Zabawki dla kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Zabawki dla kotów to obszerny dział przemysłu zoologicznego. Wybór jest ogromny, może dlatego, iż my, opiekunowie futrzaków kochamy kupować swoim pupilom zabawki. Koty bawią się praktycznie przez całe życie, choć zabawa ma największe znaczenie w przypadku kociąt. Zabawki dla kotów można podzielić na kilka podstawowych grup.(Artykuł rozwinięty 29.08.2019)

Podstawowy podział zabawek dla kotów

Wszystkie zabawki dla kotów możemy najbardziej ogólnie podzielić na dwa podstawowe typy:

  • zabawki, którymi kot może bawić się sam,
  • zabawki, które służą do zabawy z kotem.

Niektóre z dostępnych na rynku kocich zabawek spełniają kryteria obydwu tych grup. Można się zatem nimi bawić wspólnie z pupilem, albo on może się nimi bawić samotnie lub ze swoimi pobratymcami.

Typy zabawek dla kotów

W obydwu tych podstawowych rodzajach kocich zabawek możemy wyróżnić jeszcze kilka typów.

Zabawki-maskotki dla kotów

Zabawki-maskotki dla kotów, czyli wszelkie odmiany klasycznej myszki z futerkiem (i czasami z piórkami). Koty zwykle je lubią, zwłaszcza te z futerkiem i piórkami. Wielu ludzi uważa, że to ze względu na kształt myszki, ale to nieprawda. Ważne jest futerko (i piórka, jeśli są).

Tego typu zabawkami kot może bawić się sam i najczęściej właśnie po to mu je kupujemy. Mogą jednak służyć do wspólnej zabawy z pupilem – niektóre koty lubią aportować zabawki.

Zabawki-piłeczki dla kotów

Zabawki-piłeczki dla kotów – dobre, ponieważ się toczą, więc można je gonić. Do ulubionych należą piłeczki z futerkiem, ale te zaliczam do zabawek-maskotek.

Podobnie jak poprzedni tym, i te zabawki dla kota mogą służyć do obydwu wspomnianych wyżej celów: do zabawy samodzielnej i do zabawy z opiekunem.

Zabawki na sznurku dla kotów

Zabawki na sznurku dla kotów, z wędkami dla kotów na czele. To nic innego, jak kocie maskotki na sznurku. Kocie wędki mają dodatkowo patyczek.

Są to typowe zabawki do zabawy z futrzakami. Niektórzy wieszają je, na przykład na klamkach drzwi. Lepiej jednak nie zostawiać zwierzaka samego z taką zabawką, ponieważ istnieje ryzyko, że kota się zaplącze w sznurek a jeśli owinie go sobie wokół szyi, zabawa może skończyć się tragiczne.

Zabawki-tunele dla kotów

Zabawki-tunele dla kotów, z pluszu czy innego materiału, są bardzo lubiane przez koty. Jak wiadomo bowiem nasze futrzaki uwielbiają włazić we wszelkie dziury i szczeliny. Najlepsze są tunele szeleszczące.

Tymi zabawkami kot bawi się zwykle sam.

Zabawki interaktywne dla kotów

Zabawki interaktywne dla kotów stają się chyba coraz bardziej popularne. Ogólnie mówiąc, to rodzaj zabawek, który „reaguje” na futrzaki i „aktywnie” zachęca je do zabawy. W tej kategorii znajdziemy na przykład tunele, w których toczy się piłeczka.

Interaktywne zabawki dla kotów są typowymi zabawkami do samotnej zabawy.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: „BUR Silk Way Wilma (3092115205)
by Nickolas Titkov from Moscow, Russian Federation – BUR Silk Way Wilma.
Licensed under CC BY-SA 2.0 via Wikimedia Commons.

Blue_Bis Baner

Jednak odpowiedź do “Zabawki dla kotów”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *