Dlaczego kocury oddają mocz na stojące przedmioty?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

A dokładniej mówiąc, dlaczego zraszają moczem pionowe powierzchnie (albo niemal pionowe), jak słupy, pnie drzew i niestety oparcia foteli, ścianki szaf lub drzwi? Niestety, ten kocurzy zwyczaj delikatnie mówiąc jest dla nas niezbyt miły – z wiadomych powodów.

Znaczenie rewiru przez kocury

Jeśli uważnie przyjrzymy się kocurowi, gdy polewa moczem jakiś przedmiot, od razy zauważymy, że nie chodzi tu o zwykłe opróżnienie pęcherza. Bywa, iż cały rytuał związany z oddawaniem moczu samiec wykonuje, nawet wtedy, gdy ma pęcherz niemal pusty lub całkiem pusty. Celem takiego zachowania jest bowiem oznaczenie rewiru.

Jak wszystkie terytorialne stworzenia, koty „lubią” podkreślać swoje prawa do terenu, który zamieszkują i na którym polują. My też tak robimy, my jednak wieszamy na drzwiach i furtkach tabliczki z imieniem i nazwiskiem, a kocury zostawiają swój zapach. Dlatego oddają mocz na pionowe przedmioty. Dzięki temu ich sygnały zapachowe są bardziej czytelne dla pobratymców.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: pixabay.com

Blue_Bis Baner

  1. Proszę o rady jak zmienić ten niemiły zwyczaj. Od pojawienia się młodych kotów w domu, wcześniej miły i ułożony kotek dorosły zaczął oznaczać teren. Jak można sprawić, by przestał? Pozdrawiam!

    1. Jego zachowanie jest zupełnie normalne. Na jego rewir wtargnęły obce koty, więc stara się podkreślić swoją własność. Kocur czuje się zestresowany obecnością intruzów. Na pewno nie wolno kota strofować ani karać, bo to tylko zwiększa stres. Sikanie najlepiej ignorować, nawet jeśli będziemy świadkami. Trzeba wzmocnić jego poczucie bezpieczeństwa. Może poświęcać mu więcej czasu. Skutecznym „lekarstwem” będzie tu zapewne moment, w którym koty się do siebie przyzwyczają. Problem w tym, że nie ma pewności, że się kiedykolwiek polubią, choć szanse na to istnieją. Trudno mi udzielić bardziej dokładnej odpowiedzi, gdy nie widzę kotów i ich zachowania.

  2. Witam. Ja mam kocurka ok 4 lat, po kastracji. Nie znaczy ale siusia, hmm nazwę dosadnie doi w 2 miejscach w mieszkaniu. Czasem zdarza się na łóżko… Myślę, że pokazuje, że mu się coś nie podoba. Bo jak przyuważyłam to jak nas nie ma w domu, za długo śpimy albo za wcześnie według niego się położymy spać. Można jakoś temu zaradzić?

  3. Mam w domu dwa kocury niekastrowane maine coon w wieku 1,5 oraz 3,5 lata. Obaj szczają wszędzie i znaczą teren. Czy wykastrowanie jednego z nich spowoduje, że przestaną to robić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *