanach, a nie kręcąc się na nich wte i wewte, próbując równocześnie wleźć mi na głowę. Powszechnie uważa się, że kotu mruczą, gdy są szczęśliwe. To prawda, ale czy tylko wtedy?

Koty mruczą przy różnych okazjach

Owszem robią to, gdy jest im dobrze, ale te zadziwiające dźwięki, które nazywamy mruczeniem, wydają często także, gdy są smutne, chore, ranne a nawet umierające. Niejednokrotnie słyszałem głośne mruczenie u moich rodzących kotek. A przecież poród nie jest przyjemnym przeżyciem dla kocich matek.

Kocie mruczenie należałoby zatem dość szeroko interpretować. Znany brytyjski badacz życia zwierząt Desmond Morris pisze, że nasz futrzaki okazują w ten sposób potrzebę czyjejś bliskości. Na przykład swojego opiekuna.

Zastanawiam się jednak, czy moje kotki nie mruczały przypadkiem, dlatego, że były szczęśliwe z faktu, iż towarzyszyłem im przy porodzie. Ale i tak nie oznacza to, że koncepcja szerokiej interpretacji kociego mruczenia jest błędna.

Według Morrisa mruczenie odgrywa dużą rolę w kontaktach kociej matki z jej dziećmi (kocięta i kotka mruczą zwykle podczas karmienia).

Po tym kotka poznaje, że wszystko jest w porządku i mleko trafia tam, gdzie powinno. Słuchając mruczenia kociąt nie musi patrzeć na nie, aby wiedzieć, że żadnego nie brakuje. A kiedy mruczy karmiąca kotka, przekazuje tym samym kociętom sygnał, że o swoim dobrym, przyjaznym nastroju.

Desmond Morris: Dlaczego kot mruczy – O czym mówi nam zachowanie kota. Wydawnictwo Książka i Wiedza, Warszawa 1996

Kocie mruczenie jak płacz dziecka

Słyszałem również, iż nasze koty przy mruczeniu mogą wytwarzać dwa rodzaje dźwięków. Jeden z nich swą częstotliwością przypomina płacz ludzkiego dziecka, a zwierzaki używają go w towarzystwie swoich opiekunów. A nasz instynkt nakazuje nam zaopiekować się płaczącym dzieckiem. Czyżby koty muczały specjalnie dla nas? Po to, by zmusić nas do opieki nad sobą? Wbrew pozorom nie jest o takie niemożliwe.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Thomas D Mørkeberg, Flickr

Blue_Bis Baner

2 Odpowiedzi do “Dlaczego kot mruczy?”

  1. Mój kot mruczy niemal wyłącznie na widok jedzenia. Niekiedy jest to coś, czego nie wolno jej jeść, np. silnie solona wędlina czy parówki. Do mnie czy narzeczonego nie podchodzi z taką śmiałością, ale już np. dziadkowi, który bardzo się jej podporządkował, potrafi postawić łapy na talerzu i tam wibrować. Przy czym głodna nie jest, jedzenie w misce jest zawsze. Często zdarza się jej mieć w misce to samo o co prosi.

  2. Pojechałam po swoją koteczkę kilkadziesiąt kilometrów.Była taka malutka,ze miesciła sie na dłoni.Z 6 kociąt przyszła jako pierwsza.Całą drogę do domu spała.Wieczorem już kiedy położyłam się spać usłyszałam jej głośne pierwsze mruczenie.Poczułam na ciele wibracje i ciepło,ktore przechodziły mnie od glowy do stóp.Jesteśmy już prawie rok razem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *